S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Ten trader osiągnął aprecjację na poziomie 2 700% w ciągu ostatnich 2 lat. Teraz ujawnia 3 wskaźniki, które pomogły mu…

Marcin Wilk
14. 4. 2023
8 min read

Eduardo Briceno przetrwał żmudną podróż z Wenezueli do USA, gdzie stał się odnoszącym sukcesy daytraderem. Zaczynał z 28 000 dolarów i w ciągu 2 lat zarobił ponad 788 000 dolarów, co daje zwrot na poziomie 2 716%. Jego sukces opiera się na dokładnie przemyślanej strategii skupionej na małych spółkach, którą zaprojektował w oparciu o głęboką wiedzę rynkową i analizę techniczną. Przyjrzyjmy się.

Eduardo Briceno

Eduardo Briceno, lat 35, stał się pełnoetatowym daytraderem krótko po przyjeździe do USA w 2017 roku. Była to decyzja, którą podjął po tym, jak uciekł z Wenezueli i nie miał jasnych sposobów na uzyskanie dochodu. Chociaż miał pewne doświadczenie i zrozumienie rynku akcji, nie wystarczyło to, aby stać się skutecznym traderem. Brał również udział w kursach z zakresu handlu i inwestowania w instytucji edukacyjnej oraz w programie online. Ale żadna ilość edukacji nie mogła przygotować go na stres tradera giełdowego, który nie mógł sobie pozwolić na utratę swoich zakładów.

Na początku była to najgorsza decyzja, jaką kiedykolwiek podjął. Briceno szacuje, że stracił około 8000 dolarów z bardzo potrzebnych oszczędności. Ale wytrwał, nawet kosztem życia z pożyczek od przyjaciół i rodziny, aż stopniowo zaczął doskonalić swoje umiejętności handlowe.

Jedną z największych zmian, która według Briceno była kluczem do jego sukcesu, była zmiana sposobu myślenia. Przestał próbować zarabiać na giełdzie i zaczął skupiać się na technice handlu. To pozwoliło mu oddzielić się od emocji i trzymać się wykonywania transakcji na podstawie jego setupów.

Na podstawie zestawienia, rozpoczął w październiku 2020 roku z 28 000 USD na rachunku brokerskim Cobra. Saldo na tym rachunku wzrosło do $40,392.42, aż zamknął go w grudniu 2020 roku. Następnie otworzył nowy rachunek Cobra pod LLC w styczniu 2021 roku i przelał 40 000 dolarów. Zapisy pokazują, że w ciągu 2021 i 2022 roku wypłacił $437,195.72. W pewnym momencie w październiku 2022 roku dodał do konta 45 000 dolarów. W kwietniu 2021 roku otworzył również konto Guardian pod tą samą LLC i zdeponował 35 000 dolarów. Z tego konta wynika, że od 2021 roku do chwili obecnej wypłacił łącznie 457 319 dolarów. W listopadzie i grudniu 2021 roku dodał do konta 11 000 dolarów i 10 000 dolarów.

Briceno powiedział, że wszelkie dodatkowe pieniądze przelane na konta po początkowej wpłacie 28 000 dolarów pochodziły z jego zysków biznesowych. W oparciu o jego początkową kwotę i faktoring w całkowitych wypłatach w wysokości $ 788 ,551, zarobił 2,716.3% od października 2020 do lutego 2023.

Briceno ma kanał YouTube, który jest głównie w języku hiszpańskim, gdzie dzieli się treściami handlowymi. Sprzedaje również kursy online. Jego wyniki zostały opisane jako niezwykłe i wybitne przez Normana Zadeha, byłego profesora matematyki, który co roku prowadzi Mistrzostwa Stanów Zjednoczonych w inwestowaniu. Ale Zadeh ostrzegł przed tego typu podejściem, zauważając, że więcej handlowców kończy się utratą wszystkiego, próbując zrobić to, co zrobił Briceno.

Briceno wdraża szeroki zakres strategii, które skompilował ze swoich szkoleń i osobistego doświadczenia. Razem tworzą setup, który składa się z fundamentów, aspektów technicznych, zrozumienia wzorców handlowych i zarządzania ryzykiem. W szczególności trzyma się handlu akcjami o małej kapitalizacji i momentum, ponieważ jest z nimi najbardziej zaznajomiony i zna ich wzorce ruchów. Na tej podstawie używa trzech głównych wskaźników, które pomagają mu w transakcjach.

Wskaźniki

Stara się utrzymać wskaźniki tak proste jak to tylko możliwe, aby były one punktami odniesienia, a nie przyćmiewały teorie i inne zmienne, którymi handluje. Dzieje się tak dlatego, że wykres opóźnia informacje i nie dostarcza kontekstu, dlaczego cena porusza się w określonym kierunku. Jednakże, jeśli Briceno zajmuje pozycję, wskaźnik może zasygnalizować, że akcja cenowa porusza się wbrew jego teorii lub powiedzieć mu, kto ma kontrolę, sprzedający czy kupujący.

