S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Analiza Orsted: zielony ulubieniec inwestorów energetycznych

Witek Dubicki
13. 4. 2023
6 min read

Zielona energia to jeden z najgorętszych obecnie tematów. Oersted jest często wymieniany w związku z tym sektorem. Gdzie stoi ten gigant i czego możemy się po nim spodziewać?

Orsted $ORSTED to duńska firma energetyczna założona w 1983 roku. Jest jedną z wiodących na świecie firm zajmujących się przesyłem i dystrybucją energii elektrycznej oraz dostarczaniem rozwiązań energetycznych.

Firma koncentruje się na czterech kluczowych obszarach:

Przesył i dystrybucja energii elektrycznej - Oersted posiada i obsługuje rozległe sieci przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej w Danii i Szwecji. Jest jedną z wiodących firm na świecie w tej dziedzinie.

Energiaodnawialna - Oersted inwestuje i obsługuje morskie i lądowe farmy wiatrowe. Jest jednym z największych operatorów morskich farm wiatrowych na świecie.

Rozwiązania dlaklientów - Oersted oferuje kompleksowe rozwiązania energetyczne dla domów, firm i jednostek publicznych. Koncentruje się głównie na zdecentralizowanej i zrównoważonej energii.

Sprzedaż energii - Oersted dostarcza energię elektryczną i gaz do ponad 1 mln gospodarstw domowych i przedsiębiorstw w Danii, Szwecji i Niemczech.

Oersted to bardzo dobrze prosperująca i ugruntowana firma o długiej tradycji. Jest liderem technologicznym w branży i pionierem w dziedzinie zielonej energii. Ma stabilną rentowność, rosnące przychody i jest inwestycją o niskim ryzyku. Akcje firmy Oersted są przedmiotem obrotu na giełdzie w Kopenhadze.

Sektor

Oersted działa w sektorze energetycznym, który obecnie przechodzi poważną transformację. W celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcia zrównoważonego rozwoju coraz częściej sięga się po odnawialne źródła energii, takie jak wiatr i słońce. Ma to wpływ na tradycyjne paliwa kopalne, takie jak węgiel i gaz, oraz na duże zintegrowane firmy energetyczne, które od dawna były uzależnione od tych paliw.

Firma Oersted dobrze przygotowała się do tej transformacji i w ostatnich latach intensywnie inwestowała w odnawialne źródła energii, zwłaszcza w morską energię wiatrową. Obecnie jest jednym z globalnych liderów w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej. Dzięki temu firma jest dobrze przygotowana do czerpania korzyści z długoterminowego wzrostu tego sektora.

Sektor energetyczny stoi przed ogromnymi wyzwaniami, ale także możliwościami w zakresie zrównoważonego rozwoju i innowacji. Firmy, które potrafią w porę zareagować na te zmiany, będą miały duże szanse na sukces. I to jest dokładnie to, co zrobił Oersted, przekształcając się z tradycyjnego gracza energetycznego w globalnego lidera w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej.

https://www.youtube.com/watch?v=9VAJDMyhevA

Konkurencja

Vestas Wind Systems - Vestas jest globalnym liderem w dziedzinie energetyki wiatrowej i farm wiatrowych. Podobnie jak Oersted, koncentruje się na morskiej energetyce wiatrowej i konkuruje głównie w zakresie dostaw turbin wiatrowych dla morskich farm wiatrowych.

Siemens Gamesa- Siemens Gamesa jest kolejnym dużym producentem turbin wiatrowych i jednym z głównych dostawców Oersted. Obie firmy konkurują więc również po stronie dostawców technologii. Jednakże Siemens Gamesa prowadzi również własne projekty w zakresie energii odnawialnej, w tym morskiej energii wiatrowej.

RWE - niemiecka firma energetyczna RWE jest jednym z największych operatorów morskich farm wiatrowych w Europie. Podobnie jak Oersted, obsługuje i rozwija własne morskie farmy wiatrowe, jest więc bezpośrednim konkurentem.

