S&P 500 ^GSPC 5,306.04 +0.02%
Nvidia NVDA $1,140.59 +7.13%
Tesla TSLA $176.75 -1.39%
Alphabet GOOG $178.02 +0.96%
Amazon AMZN $182.15 +0.77%
Meta META $479.92 +0.36%
Microsoft MSFT $430.32 +0.04%
Apple AAPL $189.99 +0.01%

Analiza Lockheed Martin: Akcje popularnego giganta zbrojeniowego mają jeden duży haczyk

Witek Dubicki
16. 4. 2023
7 min read

Przemysł obronny jest ulubionym celem wielu inwestorów, którzy są świadomi jego wzrostowych i defensywnych walorów. Lockheed Martin jest i zawsze był jednym z najpopularniejszych przedstawicieli tego sektora. Czy jednak teraz jest dobry moment na jego zakup?

F-35 to tylko jeden z produktów LMT

Podstawowy przegląd

Lockheed Martin $LMT-1.9% to amerykańska międzynarodowa korporacja działająca w branży obronnej i zbrojeniowej. Jest jedną z największych firm zbrojeniowych na świecie.

Lockheed Martin powstał w 1995 roku z połączenia dwóch dużych firm zbrojeniowych Lockheed Corporation i Martin Marietta. Siedziba firmy znajduje się w Bethesda w stanie Maryland.

Lockheed Martin specjalizuje się w rozwoju, produkcji, integracji i wsparciu usług, systemów i produktów w dziedzinie lotnictwa, obrony, bezpieczeństwa, lotnictwa cywilnego i zastosowań środowiskowych. Do ich głównych produktów należą:

Myśliwce-bombowce F-35 Lightning II - najbardziej zaawansowany myśliwiec piątej generacji dla USAF, USN i innych. Pociski rakietowe Tomahawk, Harpoon i JASSM. ASAT Aegis Ballistic Missile Defense - system obrony przed rakietami balistycznymi. Systemy sonarowe AN/AQS-650 i AN/QZY-3. Samolotów szkoleniowych T-6 Texan II. Systemy obrony powietrznej Patriot i THAAD. Systemy wczesnego ostrzegania BMEWS i DSP. Statek kosmiczny Space Station Freedom dla programu Skylab. Samoloty C-130J Super Hercules i P-3 Orion dla marynarki wojennej. Śmigłowce wielozadaniowe UH-60 Black Hawk.

Lockheed Martin jest jedną z najbardziej dochodowych i wpływowych firm obronnych na świecie.

https://www.youtube.com/watch?v=aPEy3QwsKjQ

Sektor i konkurencja

Przemysł obronny jest wysoce konkurencyjnym sektorem globalnym, w którym działa tylko kilka dużych wielonarodowych firm. Lockheed Martin jest jedną z największych i najbardziej wpływowych firm w tym sektorze. Istnieje jednak wielu konkurentów.

  • Boeing - Druga co do wielkości firma zbrojeniowa w USA. Specjalizuje się przede wszystkim w samolotach (F/A-18 Hornet, EA-18G Growler, F-15E Strike Eagle), rakietach, dronach oraz systemach kosmicznych. Niestety stała się konkurentem dla Lockheed Martin w rozwoju odrzutowca F-35.
  • Raytheon - Trzecia co do wielkości firma zbrojeniowa w USA. Koncentruje się na pociskach, rakietach, torpedach, systemach elektronicznych, radarach i cyberobronie. Produkuje złożone systemy takie jak Tomahawk, Harpoon, Patriot, THAAD i Aegis.
  • General Dynamics - Czwarta co do wielkości firma obronna, specjalizująca się w łodziach podwodnych, statkach, czołgach, pojazdach wojskowych, broni i amunicji. Produkuje okręty podwodne klasy Virginia, krążowniki Ticonderoga oraz rakiety Evolved Sea Sparrow.
  • Northrop Grumman - Piąta co do wielkości firma zbrojeniowa skupiająca się na samolotach stealth (B-2 Spirit)
  • General Atomics - Szósta co do wielkości firma obronna specjalizująca się w dronach (Predator, Reaper), broni jądrowej, torpedach i systemach wojny elektronicznej.
  • Dassault Aviation - Jeden z największych europejskich producentów samolotów wojskowych (Rafale). Silny konkurent firm amerykańskich w sprzedaży myśliwców za granicę.

Przemysł obronny niesie ze sobą zarówno korzyści, jak i istotne zagrożenia.

Korzyści są dość liczne. Sektor obronny jest zazwyczaj bardzo dochodowy, ponieważ firmy mogą sprzedawać swoje produkty rządom po wysokich cenach. Lockheed Martin często osiąga marże na poziomie 10-15%. Wydatki na obronę ponoszone przez rządy są zazwyczaj stabilne i pewne, co tworzy długoterminowe kontrakty i zamówienia dla tych firm. Mogą one również liczyć na silne wsparcie rządu, który chętnie udziela kontraktów i dotacji na podtrzymanie kluczowych zdolności i technologii obronnych. Aby utrzymać przewagę konkurencyjną, firmy z tego sektora stale rozwijają nowe technologie, broń i systemy. Prowadzi to do wysokiego poziomu innowacji, badań i rozwoju.

