S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Investoři na Wall Street se obávají recese, která srazí akciové trhy na kolena. Proč?

Martin Bartkovský
15. 4. 2023
4 min read

I když trhy na grafech vypadají, jako by se nic nedělo tak přeci jenom není všechno tak úplně růžové. Spousta  investorů se totiž obává potenciální recese, do které můžeme spadnout. Proč mají takovéto obavy?

Americké akciové trhy si udržely růstovou tendenci v prvním čtvrtletí roku navzdory turbulencím v bankovním sektoru. Ačkoli byl výkon impozantní,  někteří investoři vyjadřují obavy, že akcie mohou být zranitelné vůči hospodářskému poklesu způsobenému nedávným kolapsem Silicon Valley Bank. V následujícím článku se podíváme na důležité faktory a souvislosti, které naznačují, že investoři by se měli připravit na potenciálně strmější cestu směrem dolů.

Jedním z nejvíce diskutovaných témat je ocenění akcií. Podle historických standardů jsou akcie nyní zvýšené, což by mohlo způsobit další pokles zisků v případě recese. Turbulence v bankovním sektoru rovněž zvyšují obavy z možné recese a jejího dopadu na akciové trhy. Podle Hanse Olsena, investičního ředitele společnosti Fiduciary Trust Co nejsou akcie rozhodně oceněny na scénář recese.

Odpověď je důrazně ne, trh není vůbec oceněn za recesi. U akcií to znamená, že nás v nadcházejících čtvrtletích mohou čekat velmi ošklivá překvapení.

Odhady zisků pro nadcházející čtvrtletí nejsou slibné a mohou v případě recese ještě klesnout. Historicky vysoké ocenění akcií naznačuje, že investoři by se měli v recesi připravit na ještě větší propady. S tím souvisí i výhled centrální banky, který naznačuje, že výpůjční náklady zůstanou do konce roku na současné úrovni. Investoři na termínových trzích však očekávají pokles sazeb ve druhé polovině roku.

Jakmile trh zviditelní načasování těchto snížení sazeb, nehledě na recesi, nemyslím si, že zaznamenáte velký pohyb akcií směrem dolů.

Jedním z faktorů, který bude určovat reakci trhů na hospodářský pokles, je síla trhu práce. V minulosti byly akciové trhy schopny zotavit se rychleji, pokud byl trh práce silný. Nicméně současná situace je méně jistá, protože trh práce je stále v procesu zotavování z pandemie a dalších globálních událostí, které ovlivnily ekonomiku.

Co se týče akciových trhů, investoři by si měli dát pozor na možné překážky a přizpůsobit své investiční strategie, aby minimalizovali dopad potenciální recese na jejich portfolia. To zahrnuje diverzifikaci svých investic, sledování vývoje na trhu práce a pečlivé sledování rokování centrální banky a jiných ekonomických ukazatelů.

Diverzifikace investic je zásadní pro ochranu portfolia před výkyvy trhu. Investoři by měli rozšířit své investice do různých sektorů, geografických oblastí a tříd aktiv, aby snížili riziko ztráty hodnoty jejich portfolia během recese. To může zahrnovat investice do akcií, dluhopisů, nemovitostí a alternativních investic, jako jsou komodity nebo kryptoměny.

V závěru, americké akciové trhy si v prvním čtvrtletí udržely solidní růst navzdory turbulencím v bankovním sektoru. Přestože výkonnost byla působivá, investoři by měli být obezřetní a připravit se na potenciálně strmější cestu dolů. Důležité je sledovat ekonomické ukazatele, rozšířit a diverzifikovat investice a pečlivě monitorovat rozhodnutí centrální banky. Tímto způsobem mohou investoři minimalizovat dopad recese na jejich portfolia a zůstat úspěšní i v nejistých časech.

UPOZORNĚNÍ: Nejsem finanční poradce, a tento materiál neslouží jako finanční nebo investiční doporučení. Obsah tohoto materiálu je čistě informativní.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.