Konkurentami są również inne duże zintegrowane przedsiębiorstwa energetyczne inwestujące w odnawialne źródła energii, takie jak E.ON, Engie, Enel i Iberdrola.

Obecna sytuacja

Wyniki ORSTEDu wyraźnie kontrastują z wynikami S&P 500 Global Clean Energy Index, który wzrósł o 11% za rok. Co ciekawe, Orsted jest ósmą pozycją w tym indeksie.

Z drugiej strony, przynajmniej P/E na poziomie 17,6x nie jest wysokie. Jest on nawet niższy od 22x dla indeksu S&P 500, a także niższy od 20x dla sektora utilities. Kolejną liczbą, którą podaje Orsted są inwestycje brutto. Za cały rok wyniosły one 37,4 mld DKK, czyli faktycznie mniej niż prognozowane 43 mld DKK.

W 2022 roku nastąpiło niemal podwojenie zadłużenia długoterminowego do ponad 60 mld DKK, co wyróżnia się, gdy patrzy się na jego liczby. Jednak nawet to nie jest w żadnym wypadku czerwoną flagą dla spółki. Wskaźnik długoterminowego zadłużenia do aktywów jest poniżej 0,2x, a wskaźnik długoterminowego zadłużenia do kapitału własnego jest również na bardzo akceptowalnym poziomie 0,6x. Wskaźnik pokrycia odsetek jest również na poziomie bliskim 4x, co wskazuje na wystarczającą płynność do spłaty zobowiązań odsetkowych pomimo zwiększonego zadłużenia.

Jednakże niektóre inne wskaźniki i mnożniki są wyższe niż u konkurencji. Biorąc pod uwagę potencjał rozwoju energetyki wiatrowej, premia ta jest uzasadniona.

Przewidywana wielkość rynku energetyki wiatrowej. Źródło

Orsted jest z pewnością spółką zmienną. Sposób działania firmy zapewnia znaczną nierównomierność wyników, co nadaje spółce zmienność w czasie. Niestety nie oznacza to, że 2-letnie stopy zwrotu były dobre.

Perspektywy dla morskiej energetyki wiatrowej są obecnie dość wysokie, szczególnie w wyniku reakcji na inwazję Rosji na Ukrainę, która stworzyła problemy z dalszym dostępem do rosyjskiej ropy i gazu. Energetyka wiatrowa (zwłaszcza morska) jest jednym z głównych sposobów na rozwiązanie problemu niedoborów energii w Rosji.

W związku z powyższym popyt na morską energetykę wiatrową znacznie przyspieszył - oczekuje się, że do 2030 r. roczna budowa przekroczy 20 GW, a w latach 2030-2035 - ponad 30 GW. Oznacza to, że w ciągu najbliższej dekady zainstalowana globalna moc w morskiej energetyce wiatrowej będzie rosła o ponad 20% rocznie.

Na branżę energetyki wiatrowej znaczący wpływ miały problemy z dostawami materiałów i personelem związane z COVID, wojna handlowa, inflacja i istotne kwestie taryfowe. Warunki dla branży morskiej energetyki wiatrowej zmieniają się radykalnie na lepsze.

Rynek musi jeszcze wchłonąć globalną skalę nadchodzącej działalności w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Orsted jest dobrze przygotowany do wzmocnienia swojej pozycji jako znaczącej firmy globalnej. Oczywiście, na rynkach panuje obecnie wiele obaw, co może oznaczać jeszcze bardziej atrakcyjne możliwości wejścia dla inwestorów zwracających uwagę na elektryfikację sektora energetycznego, ale myślę, że Orsted zasługuje na to, aby znaleźć się na liście obserwacyjnej dla inwestorów zainteresowanych czerpaniem korzyści z zachodzących obecnie wielkich zmian w energetyce.

Zastrzeżenie: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Ja jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.