S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Analiza Qualcomm: Czy gigant wzrostu technologicznego jest naprawdę idealnym wyborem dywidendowym?

Witek Dubicki
16. 4. 2023
7 min read

Wielkie giganty technologiczne zwykle znajdują się na celowniku inwestorów głównie ze względu na ich potencjał wzrostu. Ale co jeśli istnieje taki, który ma potencjał, aby stać się długoterminową stabilną spółką dywidendową?

Podstawowy przegląd

Qualcomm $QCOM+4.3% to amerykańska firma, która projektuje i produkuje bezprzewodowe chipy telekomunikacyjne i oprogramowanie. Została założona w 1985 roku w San Diego w Kalifornii. Główną działalnością Qualcomm jest rozwój i sprzedaż technologii CDMA (Code Division Multiple Access), które są technologiami bezprzewodowej transmisji głosu i danych. Qualcomm nie tylko rozwija te technologie, ale także sprzedaje je firmom na całym świecie poprzez licencje.

Qualcomm jest jednym z liderów rynku chipsetów mobilnych i dostarcza swoje chipy do prawie wszystkich głównych producentów telefonów komórkowych, takich jak Samsung, Apple, Xiaomi i Nokia. Ale oprócz chipsetów Qualcomm opracowuje również mobilne systemy operacyjne, zwłaszcza dla produktów z systemem Android. Inne obszary jego działalności obejmują bezprzewodowe ładowanie, komunikację V2X dla pojazdów autonomicznych i wirtualną rzeczywistość.

Qualcomm jest uważany za jedną z najbardziej innowacyjnych firm w dzisiejszych czasach. Inwestuje dziesiątki miliardów dolarów rocznie w badania i rozwój, skupia się na najbardziej przełomowych technologiach i stara się wyznaczać trendy w branży mobilnej i łączności.

Sektor

Qualcomm działa w sektorze półprzewodników i chipów dla urządzeń mobilnych. Jest to bardzo dynamiczny sektor napędzany przez popyt na smartfony, tablety i inne urządzenia przenośne. W ostatnich latach sektor ten odnotował szybki wzrost, ale obecnie wzrost nieco zwalnia ze względu na nasycenie rynku smartfonami. Mimo to jest to sektor o dużym potencjale na przyszłość.

Kilka głównych trendów napędza ten sektor.

Przejście na sieci 5G: sieci 5G umożliwią szybsze prędkości połączeń i mniejsze opóźnienia. Doprowadzi to do rozpowszechnienia Internetu rzeczy, wirtualnej rzeczywistości i innych technologii, które zależą od szybkich połączeń. Qualcomm jest jednym z liderów w rozwoju chipsetów 5G.

Sztuczna inteligencja: Chipsety muszą zasilać coraz bardziej inteligentne funkcje, takie jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i rzeczywistość rozszerzona. Qualcomm integruje funkcje AI w swoich najnowszych platformach chipowych.

Bezpieczeństwo: układy scalone muszą być w stanie obsługiwać coraz większe ilości wrażliwych danych, danych biometrycznych i kluczy cyfrowych. Bezpieczeństwo jest więc kluczowym elementem nowych platform chipowych.

Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość: specjalistyczne układy scalone zasilają zestawy słuchawkowe wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Qualcomm jest jednym z liderów w opracowywaniu układów dla urządzeń VR/AR.

Konkurencja

Qualcomm zmaga się z silną konkurencją ze strony wielu firm produkujących układy mobilne i półprzewodniki. Ma kilku głównych konkurentów.

MediaTek to tajwańska firma specjalizująca się w opracowywaniu i produkcji mobilnych układów scalonych i innych półprzewodników. MediaTek koncentruje się przede wszystkim na chipsetach dla smartfonów klasy średniej i niższej, które zdominowała. Jego chipsety nie są tak potężne jak Qualcomm, ale są tańsze , co czyni je atrakcyjnymi dla producentów z ograniczonym budżetem. MediaTek jest głównym konkurentem Qualcomm na rynkach wschodzących.

Samsung jest wiodącym na świecie producentem elektroniki użytkowej i półprzewodników. Samsung projektuje i produkuje własne chipsety do swoich smartfonów i tabletów, które bezpośrednio konkurują z Qualcommem. Chociaż chipsety Exynos firmy Samsung nie są tak wydajne jak Snapdragony firmy Qualcomm, Samsung integruje je w swoich urządzeniach, co ogranicza przestrzeń dla Qualcomm.

Huawei to chińska firma, która jest dominującym na świecie dostawcą sieci i infrastruktury telekomunikacyjnej. Huawei projektuje również własne chipsety Kirin do swoich smartfonów, które konkurują z Qualcommem. Huawei w ostatnich latach znacznie się rozwinął i jego chipsety Kirin dorównują poziomowi Snapdragonów. Huawei stanowi spore zagrożenie dla Qualcomm zwłaszcza na rynkach wschodzących.

