S&P 500 ^GSPC 5,306.04 +0.02%
Nvidia NVDA $1,140.59 +7.13%
Tesla TSLA $176.75 -1.39%
Alphabet GOOG $178.02 +0.96%
Amazon AMZN $182.15 +0.77%
Meta META $479.92 +0.36%
Microsoft MSFT $430.32 +0.04%
Apple AAPL $189.99 +0.01%

Goldman Sachs uklidňují investory: Finanční krize nebude, nepanikařte ohledně komerčních nemovitostí

Pavel Botek
15. 4. 2023
3 min read

Krach bank Silicon Valley a Signature minulý měsíc pravděpodobně prohloubil nejistotu na trhu komerčních nemovitostí - věřitelé se snaží zmenšit rozvahy a budou méně ochotni půjčovat majitelům nemovitostí. I když analytici Goldman Sachs čekají velké potíže v oblasti kancelářských prostor, věří, že nejde o rozáhlý problém.

Velká jména od Billa Ackmana a Elona Muska po Bank of America a JPMorgan předpověděla, že problémový sektor bude místem, kde se brzy projeví další trhliny v americkém finančním systému - ale analytici Goldman Sachs tento trend zpochybnili. 

"Riziko začarovaného kruhu velkých ztrát a nedostatečného kapitálu v rozvahách, které by představovaly hrozbu pro finanční stabilitu, je stále omezené," uvedli strategové Lotfi Karoui a Vinay Viswanathan ve zprávě zveřejněné v pondělí.

Názor Goldman Sachs odporuje názoru analytiků, jako je Michael Hartnett z Bank of America, který minulý týden ve zprávě uvedl, že komerční nemovitosti budou pravděpodobně “dalším sektorem, který klesne”, protože úvěrové standardy se ještě více utáhnou."

Hartnett se domnívá, že vlna nadcházejícího refinancování úvěrů na komerční nemovitosti s mnohem vyššími úrokovými sazbami než v minulosti by mohla vyvolat úvěrovou krizi v sektoru, což by poslalo akcie do spirály a ekonomiku do recese.

Kolaps bank Silicon Valley Bank a Signature minulý měsíc by také mohl dále podnítit nepokoj v komerčních nemovitostech – protože otřesení věřitelé, kteří chtějí ořezat své rozvahy, by mohli být méně ochotní nabízet financování majitelům nemovitostí.

Zatímco Karoui a Viswanathan očekávají obrovské problémy v kancelářském sektoru, což je oblast, nad kterou ostatní stratégové vyjádřili obavy také – věří, že byty, výrobní závody, sklady a další typy komerčních nemovitostí jsou lépe kapitalizovány a neutrpí obrovský krach. 

“Očekáváme, že delikvence kancelářských úvěrů se výrazně zvýší, ale domníváme se, že je nepravděpodobné, že by to vedlo k systémovému riziku vzhledem ke zdravějším základům v jiných podsektorech komerčních nemovitostí,” uvedli strategové Goldman Sachs.

Turbulence budou pravděpodobně omezeny na delikvence kancelářských úvěrů "vzhledem ke zdravějším základům v jiných podsektorech komerčních nemovitostí, jako jsou byty a průmyslové nemovitosti, stejně jako v jiných částech úvěrových trhů," dodali Karoui a Viswanathan.

https://twitter.com/NewsLambert/status/1644015280241123340

Tématice komerčních nemovitostí se na Buliosu věnuju už několik dní, takže si můžete počíst například zde:

1. Musk, Ackman a Chanos varují: Tento sektor je další na řadě po pádu bank | Bulios

2. Úvěrová krize začala: Dle statistiky na to ale doplácí nejvíce firmy | Bulios

3. Také stojí za zmínku článek Tomáše Cverny, který ji na Buliosu taktéž rozebíral: Komerční nemovitosti: Další časovaná bomba kapitálového trhu? | Bulios

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. 

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.