S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Kryzys bankowy się skończył, mówi Jamie Dimon. Dlaczego jest taki pewny?

Dominik Kumięga
16. 4. 2023
4 min read

Kryzys bankowy to zdecydowanie największe wydarzenie ostatnich lat. Sytuacja, która spowodowała panikę i miliardy dolarów strat. Wydaje się, że na chwilę zamarł i nikt nie wie, czego się spodziewać. Z wyjątkiem prezesa JPMorgan, który jest przekonany, że nie ma się już czym przejmować. Dlaczego.

Jamie Dimon uważa, że kryzys bankowy się skończył

Dobra wiadomość jest taka, że CEO JPMorgan Chase Jamie Dimon, który często jest postrzegany jako głos branży finansowej, uważa, że skutki kryzysu prawdopodobnie się skończyły - nawet jeśli Fed nie obniży stóp. Czy może nadejść więcej upadłości banków? "Nie wiem" - powiedział Dimon w czwartek w telewizji. "Ale jeśli tak się stanie, to szczerze mówiąc, nie jest to problem. Myślę, że zbliżamy się do końca tego konkretnego kryzysu".

Dimon powtórzył swój pogląd, że problemy, które doprowadziły do upadku SVB były oczywiste i powinny być zauważone przez kierownictwo banku. Powiedział, że wszyscy w branży wiedzieli o zagrożeniach związanych z rosnącymi stopami procentowymi i nieubezpieczonymi deponentami, które pociągnęły SVB w dół.

Jako jedyny prezes dużego banku, który kierował swoją firmą podczas globalnego kryzysu finansowego w 2008 roku, Dimon podkreślił, że najnowszy kryzys bankowy nie jest podobny do tamtego epizodu.

"To nie jest rok 2008. Jest znacznie bardziej ograniczony. Jest tylko garstka banków, które miały ten konkretny problem. Ostatecznie, w ten czy inny sposób, zostanie on rozwiązany. Myślę, że ludzie powinni wziąć głęboki oddech" - powiedział, argumentując, że wiele banków mimo kryzysu w najbliższych tygodniach odnotuje dobre zyski.

Mimo to Dimon przyznał, że to właśnie publiczna porażka kilku banków doprowadzi do zaostrzenia warunków udzielania pożyczek - co oznacza mniej kredytów dla firm i konsumentów - i powiedział, że jest to równoznaczne z kolejnym problemem dla gospodarki, który zwiększa prawdopodobieństwo recesji.

Przez prawie rok prezes przekonywał, że Stany Zjednoczone stoją w obliczu wielu poważnych zagrożeń - w tym wojny, inflacji i rosnących stóp procentowych - które mogą wywołać recesję. Dimon jednak nigdy nie związał się z konkretną prognozą recesji i kontynuuje ten trend.

https://www.youtube.com/watch?v=QVHLoSxh090

Kim jest Jamie Dimon?

Jamie Dimon jest prezesem JPMorgan Chase, który jest jednym z największych holdingów bankowych w Stanach Zjednoczonych. Jamie Dimon jest uważany za jedną z najbardziej wpływowych osób w branży finansowej.

Ukończył Uniwersytet Harvarda z dyplomami z ekonomii i prawa. Z JPMorgan Chase związany jest od 2000 roku, w 2004 roku został prezesem, a w 2006 roku dyrektorem generalnym. Pod jego kierownictwem bank stał się jedną z najważniejszych instytucji finansowych na świecie. Jest uważany za jednego z najbardziej utytułowanych bankierów swojego pokolenia. Jego kadencja u steru JPMorgan Chase charakteryzowała się solidnym wzrostem, dobrymi wynikami i wysoką stabilnością finansową.

Ma wpływy w rządzie USA i Fed. Jest członkiem rad doradczych ds. ekonomicznych Białego Domu. Był jednym z tych, którzy zdemaskowali bańkę w 2008 roku.

Co o tym sądzić? Czy w najbliższych tygodniach banki odnotują zaskakująco dobre zyski?

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Ja jestem tylko amatorem, który dzieli się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.