S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

2 wielkie dywidendowe REIT-y, które każdy inwestor powinien znać

Witek Dubicki
16. 4. 2023
5 min read

Inwestowanie dywidendowe to świetny sposób na budowanie dochodu przy stosunkowo niewielkim ryzyku. REIT-y są częstym wyborem dla inwestorów dywidendowych i doskonale nadają się do tego typu inwestycji. Ale uwaga, trzeba wybierać ostrożnie!

Na rynku jest mnóstwo REIT-ów. Niektóre jednak wyróżniają się nieco na tle pozostałych. Jednym z nich może być dobrze znany $O-0.2%, który stanowi podstawę portfela wielu inwestorów. Drugim, który dziś wybrałem jest $AMT-0.4%, który jest droższy, ale posiada absolutnie niesamowicie genialny model biznesowy i niezachwianego ducha przedsiębiorczości, który czyni go absolutnie doskonałą spółką.

Realty Income Corporation $O-0.2%

Realty Income Corporation to amerykańska firma inwestująca w nieruchomości założona w 1969 roku. Koncentruje się na inwestycjach w nieruchomości komercyjne z długoterminowymi umowami najmu. Firma jest właścicielem i zarządcą ponad 6 500 nieruchomości komercyjnych w 49 stanach USA i Puerto Rico. Do klientów należą główne sieci handlowe, takie jak 7-Eleven, CVS, Dollar General i Walgreens. Firma wypłaca akcjonariuszom stabilną i rosnącą miesięczną dywidendę od 1969 roku.

Priorytetem na przyszłość jest dalszy rozwój portfela o 50-100 nieruchomości rocznie i zwiększenie miesięcznej dywidendy. Dzięki długoterminowym umowom z najemcami spółka odnotowuje stały wzrost wartości nawet w czasach kryzysu gospodarczego.

20-letnia historia dywidendowa $O-0.2% jest naprawdę imponująca. Źródło

Zadeklarowała ona 632 kolejne miesięczne wypłaty dywidendy, z łączną liczbą 119 podwyżek dywidendy od 1994 roku .

Ta historia wynika ze skoncentrowanego i ostrożnego podejścia do zarządzania firmą. Z kapitalizacją rynkową przekraczającą 41 miliardów dolarów, z łatwością przewyższa swoich najbliższych konkurentów. Historia firmy i jej ogromna skala dają jej istotne korzyści.

Na przykład, ma zazwyczaj łatwiejszy dostęp do taniego kapitału zarówno na rynku akcji, jak i na rynku długu. Może również dokonywać większych przejęć niż jej konkurenci. I zazwyczaj ma większą siłę przetargową, jeśli chodzi o wydawanie pieniędzy, na przykład na remonty nieruchomości. Wszystko to daje jej przewagę nad konkurentami. Są to przewagi, które często uzyskują giganci w danej branży, czy to REIT-y, firmy z branży dóbr konsumpcyjnych, przemysłowe itp. Z drugiej strony bycie gigantem może być problemem.

Ze względu na swoją skalę, Realty Income nie może być tak zwinny jak jego rówieśnicy. Kupowanie małych, jednorazowych nieruchomości, nawet jeśli są to świetne inwestycje, po prostu się nie opłaca. Skromniejszy REIT z czynszami netto może szybko dostosować się do warunków rynkowych i wybrać takie okazje z korzyścią dla swoich akcjonariuszy. Realty Income musi szukać wielkich transakcji, a wielkie transakcje często wymagają zakupu portfeli nieruchomości, które zawierają zarówno pożądane, jak i mniej pożądane aktywa.
Tak czy inaczej, Realty jest świetną firmą. Niestety inwestorzy o tym wiedzą i dlatego $O-0.2% jest wyceniane naprawdę wysoko. Czy jest to obecnie okazyjny zakup jest do rozważenia przez każdego z osobna.

American Tower Corporation $AMT-0.4%

AMT American Tower Corporation jest jednym z wiodących na świecie dostawców infrastruktury sieci bezprzewodowych. Firma posiada, rozwija i obsługuje przede wszystkim wieże komunikacyjne i maszty w Stanach Zjednoczonych i za granicą.

Firma ma stabilne przepływy pieniężne i doświadczyła długoterminowego wzrostu ze względu na rosnące zapotrzebowanie na dane mobilne. Firma jest w większości własnością funduszu Crown Castle International.

Przewiduje się, że wykorzystanie danych będzie rosło o 20% rocznie do 2028 roku. Ponadto operatorzy, tacy jak American Tower, czerpią korzyści z ciągłego wdrażania technologii 5G w kraju i za granicą. REIT w ostatnim czasie borykał się z krótkoterminowymi utrudnieniami ze względu na wahania walutowe i szybko rosnące stopy procentowe, które wpływają na koszty pożyczek.

Wskaźnik wypłaty dywidendy na poziomie 67% oznacza, że spółka jest bardziej niż zdolna do utrzymania dywidendy nawet w trudnym środowisku makroekonomicznym. AMT ma stabilny wskaźnik zadłużenia na poziomie 5,4-krotności zysku przed odsetkami, podatkiem, deprecjacją i amortyzacją (EBITDA) i aktywnie pracuje nad zmniejszeniem ekspozycji na zadłużenie o zmiennej stopie procentowej, aby zmniejszyć wpływ rosnących stóp procentowych.

Ale co ważne, AMT ma również ogromną fosę. AMT posiada i obsługuje setki tysięcy masztów komunikacyjnych dla operatorów komórkowych i innych firm telekomunikacyjnych. Te maszty są wykorzystywane do umieszczania anten i odbiorników dla technologii bezprzewodowych, takich jak LTE, 3G, 2G i Wi-Fi. Aktywnie inwestuje w nową budowę, rozbudowę i modernizację swojej sieci masztów i innych obiektów komunikacyjnych, aby zapewnić, że ta infrastruktura spełnia rosnące globalne zapotrzebowanie.

Podstawowym modelem biznesowym AMT jest dzierżawa przestrzeni i częstotliwości na swojej infrastrukturze operatorom komórkowym, firmom telekomunikacyjnym i innym podmiotom.

Niestety, podobnie jak w przypadku Realty, jakość tej spółki jest już wyceniona.

Disclaimer: To nie jest w żadnym wypadku rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować na podstawie własnych decyzji. Ja jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.