S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Wall Street'teki yatırımcılar borsaları dize getirecek bir durgunluktan korkuyor. Neden korkuyorlar?

Halil Toprak
15. 4. 2023
4 min read

Piyasalar grafiklerde hiçbir şey olmuyormuş gibi görünse de, sonuçta her şey tam olarak güllük gülistanlık değil. Birçok yatırımcı içine düşebileceğimiz potansiyel durgunluktan endişe duyuyor. Neden bu kadar endişeliler?

ABD borsaları yılın ilk çeyreğinde bankacılık sektöründeki çalkantılara rağmen yükseliş eğilimini sürdürdü. Performans etkileyici olsa da, bazı yatırımcılar hisse senetlerinin Silikon Vadisi Bankası'nın son çöküşünün neden olduğu bir ekonomik gerilemeye karşı savunmasız olabileceğine dair endişelerini dile getiriyor. Aşağıdaki makalede, yatırımcıların aşağı yönde potansiyel olarak daha dik bir yola hazırlanmaları gerektiğini gösteren önemli faktörlere ve bağlama bakıyoruz.

En çok tartışılan konulardan biri hisse senedi değerlemeleridir. Tarihsel standartlara göre, hisse senetleri şu anda yüksektir ve bu da bir durgunluk durumunda kazançların daha da düşmesine neden olabilir. Bankacılık sektöründeki çalkantı da olası bir resesyon ve bunun hisse senedi piyasaları üzerindeki etkisine ilişkin endişeleri artırıyor. Fiduciary Trust Co'nun baş yatırım yetkilisi Hans Olsen'e göre, hisse senetleri kesinlikle bir resesyon senaryosu için fiyatlanmıyor.

Cevap kesinlikle hayır, piyasa bir resesyon için fiyatlanmadı. Hisse senetleri için bu, önümüzdeki çeyreklerde çok kötü sürprizlerle karşılaşabileceğimiz anlamına geliyor.

Önümüzdeki çeyrekler için kazanç tahminleri umut verici değil ve bir resesyon durumunda daha da düşebilir. Tarihsel olarak yüksek hisse senedi değerlemeleri, yatırımcıların bir resesyonda daha da büyük düşüşlere hazırlıklı olmaları gerektiğini gösteriyor. Bununla bağlantılı olarak Merkez Bankası'nın görünümü, borçlanma maliyetlerinin yıl sonuna kadar mevcut seviyelerde kalacağını gösteriyor. Ancak vadeli işlem piyasalarındaki yatırımcılar faizlerin yılın ikinci yarısında düşmesini bekliyor.

Piyasa bu faiz indirimlerinin zamanlamasını görmeye başladığında, resesyona rağmen, hisse senetlerinde çok fazla aşağı yönlü hareket göreceğinizi sanmıyorum.

Piyasaların ekonomik gerilemeye vereceği tepkiyi belirleyecek bir faktör de işgücü piyasasının gücüdür. Geçmişte, işgücü piyasası güçlü olduğunda hisse senedi piyasaları daha çabuk toparlanabilmiştir. Ancak, işgücü piyasası hala pandemi ve ekonomiyi etkileyen diğer küresel olaylardan kurtulma sürecinde olduğu için mevcut durum daha az kesin.

Hisse senedi piyasalarına gelince, yatırımcılar potansiyel engellere karşı dikkatli olmalı ve olası bir durgunluğun portföyleri üzerindeki etkisini en aza indirmek için yatırım stratejilerini ayarlamalıdır. Buna yatırımlarını çeşitlendirmek, işgücü piyasasındaki gelişmeleri izlemek ve merkez bankası müzakereleri ile diğer ekonomik göstergeleri yakından takip etmek de dahildir.

Yatırımları çeşitlendirmek, portföyleri piyasa dalgalanmalarından korumak için çok önemlidir. Yatırımcılar, bir durgunluk sırasında portföylerinde değer kaybetme riskini azaltmak için yatırımlarını sektörler, coğrafyalar ve varlık sınıfları arasında çeşitlendirmelidir. Bu, hisse senetleri, tahviller, gayrimenkul ve emtia veya kripto para birimleri gibi alternatif yatırımları içerebilir.

Sonuç olarak, ABD hisse senedi piyasaları bankacılık sektöründeki çalkantılara rağmen ilk çeyrekte güçlü kazanımlarını sürdürmüştür. Performans etkileyici olsa da, yatırımcılar temkinli olmalı ve potansiyel olarak daha dik bir iniş yoluna hazırlanmalıdır. Ekonomik göstergelerin izlenmesi, yatırımların genişletilmesi ve çeşitlendirilmesi ve merkez bankası kararlarının yakından takip edilmesi önemlidir. Bu şekilde yatırımcılar durgunluğun portföyleri üzerindeki etkisini en aza indirebilir ve belirsiz zamanlarda başarılı kalabilirler.

UYARI: Ben bir finans danışmanı değilim ve bu materyal bir finans veya yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Bu materyalin içeriği tamamen bilgilendirme amaçlıdır.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.