S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Inwestowanie w sektor kosmiczny może być zdradliwe. Ale to jest najlepszy sposób

Marcin Wilk
16. 4. 2023
4 min read

Przemysł kosmiczny w ostatnich latach przeszedł ogromny rozwój. Dla inwestorów oznacza to możliwość uczestniczenia w obiecującym wzroście "nowej" branży o ogromnym potencjale. Jak jednak nie dać się sparzyć?

Wraz z rosnącym wykorzystaniem technologii satelitarnej, rozwojem turystyki kosmicznej i ambitnymi planami podboju kosmosu i innych planet, rośnie potencjał komercyjny tego sektora

Jednym z najlepszych sposobów inwestowania w sektor kosmiczny są fundusze typu exchange-traded, czyli ETF-y. Dzieje się tak dlatego, że ETF-y pozwalają inwestorom uzyskać szeroką ekspozycję na pełną gamę spółek działających w tym sektorze bez konieczności samodzielnego wybierania poszczególnych akcji. Inwestorzy mogą po prostu kupić udziały w ETF, aby uzyskać ekspozycję na dziesiątki firm, od producentów rakiet i satelitów, przez firmy zajmujące się infrastrukturą kosmiczną, po zakłady zajmujące się turystyką kosmiczną. Skupię się na funduszach ETF, które pozwalają inwestować konkretnie w sektor kosmiczny.

Jak inwestować?

W przemysł lotniczy możesz inwestować poprzez kilka funduszy giełdowych.

U.S. Global Jets ETF $JETS+0.1%

Jest to pasywnie zarządzany ETF, który inwestuje w globalną branżę lotniczą. Fundusz ten śledzi wyniki U.S. Global Jets Index, który obejmuje wiodące linie lotnicze, producentów samolotów i powiązane firmy z całego świata. Główne składniki JETS obejmują główne linie lotnicze, takie jak American Airlines, Delta Air Lines i United Airlines, a także producentów samolotów, takich jak Boeing i Airbus.

JETS oferuje inwestorom możliwość obserwowania potencjalnego wzrostu przemysłu lotniczego poprzez jeden fundusz. Przy opłatach na poziomie 0,75% rocznie, JETS jest stosunkowo tanim rozwiązaniem dla osób chcących mieć ekspozycję na tę branżę.

Oczywiście nie jest on bezpośrednio związany z przemysłem kosmicznym, ale lotnictwo jest z nim ściśle powiązane i może na nim niezwykle skorzystać.

Ark Space Exploration & Innovation ETF $ARKX

ARKX to również potencjalna opcja, posiadająca portfel 35 do 55 spółek zaangażowanych w eksplorację kosmosu i innowacje. ARKX dzieli swoje akcje bazowe na cztery kategorie tematyczne: orbitalna przestrzeń kosmiczna, suborbitalna przestrzeń kosmiczna, technologie fundamentalne i technologie lotnicze. ETF jest aktywnie zarządzany, co oznacza, że nie śledzi żadnego indeksu. Zespół zarządzający funduszem ma raczej szeroką swobodę w stosowaniu analizy fundamentalnej i technicznej do wyboru i ważenia akcji. Obecnie wskaźnik kosztów ETF wynosi 0,75%.

iShares U.S. Aerospace & Defense $ITA

iShares U.S. Aerospace & Defense inwestuje w 40 największych spółek amerykańskiego przemysłu lotniczego i obronnego. Jego największe pozycje obejmują Lockheed Martin, Northrop Grumman i Raytheon, które są zaangażowane w programy systemów kosmicznych i obronnych. ITA oferuje inwestorom ekspozycję na długoterminowy wzrost wydatków na obronę i przemysł lotniczy w Stanach Zjednoczonych.

ITA stosuje pasywną strategię inwestycyjną ważoną kapitalizacją rynkową i stale dostosowuje się do składu MSCI U.S. Aerospace & Defense Index. Przy opłatach na poziomie 0,42% ten ETF jest tanim i efektywnym sposobem uzyskania ekspozycji na ten sektor.

Historycznie ITA zapewniał solidne zyski, stabilne dywidendy i niską zmienność ze względu na defensywny charakter sektora. Inwestowanie w ITA może być odpowiednie zarówno dla pozycji długoterminowych, jak i krótkoterminowych ze względu na ukierunkowanie funduszu.

Procure Space ETF $UFO+0.7%

Procure Space ETF to pierwszy globalny fundusz inwestycyjny, który skupia się wyłącznie na spółkach z branży kosmicznej. UFO inwestuje w producentów satelitów, rakiet, statków kosmicznych i innych technologii do użytku komercyjnego, rządowego i wojskowego. Jego największe pozycje obejmują SpaceX, Lockheed Martin, Northrop Grumman i MAXAR Technologies.

UFO zapewnia inwestorom innowacyjny sposób uzyskania ekspozycji na wzrost komercyjnego sektora kosmicznego. Przy opłatach w wysokości 0,75% rocznie, fundusz jest konkurencyjny dla pasywnych inwestycji. UFO realizuje strategię inwestycyjną ważoną kapitalizacją rynkową i dostosowaną do składu Global Space Industry Index.

Perspektywa wzrostu turystyki kosmicznej, przemysłu transportu kosmicznego, wydobycia asteroid kosmicznych i innych rynków wschodzących może stanowić ciekawą okazję dla inwestorów. Jednak zwroty i zmienność są nadal wysokie, biorąc pod uwagę poziom dywersyfikacji wynikający z koncentracji na kilku spółkach.

UFO stanowi zatem bardziej ryzykowną, ale potencjalnie bardziej lukratywną ekspozycję na przemysł kosmiczny dla odważnych inwestorów.

Zastrzeżenie: To w żadnym wypadku nie jest rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.