S&P 500 ^GSPC 5,267.84 -0.74%
Nvidia NVDA $1,037.99 +9.32%
Tesla TSLA $173.74 -3.54%
Apple AAPL $186.88 -2.11%
Alphabet GOOG $175.06 -1.65%
Amazon AMZN $181.05 -1.14%
Microsoft MSFT $427.00 -0.82%
Meta META $465.78 -0.43%

Qualcomm analizi: Büyüyen teknoloji devi gerçekten mükemmel bir temettü seçimi mi?

Halil Toprak
16. 4. 2023
7 min read

Büyük teknoloji devleri, büyüme potansiyelleri nedeniyle yatırımcıların gözdesi olma eğilimindedir. Peki ya uzun vadeli istikrarlı bir temettü şirketi olma potansiyeline sahip bir şirket varsa?

Temel bir genel bakış

Qualcomm $QCOM-0.6%, kablosuz telekomünikasyon çipleri ve yazılımları tasarlayan ve üreten bir Amerikan şirketidir. 1985 yılında San Diego, Kaliforniya'da kurulmuştur. Qualcomm'un ana işi, kablosuz ses ve veri iletimi için teknolojiler olan CDMA (Kod Bölmeli Çoklu Erişim) teknolojilerinin geliştirilmesi ve satışıdır. Qualcomm bu teknolojileri geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda lisanslar aracılığıyla dünyanın dört bir yanındaki şirketlere satar.

Qualcomm mobil yonga seti pazarının liderlerinden biridir ve yongalarını Samsung, Apple, Xiaomi ve Nokia gibi neredeyse tüm büyük cep telefonu üreticilerine tedarik etmektedir. Ancak Qualcomm, yonga setlerine ek olarak, özellikle Android ürünleri için mobil işletim sistemleri de geliştirmektedir. Diğer faaliyet alanları arasında kablosuz şarj, otonom araçlar için V2X iletişimi ve sanal gerçeklik yer alıyor.

Qualcomm günümüzün en yenilikçi şirketlerinden biri olarak kabul ediliyor. Araştırma ve geliştirmeye yılda on milyarlarca dolar yatırım yapmakta, en ileri teknolojilere odaklanmakta ve mobil ve bağlantı endüstrisinde trendleri belirlemeye çalışmaktadır.

Sektör

Qualcomm, mobil cihazlar için yarı iletken ve çip sektöründe faaliyet göstermektedir. Bu sektör, akıllı telefonlara, tabletlere ve diğer taşınabilir cihazlara olan talebin yönlendirdiği çok dinamik bir sektördür. Bu sektör son yıllarda hızlı bir büyüme gösterdi, ancak pazarın akıllı telefonlarla doyması nedeniyle büyüme artık biraz yavaşlıyor. Buna rağmen, gelecek için büyük potansiyele sahip bir sektördür.

Sektörü birkaç önemli trend yönlendirmektedir.

5G ağlarına geçiş: 5G ağları daha yüksek bağlantı hızları ve daha düşük gecikme süresi sağlayacaktır. Bu da Nesnelerin İnterneti, sanal gerçeklik ve hızlı bağlantılara dayanan diğer teknolojilerin yaygınlaşmasına yol açacak. Qualcomm, 5G yonga seti geliştirmede liderlerden biridir.

Yapay zeka: Yonga setleri yapay zeka, makine öğrenimi ve artırılmış gerçeklik gibi giderek daha akıllı hale gelen özellikleri desteklemelidir. Qualcomm yapay zeka özelliklerini en yeni yonga platformlarına entegre ediyor.

Güvenlik: Yonga setleri artan miktarda hassas veri, biyometri ve dijital anahtarları işleyebilmelidir. Bu nedenle güvenlik, yeni çip platformlarının kilit unsurlarından biri.

Sanal ve artırılmış gerçeklik: Özel çipler sanal ve artırılmış gerçeklik başlıklarına güç veriyor. Qualcomm, VR/AR cihazları için çip geliştirme konusunda liderlerden biridir.

Rekabet

Qualcomm, bir dizi mobil çip ve yarı iletken şirketinin yoğun rekabetiyle karşı karşıyadır. Birkaç büyük rakibi vardır.

MediaTek, mobil yonga setleri ve diğer yarı iletkenlerin geliştirilmesi ve üretiminde uzmanlaşmış Tayvanlı bir şirkettir. MediaTek öncelikle hakim olduğu orta sınıf ve alt sınıf akıllı telefonlar için yonga setlerine odaklanmaktadır. Yonga setleri Qualcomm'unki kadar güçlü değildir, ancak daha ucuzdur , bu da onları sınırlı bütçeli üreticiler için cazip hale getirir. MediaTek, Qualcomm'un gelişmekte olan pazarlardaki ana rakibi.

Samsung dünyanın önde gelen tüketici elektroniği ve yarı iletken üreticisidir. Samsung, Qualcomm ile doğrudan rekabet eden akıllı telefonları ve tabletleri için kendi yonga setlerini tasarlıyor ve üretiyor. Samsung'un Exynos yonga setleri Qualcomm'un Snapdragon'ları kadar güçlü olmasa da, Samsung bunları cihazlarına entegre ediyor ve bu da Qualcomm'un alanını sınırlıyor.

