S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

Goldman Sachs uspokaja inwestorów: nie ma kryzysu finansowego, nie panikujcie na rynku nieruchomości komercyjnych

Radzim "JP" Gajos
15. 4. 2023
3 min read

Upadek banków z Doliny Krzemowej i Signature w zeszłym miesiącu prawdopodobnie pogłębił niepewność na rynku nieruchomości komercyjnych, a kredytodawcy szukają możliwości skurczenia bilansów i stają się mniej chętni do udzielania pożyczek właścicielom nieruchomości. Choć analitycy Goldman Sachs spodziewają się dużych kłopotów w sektorze biurowym, uważają, że nie jest to problem powszechny.

Wielkie nazwiska, od Billa Ackmana i Elona Muska po Bank of America i JPMorgan, przewidywały, że niespokojny sektor będzie wkrótce miejscem, w którym pokażą się kolejne pęknięcia w amerykańskim systemie finansowym - ale analitycy Goldman Sachs zakwestionowali ten trend.

"Ryzyko błędnego cyklu dużych strat i niewystarczającego kapitału w bilansach stwarzającego zagrożenie dla stabilności finansowej pozostaje ograniczone" - stwierdzili strategowie Lotfi Karoui i Vinay Viswanathan w opublikowanym w poniedziałek raporcie.

Opinia Goldman Sachs jest sprzeczna z opinią analityków takich jak Michael Hartnett z Bank of America, który w raporcie z zeszłego tygodnia stwierdził, że nieruchomości komercyjne będą prawdopodobnie "kolejnym sektorem, który upadnie" w miarę dalszego zaostrzania standardów kredytowych."

Hartnett uważa, że fala zbliżającego się refinansowania kredytów na nieruchomości komercyjne przy znacznie wyższym oprocentowaniu niż w przeszłości może wywołać kryzys kredytowy w sektorze, wysyłając akcje w spiralę, a gospodarkę w recesję.

Upadek Silicon Valley Bank i Signature w zeszłym miesiącu może również jeszcze bardziej podsycić zamieszanie na rynku nieruchomości komercyjnych - ponieważ wstrząśnięci kredytodawcy, którzy szukają sposobów na ograniczenie swoich bilansów, mogą być mniej skłonni do oferowania finansowania właścicielom nieruchomości.

Podczas gdy Karoui i Viswanathan spodziewają się ogromnych problemów w sektorze biurowym - obszarze, co do którego inni stratedzy również wyrazili zaniepokojenie - uważają, że mieszkania, zakłady produkcyjne, magazyny i inne rodzaje nieruchomości komercyjnych są lepiej skapitalizowane i nie doświadczą ogromnego krachu.

"Oczekujemy, że zaległości w spłacie kredytów biurowych znacznie wzrosną, ale uważamy, że jest mało prawdopodobne, aby doprowadziło to do ryzyka systemowego, biorąc pod uwagę zdrowsze podstawy w innych podsektorach nieruchomości komercyjnych" - powiedzieli stratedzy Goldman Sachs.

Turbulencje będą prawdopodobnie ograniczone do zaległości w spłacie kredytów biurowych "biorąc pod uwagę zdrowsze fundamenty w innych podsektorach nieruchomości komercyjnych, takich jak mieszkania i nieruchomości przemysłowe, a także w innych częściach rynków kredytowych" - dodali Karoui i Viswanathan.

https://twitter.com/NewsLambert/status/1644015280241123340

Temat nieruchomości komercyjnych poruszam na Buliosie już od kilku dni, więc można o nim przeczytać np. tutaj:

1. Musk, Ackman i Chanos ostrzegają: ten sektor jest następny w kolejce po upadku banków | Bulios.

2) Zaczął się kryzys kredytowy: Ale według statystyk, firmy płacą najwięcej | Bulios

3. Warto również wspomnieć o artykule Tomasa Cverny, który również był omawiany na Buliosie: Commercial real estate: another capital market time bomb? | Bulios

Proszę pamiętać, że nie jest to porada finansowa.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.