S&P 500 ^GSPC 5,307.01 -0.27%
Tesla TSLA $180.11 -3.48%
Alphabet GOOG $178.00 -0.86%
Apple AAPL $190.90 -0.75%
Meta META $467.78 +0.68%
Nvidia NVDA $949.50 -0.46%
Microsoft MSFT $430.52 +0.34%
Amazon AMZN $183.13 -0.01%

Her Yatırımcının Bilmesi Gereken 2 Büyük Temettü GYO'su

Çetin Tilki
16. 4. 2023
5 min read

Temettü yatırımı, nispeten az riskle gelir elde etmenin harika bir yoludur. GYO'lar temettü yatırımcıları için yaygın bir seçimdir ve bu tür yatırımlar için mükemmeldir. Ancak dikkat edin, dikkatli seçmeniz gerekir!

Piyasada çok sayıda GYO bulunmaktadır. Ancak bazıları diğerlerinden biraz farklıdır. Bunlardan biri, birçok yatırımcının portföyünün temelini oluşturan tanınmış $O-2.5% olabilir. Bugün seçtiğim diğer şirket ise $AMT-1.4%. Bu şirket daha pahalı olmasına rağmen inanılmaz derecede parlak bir iş modeline ve onu kesinlikle mükemmel bir şirket haline getiren sarsılmaz bir girişimcilik ruhuna sahip.

Realty Income Corporation $O-2.5%

Realty Income Corporation, 1969 yılında kurulmuş bir Amerikan gayrimenkul yatırım şirketidir. Uzun vadeli kiralamalarla ticari gayrimenkul yatırımlarına odaklanmaktadır. Şirket, 49 ABD eyaletinde ve Porto Riko'da 6.500'den fazla ticari mülkün sahibi ve yöneticisidir. Müşterileri arasında 7-Eleven, CVS, Dollar General ve Walgreens gibi büyük perakende zincirleri bulunmaktadır. Şirket, 1969 yılından bu yana hissedarlarına istikrarlı ve artan bir aylık temettü ödemiştir.

Gelecekteki öncelikler, portföyü yılda 50-100 mülkle büyütmeye devam etmek ve aylık temettüleri artırmaktır. Şirket, kiracılarla yaptığı uzun vadeli sözleşmeler sayesinde ekonomik kriz dönemlerinde bile istikrarlı bir değer artışı sağlamıştır.

$O'nun-2.5% 20 yıllık temettü geçmişi gerçekten etkileyici. Kaynak

Şirket, 1994 yılından bu yana toplam 119 temettü artışı ile 632 adet üst üste aylık temettü ödemesi beyan etmiştir.

Bu geçmiş performans, işletmeyi yönetmeye yönelik odaklanmış ve dikkatli bir yaklaşımdan kaynaklanmaktadır. Piyasa değeri 41 milyar doları aşan şirket, en yakın rakiplerinden kolayca daha iyi performans göstermektedir. Şirketin geçmişi ve muazzam ölçeği ona önemli avantajlar sağlamaktadır.

Örneğin, hem hisse senedi hem de borç piyasalarında ucuz sermayeye genellikle daha kolay erişebiliyor. Ayrıca rakiplerinden daha büyük satın almalar yapabilir. Ve örneğin mülk yenilemeleri gibi para harcamaları söz konusu olduğunda genellikle daha fazla pazarlık gücüne sahiptir. Tüm bunlar ona rakipleri karşısında avantaj sağlar. Bunlar, ister GYO'lar, ister tüketim malları, sanayi şirketleri vb. olsun, genellikle sektördeki devler tarafından elde edilen avantajlardır. Öte yandan, dev olmak bir sorun da olabilir.

Realty Income, ölçeği nedeniyle benzerleri kadar çevik olamıyor. Küçük, tek seferlik mülkler satın almak, harika yatırımlar olsalar bile, işe yaramıyor. Net kiraları olan daha mütevazı bir GYO, piyasa ortamına hızla uyum sağlayabilir ve bu tür fırsatları hissedarlarının yararına seçebilir. Realty Income büyük fırsatlar aramak zorundadır ve büyük fırsatlar genellikle hem arzu edilen hem de daha az arzu edilen varlıkları içeren gayrimenkul portföylerinin satın alınmasını gerektirir.
Her iki durumda da Realty harika bir şirkettir. Ne yazık ki, yatırımcılar bunu biliyor ve bu yüzden $O-2.5% gerçekten yüksek değerleniyor. Şu anda kelepir bir satın alma olup olmadığı her bireyin düşünmesi gereken bir konudur.

American Tower Corporation $AMT-1.4%

AMT American Tower Corporation, dünyanın önde gelen kablosuz ağ altyapısı sağlayıcılarından biridir. Şirket, Amerika Birleşik Devletleri'nde ve yurtdışında öncelikle iletişim kuleleri ve direklerinin sahibi, geliştiricisi ve işletmecisidir.

Şirket istikrarlı bir nakit akışına sahiptir ve mobil veriye yönelik artan talep nedeniyle uzun vadeli bir büyüme yaşamıştır. Şirketin çoğunluk hissesi Crown Castle International fonuna aittir.

Veri kullanımının 2028 yılına kadar yılda %20 artacağı öngörülmektedir. Buna ek olarak, American Tower gibi operatörler 5G teknolojisinin yurt içinde ve yurt dışında yaygınlaşmaya devam etmesinden faydalanmaktadır. GYO, son zamanlarda borçlanma maliyetlerini etkileyen döviz dalgalanmaları ve hızla yükselen faiz oranları nedeniyle kısa vadeli zorluklarla karşı karşıya kalmıştır.

67'lik temettü ödeme oranı, şirketin zorlu bir makroekonomik ortamda bile temettü ödemelerini sürdürebileceği anlamına gelmektedir. Faiz, vergi, amortisman ve itfa öncesi kârın (FAVÖK) 5,4 katı gibi istikrarlı bir borçlanma oranına sahip olan AMT, yükselen faiz oranlarının etkisini azaltmak için değişken faizli borca olan maruziyetini azaltmak için aktif olarak çalışmaktadır.

Ancak daha da önemlisi, AMT aynı zamanda büyük bir hendeğe sahiptir. AMT, mobil operatörler ve diğer telekomünikasyon şirketleri için yüz binlerce iletişim direğinin sahibi ve işletmecisidir. Bu direkler LTE, 3G, 2G ve Wi-Fi gibi kablosuz teknolojiler için anten ve alıcıları barındırmak üzere kullanılmaktadır. AMT, bu altyapının artan küresel talebi karşılamasını sağlamak için direk ağına ve diğer iletişim tesislerine yeni inşaat, genişletme ve yükseltmeler için aktif olarak yatırım yapmaktadır.

AMT'nin birincil iş modeli, mobil operatörlere, telekomünikasyon şirketlerine ve diğer kuruluşlara altyapıları üzerinde yer ve frekans kiralamaktır.

Ne yazık ki, Realty'de olduğu gibi, bu şirketin kalitesi zaten fiyatlandırılmış durumda.

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tamamen benim internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.