Huawei , dünyanın baskın telekomünikasyon ağları ve altyapı tedarikçisi olan Çinli bir şirkettir. Huawei ayrıca Qualcomm ile rekabet eden akıllı telefonları için kendi Kirin yonga setlerini tasarlıyor. Huawei son yıllarda önemli bir adım attı ve Kirin yonga setleri Snapdragon'ların seviyesine ulaşıyor. Huawei, özellikle gelişmekte olan pazarlarda Qualcomm için önemli bir tehdit oluşturuyor.

Intel $INTC-4.3% ve AMD $AMD-3.1%, PC'ler ve sunucular için baskın işlemci üreticileridir. Son zamanlarda, Qualcomm'un konumu için bir tehdit oluşturan mobil çip pazarına girmeye çalışıyorlar. Mobil yonga setleri şimdiye kadar çok başarılı olamadı, ancak hem Intel hem de AMD gelecekte Qualcomm'u ciddi şekilde tehdit etme potansiyeline sahip.

Bu nedenle mobil çip sektöründeki rekabet çok büyük ve Qualcomm için gelecekte en büyük zorluklardan birini temsil ediyor. Pazar liderliğini korumak için sürekli yenilik yapması ve teknolojisini geliştirmesi gerekiyor.

Mevcut durum

Qualcomm'un büyüme profili ilk bakışta çok cazip görünmektedir. Ancak gerçekte Qualcomm, 43 milyar ABD doları toplam geliriyle halka açık en büyük yarı iletken şirketlerinden biridir.

Dolayısıyla, QCOM artık hızlı büyüyen bir teknoloji markasının aksine olgun bir şirket olarak görülmeye çok daha yakın. Peki bu gizli bir temettü hazinesi olabilir mi?

Gerçekten de %9,2'lik gelir artışı beklentisi düşük olmaktan çok uzak, ancak son yıllarda dijitale doğru yaşanan hızlı geçiş göz önüne alındığında, QCOM'un organik gelir artışının önümüzdeki yıllarda bu rakamın altında kalması, üzerine çıkmasından çok daha muhtemel.

EPS artıyor ve artmaya devam etmesi bekleniyor. Kaynak

Aynı zamanda, QCOM bir hisse senedi olarak zaman içinde o kadar da cazip bir sermaye kazancı sunmuyor. Bu nedenle, yönetim şimdi yatırımcıları çekmek için temettü büyümesine odaklanıyor. 6,67'lik artış bunun bir kanıtıdır.

2,59'luk getiri birçok yatırımcı için şimdiden cazip olabilir
Qualcomm'un temettüsü bir süredir artıyor. Kaynak

Son temettü artışından sonra, Qualcomm hissesi cazip bir temettü büyüme fırsatı olabilir gibi görünüyor. Mevcut getiri sektördeki en yüksek getirilerden biri olmasına ve temettü ödemesi güvenli görünmesine rağmen, QCOM'u cazip bir temettü hissesi olarak görmekte hala zorlanıyorum.

2023'ün ilk çeyreğinde kazançlar, bir önceki yılın aynı dönemindeki 3,4 milyar dolara kıyasla 2,24 milyar dolar oldu. İşletme nakdi 2018'de 3,9 milyar dolardan 2022'de 9,1 milyar dolara çıkarak beş yıllık %18,47 YBBO'ya ulaştı. 2023'ün ilk çeyreğinde işletme nakdi bir önceki yılın aynı dönemindeki 2,1 milyar dolara kıyasla 3,1 milyar dolar oldu.

Qualcomm'un serbest nakit akışı (FCF) 2018'de 3,12 milyar dolardan 2022'de 6,83 milyar dolara yükseldi ve 5 yıllık YBBO %16,96 oldu. Şirket beş yıllık dönemde 29,4 milyar dolar FCF üretti ve bu rakam piyasa değerinin yaklaşık %23'ünü temsil ediyor. Yatırılan sermayenin getirisi 2018'de %4,8 iken 2022'de %45,8'e yükselmiştir.

Qualcomm zor durumda olabilir ve yönetimi uzun vadeli bir ikilemle karşı karşıya kalabilir, ancak daha yüksek kârlılığı, inovasyonu desteklemek için daha fazla para akıtmasına ve rakiplerinden daha yüksek oranda uzun vadeli değer oluşturmasına olanak tanıyor. Şirket 2022'de gelirinin %19'unu, 2021'de ise %21'ini Ar-Ge harcamalarına ayırdı.

Uzun vadede bir şirketin başarısı, inovasyonu destekleme becerisine ve kârlılığına bağlıdır ve Ar-Ge harcamaları şirkete inovasyon yapma becerisi kazandırır ve gelecekte daha yüksek bir değerleme olasılığını artırır. Yatırımcılar Qualcomm'u uzun vadeli bir bahis olarak görmeli, ancak kötü zamanlara da hazırlıklı olmalılar.

Siz ne düşünüyorsunuz? Qualcomm bir gün harika, istikrarlı ve kendini kanıtlamış bir temettü şirketi olacak mı?

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tamamen benim internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.