Najbardziej istotnym wskaźnikiem, który śledzi w dni o wysokim wolumenie jest średnia cena ważona wolumenem (VWAP), która pokazuje średnią cenę transakcyjną akcji skorygowaną o wolumen transakcji. Dla Briceno, kiedy cena spot jest powyżej linii VWAP, jest to znak, że kupujący mają kontrolę. W przeciwieństwie do tego, kiedy cena spada poniżej VWAP, jest to znak, że przeciętny inwestor, który kupił akcje jest teraz pod wodą i sprzedawcy są w kontroli, powiedział.

Jeśli cena akcji zmierza blisko lub powyżej VWAP, wykorzystuje to jako dobry punkt wejścia dla długiej pozycji. Ale jeśli cena jest więcej niż 10% powyżej VWAP, jest to znak, że może być overextended i ma tendencję do sprzedaży. Jego celem jest utrzymanie się blisko średniej, aby uniknąć gonienia akcji.
Różne typy inwestorów będą używać VWAP z różnych powodów. Na przykład inwestor kontrariański lub stosujący metodę mean reversion będzie szukał ceny spot bardziej oddalonej od VWAP jako wskazania potencjalnego odwrócenia lub korekty.
Jedną z jego ostatnich transakcji, w której VWAP był pomocny, była gra symulacyjna. C3.ai $AI+0.7% odzyskał w ostatnim tygodniu marca i przełamał opór w okolicach 30,92$. Briceno chciał handlować Guardforce AI (GFAI), mikro akcje AI, których normalnie by unikał ze względu na ich mały rozmiar i brak płynności. Tak więc zrekompensował to sobie obstawiając bardzo małą pozycję, aby zachować nienaruszone zarządzanie ryzykiem.

3 kwietnia, wszedł w długą pozycję w GFAI po tym jak stała się ona zmienna i przebiła swój przedrynkowy szczyt na poziomie 10,30 USD krótko po otwarciu rynku. Przez cały dzień cena utrzymywała się powyżej VWAP, co pozwoliło mu wyjść i ponownie wejść w pozycję z przekonaniem. Zablokował zyski w wysokości ponad $3,800 na tej transakcji, zgodnie ze zrzutem ekranu z jego konta maklerskiego.

Innymi słowy, handluje z wieloma zmiennymi, które będą różne dla każdego inwestora. W powyższym scenariuszu, handlował on "gorącym" sektorem, którym była AI. Wziął pod uwagę float akcji i jej wolumen, aby dostosować swoją ekspozycję na ryzyko.

Tak zwane "tape reading" jest kolejną ważną częścią jego procesu. Termin ten wziął swoją nazwę z początku lat sześćdziesiątych XIX wieku, kiedy to traderzy dzienni podążali za liniami telegraficznymi, które przekazywały dane giełdowe w czasie rzeczywistym na taśmę.

Informacje te ostatecznie zostały zdigitalizowane, gdy komputery zostały wykorzystane do handlu. Nie jest to wskaźnik, który jest umieszczony na wykresie. Ale utrzymuje go na ekranie i wykorzystuje go do innych aktualizowanych danych.

W szczególności śledzi czas i kanał sprzedaży, który pokazuje transakcje giełdowe, w tym datę, cenę, wolumen, rodzaj handlu i szybkość, z jaką realizowane są zlecenia. W przeciwieństwie do wykresu, jest to wskaźnik mniej laggy, ponieważ pokazuje transakcje na żywo.

"Jest to najważniejsze narzędzie dla wszystkich handlowców i prawdopodobnie jest to jedno z narzędzi, których używam najbardziej" - powiedział Briceno.

Kiedy transakcje szybko zmieniają kolor na zielony, jest to znak, że cena rośnie z impetem. Jeśli jest długi w tym momencie, zablokuje niektóre zyski, zamiast kontynuować rajd w pełnej pozycji, ponieważ z czasem może nastąpić korekta. To samo robi, kiedy jest w krótkiej pozycji, kiedy pozycja zmienia kolor na czerwony, wskazując na presję sprzedaży.

Innym wskaźnikiem, którego używa do określenia, gdzie mogą znajdować się kluczowe linie wsparcia i oporu (lub dno i sufit ceny) jest wykres Level 2. Pokazuje on zlecenia z limitem, które zostały wprowadzone w określonych punktach cenowych. Zlecenia kupna są wymienione w kolumnie "bid", a zlecenia sprzedaży w kolumnie "ask". Punkty cenowe, w których znajdują się duże zlecenia po stronie "popytu", mogą działać jako wczesny wskaźnik potencjalnych punktów oporu, zauważył. Punkty cenowe, w których znajdują się duże zlecenia w "bidach" mogłyby wskazywać, że w tym obszarze znajduje się potencjalne wsparcie. Z tym wykresem, który jest przeglądany przez innych traderów, może stać się samospełniającą się przepowiednią, że wielu traderów działa na tych punktach cenowych. Jednakże, mogą istnieć ukryte zlecenia bid, które nie są pokazane w tej tabeli, zauważył.

Ogólnie rzecz biorąc, zarządzanie ryzykiem pozostaje kluczową częścią jego strategii. Bez względu na to, ile wskaźników obserwuje, jeśli pojawi się katalizator, akcja może poruszać się tak szybko, że nie będzie miał wystarczająco dużo czasu, a czasem płynności, aby wyjść z pozycji, zauważył.

  • Czy mamy tu jakichś traderów? Jak sobie radzicie? 🤔

Proszę pamiętać, że to nie jest porada finansowa.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.