S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Uzay sektörüne yatırım yapmak zor olabilir. Ama en iyi yol bu

Halil Toprak
16. 4. 2023
5 min read

Uzay endüstrisi son yıllarda muazzam bir gelişme gösterdi. Yatırımcılar için bu, büyük potansiyele sahip "yeni" bir sektörün umut verici büyümesine katılma fırsatı anlamına geliyor. Ama nasıl yanmayalım?

Uydu teknolojisinin artan kullanımı, uzay turizminin büyümesi ve uzayı ve diğer gezegenleri fethetmeye yönelik iddialı planlarla birlikte, bu sektörün ticari potansiyeli büyüyor

Uzay sektörüne yatırım yapmanın en iyi yollarından biri borsa yatırım fonları veya ETF'lerdir. Bunun nedeni, ETF'lerin yatırımcıların tek tek hisse senetlerini seçip almak zorunda kalmadan sektörde faaliyet gösteren tüm şirketlere geniş bir şekilde maruz kalmalarını sağlamasıdır. Yatırımcılar, roket ve uydu üreticilerinden uzay altyapı şirketlerine ve uzay turizmi bahislerine kadar düzinelerce şirkete maruz kalmak için ETF hisselerini satın alabilirler. Bu yazıda özellikle uzay sektörüne yatırım yapmanızı sağlayan ETF'lere odaklanacağım.

Nasıl yatırım yapılır?

Havacılık ve uzay sektörüne birkaç borsa yatırım fonu aracılığıyla yatırım yapabilirsiniz.

ABD Küresel Jetler ETF'si $JETS+0.1%

Bu, küresel havayolu endüstrisine yatırım yapan pasif olarak yönetilen bir ETF'dir. Bu fon, dünyanın önde gelen havayolu, uçak üretimi ve ilgili şirketlerini içeren U.S. Global Jets Endeksi'nin performansını takip eder. JETS'in ana bileşenleri arasında American Airlines, Delta Air Lines ve United Airlines gibi büyük havayollarının yanı sıra Boeing ve Airbus gibi uçak üreticileri de yer almaktadır.

JETS, yatırımcılara havacılık endüstrisinin potansiyel büyümesini tek bir fon aracılığıyla görme fırsatı sunmaktadır. Yıllık %0,75'lik ücretleriyle JETS, sektöre maruz kalmak isteyenler için nispeten düşük maliyetli bir çözümdür.

Elbette doğrudan uzay endüstrisiyle ilgili değildir, ancak havacılık onunla yakından bağlantılıdır ve ondan son derece faydalanabilir.

Ark Space Exploration & Innovation ETF $ARKX

ARKX de potansiyel bir seçenektir ve uzay araştırmaları ve inovasyonla ilgilenen 35 ila 55 şirketten oluşan bir portföye sahiptir. ARKX, temel hisse senetlerini dört tematik kategoriye ayırır: yörüngesel havacılık, yörünge altı havacılık, temel teknoloji ve havacılık teknolojisi. ETF aktif olarak yönetilir, yani herhangi bir endeksi takip etmez. Bunun yerine, fonun yönetim ekibi, hisse senetlerini seçmek ve ağırlıklandırmak için temel ve teknik analizleri kullanma konusunda geniş bir takdir yetkisine sahiptir. Şu anda ETF'nin gider oranı %0,75'tir.

iShares U.S. Aerospace & Defense $ITA

iShares U.S. Aerospace & Defense, ABD havacılık ve savunma sektöründeki en büyük 40 şirkete yatırım yapar. En büyük pozisyonları arasında uzay ve savunma sistemleri programlarında yer alan Lockheed Martin, Northrop Grumman ve Raytheon bulunmaktadır. ITA, yatırımcılara Amerika Birleşik Devletleri'ndeki savunma ve havacılık harcamalarının uzun vadeli büyümesine maruz kalma imkanı sunmaktadır.

ITA, piyasa değerine göre ağırlıklandırılmış pasif bir yatırım stratejisi izler ve MSCI U.S. Aerospace & Defense Index'in kompozisyonuna göre sürekli olarak ayarlanır. 0,42'lik ücretleriyle bu ETF, sektöre maruz kalmanın düşük maliyetli ve verimli bir yoludur.

Tarihsel olarak, ITA sağlam getiriler, istikrarlı temettüler ve sektörün savunmacı doğası nedeniyle düşük volatilite sağlamıştır. ITA'ya yatırım yapmak, fonun odak noktası göz önüne alındığında hem uzun vadeli hem de kısa vadeli pozisyonlar için uygun olabilir.

Procure Space ETF $UFO+0.7%

Procure Space ETF, yalnızca uzay sektöründeki şirketlere odaklanan ilk küresel yatırım fonudur. UFO, ticari, devlet ve askeri kullanım için uydu, roket, uzay aracı ve diğer teknolojilerin üreticilerine yatırım yapmaktadır. En büyük pozisyonları arasında SpaceX, Lockheed Martin, Northrop Grumman ve MAXAR Technologies bulunmaktadır.

UFO, yatırımcılara ticari uzay sektörünün büyümesine maruz kalmaları için yenilikçi bir yol sunar. Yıllık %0,75'lik ücretleriyle fon, pasif yatırımlar için rekabetçidir. UFO, piyasa değerine göre ağırlıklandırılmış bir yatırım stratejisi izler ve Küresel Uzay Endüstrisi Endeksi'nin bileşimiyle uyumludur.

Uzay turizmi, uzay taşımacılığı endüstrisi, uzay asteroid madenciliği ve diğer gelişmekte olan pazarlardaki büyüme beklentisi yatırımcılar için ilginç bir fırsat sunabilir. Ancak, birkaç şirket üzerinde yoğunlaşması nedeniyle çeşitlendirme düzeyi göz önüne alındığında getiriler ve oynaklık hala yüksektir.

Dolayısıyla UFO'lar, maceracı yatırımcılar için uzay endüstrisine daha riskli ancak potansiyel olarak daha kazançlı bir maruziyeti temsil etmektedir.

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Tamamen internet ve diğer kaynaklardan elde edilen verilere dayanan özet ve analizlerimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.