S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Dr. Doom, Jerome Powell'a sert çıktı. Fed başkanına insan gibi davranmaya başlamasını söyledi.

Burhan Yılmaz
16. 4. 2023
5 min read

Fed'in eylemleri yatırım dünyasını ikiye böldü. Bir taraf faizleri artırmaya devam etmek isterken, diğer taraf artık yeter diyor. Hangisinin doğru olduğuna karar vermek zor. Bununla birlikte, Fed'i ve onun önceden ayarladığı şeyi tamamen başka bir şey için kınayan eleştirmenler de var.

El-Erian yine Fed'i eleştiriyor

Fed'in en açık sözlü eleştirmenlerinden biri Cambridge'de ekonomist olan Mohamed El-Erian. El-Erian, Fed başkanını küçümsemeyi seviyor çünkü yaptıklarının iyi olmadığını düşünüyor.

"Şu anda en az kötü seçenek faiz oranlarını yükseltmek için beklemek ve faiz oranlarının nereye gittiği konusunda piyasaya karşı dürüst olmak. Fed'in tutarlı bir iletişim sürdürmesi gerekiyor," diyor El-Erian. Yani temelde merkez bankasının şu anda yaptığının tam tersi. Uzun süredir yüksek faiz oranlarının piyasalara zarar verme tehdidinden bahseden El-Erian, verdiği bir röportajda borsanın özellikle gergin olduğunu ve Powell'ın kamuoyuna yaptığı yorumların piyasaları spirale çevirme eğiliminde olduğunu söyledi.

El-Erian Fed'in iletişim yöntemini ilk kez eleştirmiyor. Geçtiğimiz ay Powell'ı "piyasalarda ekonomik refahı ve finansal istikrarı tehdit edebilecek önemli dalgalanmaları" teşvik eden kasvetli açıklamalar yapmakla suçlamıştı.

Geçtiğimiz yıl boyunca Powell, yakın zamanda faiz artırımlarını yavaşlatacağı ya da iptal edeceği yönündeki açıklamalardan kaçındı ki bu da yarardan çok zarar getiriyor olabilir.

Fed, faiz artırımlarını durdurmayacakmış gibi davranıyor. Kaynak

El-Erian, Powell'ın basın toplantılarını genellikle seleflerinin yaşadıklarından çok daha kötü piyasa dalgalanması dönemlerinin takip ettiğini savunuyor.

Yakın zamanda yapılan bir anket, Powell'ın basın toplantılarının "son piyasa beklentilerini şekillendirmede aşırı büyük bir role" sahip olduğunu ve diğer Fed başkanlarının başkanlık ettiğinden en az üç kat daha yüksek oynaklığa yol açtığını ortaya koydu. Araştırmacılar, Powell'ın özellikle seçtiği kelimelerin piyasanın tersine dönmesiyle "sistematik olarak bağlantılı" olduğunu savunuyor. Ve Erian bundan hoşlanmıyor. Ayrıca Fed'in bankacılık krizini ele alış biçimini de beğenmiyor.

El-Erian, Fed'in iletişiminin zayıf olduğu görüşünü yineleyerek, iletişiminin birçok kez piyasadaki dalgalanmayı yatıştırmak yerine körüklediğini yazdı.

Dr. DOOM kimdir?

Mohammed El-Erian dünyaca ünlü bir ekonomist ve yatırımcıdır. Dünyanın en büyük hedge fonu olan PIMCO'nun eski başkanıdır. Küresel finans piyasaları ve ekonomi konusunda engin bir deneyime sahiptir. Ve yatırımcıların onun görüşlerine kulak vermesi için birkaç neden var.

El Erian 35 yılı aşkın bir süredir yatırım sektöründe çalışıyor. Dünyanın en büyük yatırım fonlarından birini yönetmiş olan El Erian, küresel makroekonomik eğilimler ve riskler konusunda benzersiz bir bakış açısına sahip. Kendisi herhangi bir kuruma bağlı değildir. Fon yönetiminde yer almasına rağmen yorumları bağımsız ve tarafsızdır. Herhangi bir ürün veya stratejinin tanıtımını yapmamaktadır.

PIMCO'nun eski başkanı ve hükümetlere danışmanlık yapan El Erian, mükemmel küresel ağlara ve tüm büyük bölgelerin piyasalarında yakın ilişkilere sahiptir. Sonuç olarak, analizlerinde ABD'nin yanı sıra Avrupa, Asya ve gelişmekte olan ülkelerdeki gelişmeleri de dikkate almaktadır.

Muhammed El Erian 2008 yılında yaklaşan finansal kriz konusunda uyarıda bulunan ekonomistlerden biriydi. Daha 2005 yılında, finans sektöründe ipotek ve yapılandırılmış ürünlerle aşırı risk almanın sürdürülemez olduğu ve bir krize neden olabileceği uyarısında bulunmuştur. 'Finansal piyasalar tarihindeki en büyük sistemik risk' konusunda uyarıda bulunmuştur. 2006 yılında ipotekli konut kredilerindeki risk alımını bir 'borç bombası' olarak tanımlamış ve 'riske maruz kalmanın sürdürülemez seviyelere ulaştığı' uyarısında bulunmuştur. Ödemelerin aksaması halinde bunun mali sistem üzerinde yıkıcı bir etkisi olacağını öngörmüştür. Mart 2008 tarihli bir makalesinde, mortgage krizinin 'finansal sistemin daha geniş çaplı bir başarısızlığına' dönüşmekte olduğunu belirterek daha önceki korkularını doğrulamıştır. Bunu 'Büyük Buhran'dan bu yana yaşanan en kötü mali kriz' olarak tanımladı.

Sorumluluk Reddi: Bu yazı hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Tamamen internet ve diğer kaynaklardan elde edilen verilere dayanan özet ve analizlerimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.