Intel $INTC+2.1% i AMD $AMD+3.7% to dominujący producenci procesorów dla komputerów PC i serwerów. Od niedawna próbują przebić się na rynku układów mobilnych, co stanowi zagrożenie dla pozycji Qualcomm. Ich układy mobilne nie odniosły jeszcze dużego sukcesu, ale zarówno Intel, jak i AMD mają potencjał, by w przyszłości poważnie zagrozić Qualcommowi.

Konkurencja w sektorze układów mobilnych jest więc ogromna i stanowi jedno z największych wyzwań dla firmy Qualcomm w przyszłości. Musi on stale wprowadzać innowacje i ulepszać swoje technologie, aby utrzymać pozycję lidera na rynku.

Obecna sytuacja

Profil wzrostu firmy Qualcomm na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo atrakcyjny. W rzeczywistości jednak Qualcomm jest jedną z największych notowanych na giełdzie firm z branży półprzewodników, której łączne przychody wynoszą 43 mld USD.

Tym samym QCOM jest obecnie znacznie bliższy uznania za dojrzałą firmę w przeciwieństwie do szybko rozwijającej się marki technologicznej. Zatem- czy to może być ukryty skarb dywidendowy?

Rzeczywiście, prognoza wzrostu przychodów na poziomie 9,2% jest daleka od niskiej, ale biorąc pod uwagę gwałtowne przejście na technologię cyfrową w ostatnich latach, jest o wiele bardziej prawdopodobne, że organiczny wzrost przychodów QCOM będzie poniżej tej liczby w najbliższych latach, niż ją przekroczy.

EPS rośnie i należy się spodziewać, że nadal będzie rósł. Źródło

Jednocześnie QCOM jako akcja nie oferuje wszystkiego co atrakcyjne pod względem aprecjacji kapitału w czasie. Dlatego też zarząd skupia się obecnie na wzroście dywidendy, aby przyciągnąć inwestorów. Wzrost o 6,67% jest tego świadectwem.

Stopa zwrotu na poziomie 2,59% może być już atrakcyjna dla wielu inwestorów
Dywidenda Qualcomm rośnie już od dłuższego czasu. Źródło

Po ostatniej podwyżce dywidendy wydaje się, że akcje Qualcomm mogą być atrakcyjną okazją do wzrostu dywidendy. Mimo, że obecna stopa zwrotu jest jedną z wyższych w branży, a wypłata dywidendy wydaje się bezpieczna, nadal trudno mi uznać QCOM za atrakcyjną akcję dywidendową.

W pierwszym kwartale 2023 roku zyski wyniosły 2,24 mld dolarów, w porównaniu do 3,4 mld dolarów w analogicznym okresie roku poprzedniego. Gotówka operacyjna wzrosła z 3,9 mld USD w 2018 roku do 9,1 mld USD w 2022 roku, co stanowi pięcioletni CAGR na poziomie 18,47 proc. W pierwszym kwartale 2023 roku gotówka operacyjna wyniosła 3,1 mld USD w porównaniu z 2,1 mld USD w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Wolne przepływy pieniężne (FCF) firmy Qualcomm wzrosły z 3,12 mld USD w 2018 r. do 6,83 mld USD w 2022 r., co stanowi 5-letni CAGR na poziomie 16,96%. W okresie pięcioletnim firma wygenerowała FCF w wysokości 29,4 mld USD, co stanowi około 23% jej kapitalizacji rynkowej. Zwrot z zainwestowanego kapitału wzrósł z 4,8% w 2018 roku do 45,8% w 2022 roku.

Qualcomm może zmagać się z problemami, a jego zarząd może stanąć przed długoterminowym dylematem, ale jego wyższa rentowność pozwala mu przelać więcej pieniędzy na wspieranie innowacji i budować długoterminową wartość w wyższym tempie niż konkurenci. Firma zainwestowała 19% swoich przychodów w wydatki na badania i rozwój w 2022 roku i 21% w 2021 roku.

W długim okresie sukces firmy zależy od jej zdolności do napędzania innowacji i jej rentowności, a wydatki na badania i rozwój dają jej zdolność do innowacji i zwiększają prawdopodobieństwo wyższej wyceny w przyszłości. Inwestorzy powinni postrzegać Qualcomm jako długoterminowy zakład, ale powinni być również przygotowani na złe czasy.

Co o tym sądzisz? Czy Qualcomm będzie kiedyś wspaniałą, stabilną i sprawdzoną spółką dywidendową?

Disclaimer: To nie jest w żadnym wypadku rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Ja jestem tylko amatorem, który dzieli się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.