Istniejejednak równie wiele zagrożeń. Popyt na systemy obronne jest uzależniony od budżetów ministerstw obrony i bezpieczeństwa, które są negocjowane politycznie. Nagłe cięcia budżetowe mogą zagrozić zyskom firm. Firmy z branży obronnej spotykają się z kontrolą i presją polityczną, ponieważ są uważane za obszar wrażliwy. Może to prowadzić do spotkań komisji, dochodzeń i ograniczeń. Niektóre programy obronne i broń mogą wywoływać publiczne protesty i kontrowersje. Może to mieć negatywny wpływ na reputację firmy i spowodować opóźnienia lub anulowanie programów. Ponadto, zależność technologiczna. Firmy często są uzależnione od dostaw określonych technologii od ograniczonej liczby dostawców. Zakłócenia w tych dostawach mogą zagrozić wielu ich programom. Wreszcie, co nie mniej ważne, niedobór wykwalifikowanych pracowników. Wszystkie firmy w tym sektorze cierpią na niedobór inżynierów, naukowców i specjalistów z odpowiednimi umiejętnościami i doświadczeniem. Sytuacja ta może spowolnić zdolność innowacyjną firm.

Obecna sytuacja

W oparciu o obecne szacunki konsensusu na rok 2023, Lockheed Martin handluje dziś po 22,5-krotności zysków netto. Oznacza to, że akcje są obecnie notowane z niewielką premią do pięcio- i dziesięcioletniej mediany mnożników zysków na poziomie 17,9.

Przy wyższych stopach procentowych wyceny akcji powinny być teoretycznie niższe, przy czym wszystko inne jest równe. Chociaż nie uważam, że Lockheed Martin jest dziś szczególnie drogi (według własnych standardów i według standardów sektora), akcje nie są okazją - ani gdy patrzymy na wycenę w kategoriach bezwzględnych, ani gdy patrzymy na obecną wycenę w porównaniu z tym, jak spółka była wyceniana w przeszłości. Osobiście uważam, że $LMT-1.9% jest naprawdę wysokiej jakości, ale niestety nieco przeceniony. Inwestorom dywidendowym może nie przeszkadzać długoterminowa, jeśli zależy im na stabilności i długowieczności. Pytanie, czy warto dla mniej niż 2,5% yield. I oczywiście - zawsze lepiej jest kupować akcje niedowartościowane, a nie przewartościowane.

Choć oczywiście akcje Lockheed Martin mogą w długim terminie nadal rosnąć w miarę rozwoju biznesu bazowego, a LMT kontynuuje zmniejszanie liczby akcji przy jednoczesnym zwiększaniu dywidendy w czasie.

Lockheed zmniejsza liczbę akcji w obrocie, zwiększając tym samym wartość dla swoich akcjonariuszy. Źródło
Ponadto, dywidenda Lockheeda jest zdecydowanie niezawodna. Zwiększa ją od dziesięcioleci. Źródło

Długoterminowe czynniki wzrostu będą obejmować zwiększone wydatki na wojsko przez USA i innych członków NATO. W szczególności kraje w Europie, które w przeszłości nie wydawały zbyt wiele na wojsko, będą zmuszone wydać więcej pieniędzy na sprzęt obronny, aby spełnić cele wydatków NATO oraz poprawić wydajność i zdolności swoich wojsk. Partnerzy USA spoza NATO, tacy jakKorea Południowa i Japonia, również zwiększają z czasem swoje wydatki na obronę, co stwarza możliwości rozwoju biznesu dla Lockheed Martin.

O ile biznes technologii kosmicznych i nuklearnych nie jest obecnie szczególnie duży, to z pewnością również zapewnia firmie znaczny potencjał wzrostu w dłuższej perspektywie.

Mówiąc o wycenie - Jeśli spojrzymy na długoterminowe zyski spółki, okaże się, że jest to w większości stabilnie rosnąca spółka, z długoterminowym wzrostem zysków na poziomie 11 proc. Jednak spółka wydaje się dziś droga - jak wspomniałem wyżej. Oczekuje ona, że wzrost zysków ponownie przyspieszy w 2024 roku, dzięki wzrostowi obsługi technicznej samolotów F-35 oraz dodatkowym zamówieniom we wszystkich obszarach działalności.

Wolne przepływy pieniężne od dłuższego czasu rosną w okolicach 9% rocznie. Poza znaczącymi działaniami kapitałowymi i jednorazowymi wydatkami, wydaje się on stosunkowo stabilny i prognozuje się, że w ciągu najbliższych kilku lat będzie rósł w zakresie niskich do średnich wartości jednocyfrowych.

Co o tym sądzicie? Czy $LMT-1.9% może jeszcze bardziej wzrosnąć, czy też powróci do uczciwej wyceny?

Zastrzeżenie: To w żadnym wypadku nie jest rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Ja jestem tylko amatorem, który dzieli się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.