S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Goldman Sachs yatırımcılara güvence verdi: Finansal kriz yok, ticari gayrimenkul konusunda panik yapmayın

Halil Toprak
15. 4. 2023
3 min read

Geçtiğimiz ay Silikon Vadisi ve İmza bankalarının çöküşü, kredi verenlerin bilançolarını küçültmek istemeleri ve mülk sahiplerine borç vermeye daha az istekli hale gelmeleriyle birlikte ticari gayrimenkul piyasasındaki belirsizliği derinleştirmiş olabilir. Goldman Sachs analistleri ofis sektöründe büyük bir sorun beklerken, bunun yaygın bir sorun olmadığına inanıyorlar.

Bill Ackman ve Elon Musk'tan Bank of America ve JPMorgan'a kadar birçok büyük isim, sorunlu sektörün yakında ABD finans sistemindeki bir sonraki çatlakların ortaya çıkacağı yer olacağı tahmininde bulundu - ancak Goldman Sachs analistleri bu eğilimi sorguladı .

Stratejistler Lotfi Karoui ve Vinay Viswanathan Pazartesi günü yayınladıkları bir raporda, "Büyük zararlar ve bilançolardaki yetersiz sermayenin finansal istikrara tehdit oluşturması kısır döngüsü riski sınırlı kalmaya devam ediyor" dedi.

Goldman Sachs'ın görüşü, geçen hafta bir raporda kredi standartları daha da sıkılaştıkça ticari gayrimenkulün muhtemelen "düşecek bir sonraki sektör" olacağını söyleyen Bank of America'dan Michael Hartnett gibi analistlerin görüşleriyle çelişiyor."

Hartnett, ticari gayrimenkul kredilerinin geçmişe kıyasla çok daha yüksek faiz oranlarıyla yeniden finanse edilmesi dalgasının sektörde bir kredi sıkışıklığını tetikleyerek hisse senetlerini bir sarmala ve ekonomiyi resesyona sürükleyebileceğine inanıyor.

Silicon Valley Bank ve Signature'ın geçen ay batması da ticari gayrimenkul kargaşasını daha da körükleyebilir; zira bilançolarını düzeltmek isteyen sarsılmış kredi kuruluşları mülk sahiplerine finansman sunma konusunda daha az istekli olabilir.

Karoui ve Viswanathan, diğer stratejistlerin de endişelerini dile getirdiği ofis sektöründe büyük sorunlar beklerken, apartman daireleri, üretim tesisleri, depolar ve diğer ticari gayrimenkul türlerinin daha iyi sermayelendirildiğine ve büyük bir çöküş yaşamayacağına inanıyorlar.

Goldman Sachs stratejistleri, "Ofis kredisi temerrütlerinin önemli ölçüde artmasını bekliyoruz, ancak diğer ticari gayrimenkul alt sektörlerindeki daha sağlıklı temeller göz önüne alındığında bunun sistemik riske yol açmasının olası olmadığına inanıyoruz" dedi.

Karoui ve Viswanathan, "apartmanlar ve endüstriyel mülkler gibi diğer ticari gayrimenkul alt sektörlerindeki ve kredi piyasalarının diğer bölümlerindeki daha sağlıklı temeller göz önüne alındığında, türbülans muhtemelen ofis kredisi temerrütleriyle sınırlı kalacaktır" diye ekledi.

https://twitter.com/NewsLambert/status/1644015280241123340

Birkaç gündür Bulios'ta ticari gayrimenkul konusunu ele alıyorum, örneğin buradan okuyabilirsiniz:

1. Musk, Ackman ve Chanos uyarıyor: Banka çöküşünden sonra sırada bu sektör var | Bulios

2. Kredi krizi başladı: Ancak istatistiklere göre, şirketler en çok Bulios'a ödeme yapıyor

3. Tomas Cverna'nın Bulios'ta da tartışılan makalesi de kayda değer: Ticari gayrimenkul: başka bir sermaye piyasası saatli bombası mı? | Bulios

Lütfen bunun finansal bir tavsiye olmadığını unutmayın.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.