S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Inwestorzy na Wall Street obawiają się recesji, która rzuci rynki akcji na kolana. Dlaczego?

Radzim "JP" Gajos
15. 4. 2023
3 min read

Choć na wykresach rynki wyglądają jakby nic się nie działo, to jednak nie wszystko jest przecież do końca różowe. Wielu inwestorów martwi się o potencjalną recesję, w którą możemy wpaść. Dlaczego są tak zaniepokojeni?

Amerykańskie rynki akcji utrzymały swój trend wzrostowy w pierwszym kwartale roku pomimo zawirowań w sektorze bankowym. Chociaż wyniki były imponujące, niektórzy inwestorzy wyrażają obawy, że akcje mogą być podatne na spowolnienie gospodarcze spowodowane niedawnym upadkiem Silicon Valley Bank. W poniższym artykule przyglądamy się ważnym czynnikom i kontekstowi, które sugerują, że inwestorzy powinni przygotować się na potencjalnie bardziej stromą ścieżkę na minusie.

Jednym z najczęściej omawianych tematów są wyceny akcji. Według standardów historycznych, akcje są obecnie podwyższone, co może spowodować dalszy spadek zysków w przypadku recesji. Zawirowania w sektorze bankowym również wywołują obawy o możliwą recesję i jej wpływ na rynki akcji. Zdaniem Hansa Olsena, głównego oficera inwestycyjnego w Fiduciary Trust Co, akcje zdecydowanie nie są wyceniane na scenariusz recesji.

Odpowiedź brzmi zdecydowanie nie, rynek w ogóle nie jest wyceniony na recesję. Dla akcji oznacza to, że w najbliższych kwartałach mogą nas czekać bardzo przykre niespodzianki.

Szacunki zysków na najbliższe kwartały nie są obiecujące i mogą spaść jeszcze bardziej w przypadku recesji. Historycznie wysokie wyceny akcji sugerują, że inwestorzy powinni przygotować się na jeszcze większe spadki w przypadku recesji. Związane z tym są perspektywy banku centralnego, które sugerują, że koszty pożyczek pozostaną na obecnym poziomie do końca roku. Inwestorzy na rynkach terminowych oczekują jednak spadku stóp w drugiej połowie roku.

Kiedy rynek stanie się widoczny co do terminu tych obniżek stóp, nie zważając na recesję, nie sądzę, byś zobaczył duży ruch w dół na akcjach.

Jednym z czynników, który będzie decydował o reakcji rynków na spowolnienie gospodarcze, jest siła rynku pracy. W przeszłości rynki akcji były w stanie szybciej odzyskać równowagę, gdy rynek pracy był silny. Jednak obecna sytuacja jest mniej pewna, ponieważ rynek pracy wciąż jest w trakcie wychodzenia z pandemii i innych globalnych wydarzeń, które wpłynęły na gospodarkę.

Jeśli chodzi o rynki akcji, inwestorzy powinni pamiętać o potencjalnych przeszkodach i dostosować swoje strategie inwestycyjne, aby zminimalizować wpływ potencjalnej recesji na ich portfele. Obejmuje to dywersyfikację ich inwestycji, monitorowanie zmian na rynku pracy oraz uważne śledzenie negocjacji banków centralnych i innych wskaźników ekonomicznych.

Dywersyfikacja inwestycji ma zasadnicze znaczenie dla ochrony portfeli przed wahaniami rynkowymi. Inwestorzy powinni zdywersyfikować swoje inwestycje w różnych sektorach, regionach geograficznych i klasach aktywów, aby zmniejszyć ryzyko utraty wartości swoich portfeli w czasie recesji. Może to obejmować inwestycje w akcje, obligacje, nieruchomości i inwestycje alternatywne, takie jak towary lub kryptowaluty.

Podsumowując, amerykańskie rynki akcji utrzymały solidne zyski w pierwszym kwartale pomimo zawirowań w sektorze bankowym. Chociaż wyniki były imponujące, inwestorzy powinni zachować ostrożność i przygotować się na potencjalnie bardziej stromą ścieżkę w dół. Ważne jest, aby monitorować wskaźniki ekonomiczne, poszerzać i dywersyfikować inwestycje oraz uważnie śledzić decyzje banków centralnych. W ten sposób inwestorzy mogą zminimalizować wpływ recesji na swoje portfele i zachować sukces w niepewnych czasach.

OSTRZEŻENIE: Nie jestem doradcą finansowym, a niniejszy materiał nie służy jako rekomendacja finansowa lub inwestycyjna. Treść tego materiału ma charakter czysto informacyjny.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.