S&P 500 ^GSPC 5,320.47 -0.02%
Tesla TSLA $179.77 -3.66%
Meta META $470.60 +1.28%
Alphabet GOOG $177.39 -1.20%
Nvidia NVDA $948.80 -0.53%
Apple AAPL $191.40 -0.49%
Microsoft MSFT $430.58 +0.36%
Amazon AMZN $183.32 +0.09%

Jamie Dimon bankacılık krizinin sona erdiğini söylüyor. Neden bu kadar emin?

Çetin Tilki
16. 4. 2023
4 min read

Bankacılık krizi kesinlikle son yılların en büyük olayı. Paniğe ve milyarlarca dolar zarara neden olan bir durum. Bir süredir durulmuş gibi görünüyor ve kimse ne bekleyeceğini bilmiyor. Artık endişelenecek bir şey olmadığına ikna olan JPMorgan CEO'su hariç. Neden mi?

Jamie Dimon bankacılık krizinin sona erdiğine inanıyor

İyi haber şu ki, genellikle finans sektörünün sesi olarak görülen JPMorgan Chase CEO'su Jamie Dimon, Fed faizleri düşürmese bile krizin etkilerinin muhtemelen sona erdiğine inanıyor. Daha fazla banka iflası gelebilir mi? Dimon Perşembe günü televizyonda "Bilmiyorum," dedi. "Ama eğer olursa, açıkçası, bu bir sorun değil. Bence bu özel krizin sonuna yaklaşıyoruz."

Dimon, SVB'nin çöküşüne yol açan sorunların açık olduğu ve banka yönetimi tarafından fark edilmiş olması gerektiği görüşünü yineledi. Sektördeki herkesin SVB'yi aşağı çeken yükselen faiz oranları ve sigortasız mevduat sahiplerinin tehlikelerini bildiğini söyledi.

Büyük bir bankanın 2008 küresel mali krizi sırasında şirketinin başında olan tek CEO'su olan Dimon, son bankacılık krizinin o dönemden farklı olmadığını vurguladı.

"Bu 2008 değil. Çok daha sınırlı. Bu sorunu yaşayan sadece bir avuç banka var. Eninde sonunda, öyle ya da böyle, çözülecektir. Bence insanlar derin bir nefes almalı" dedi ve krize rağmen birçok bankanın önümüzdeki birkaç hafta içinde iyi karlar açıklayacağını savundu.

Yine de Dimon, birkaç bankanın kamuya açık başarısızlığının daha sıkı kredi koşullarına yol açacağını kabul etti - bu da işletmeler ve tüketiciler için daha az kredi anlamına geliyor - ve bunun ekonomi için resesyon olasılığını artıran başka bir soruna eşit olduğunu söyledi.

CEO yaklaşık bir yıldır ABD'nin savaş, enflasyon ve yükselen faiz oranları da dahil olmak üzere resesyonu tetikleyebilecek pek çok ciddi riskle karşı karşıya olduğunu savunuyor. Ancak Dimon kendisini hiçbir zaman belirli bir resesyon öngörüsüne bağlamadı ve bu eğilimi takip etmeye devam ediyor.

https://www.youtube.com/watch?v=QVHLoSxh090

Jamie Dimon kimdir?

Jamie Dimon, Amerika Birleşik Devletleri'nin en büyük banka holding şirketlerinden biri olan JPMorgan Chase'in CEO'sudur. Jamie Dimon, finans sektöründeki en etkili kişilerden biri olarak kabul edilmektedir.

Harvard Üniversitesi'nden ekonomi ve hukuk dereceleri ile mezun olmuştur. JPMorgan Chase'de 2000 yılından bu yana çalışmakta olup 2004 yılında başkan, 2006 yılında ise icra kurulu başkanı olmuştur. Onun liderliğinde banka dünyanın en önemli finans kuruluşlarından biri haline geldi. Kendi kuşağının en başarılı bankacılarından biri olarak kabul edilmektedir. JPMorgan Chase'in dümenindeki görev süresi sağlam büyüme, güçlü performans ve yüksek finansal istikrar ile karakterize edilmiştir.

ABD hükümeti ve Fed üzerinde etkisi vardır. Beyaz Saray ekonomi danışma konseyinin bir üyesidir. 2008'de balonu ortaya çıkaranlardan biriydi.

Siz ne düşünüyorsunuz? Bankalar önümüzdeki haftalarda şaşırtıcı derecede iyi karlar açıklayacak mı?

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tamamen benim internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.