S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

Analiza JetBlue Airways: czarna owca linii lotniczych mogła popełnić kolejny błąd

Jaczek Vodiczka
16. 4. 2023
5 min read

Linie lotnicze dotknęły kowery i ogromny spadek przychodów. Większość z nich powoli wychodzi z problemów. Nie dotyczy to jednak JetBlue, które zdecydowało się na niezwykle ryzykowne przejęcie. Czy jest to mądry wybór?

Podstawowe zestawienie.

JetBlue Airways $JBLU-3.5% to amerykańska tania linia lotnicza z siedzibą w Nowym Jorku. Założona w 1999 roku, obsługuje ponad 1000 lotów dziennie do ponad 100 miejsc w USA, na Karaibach i w Ameryce Łacińskiej.

Flota obejmuje ponad 260 samolotów, głównie Airbus A320 i Airbus A220. JetBlue ma ponad 70 dodatkowych samolotów w zamówieniu, a jego główny hub znajduje się na lotnisku JFK w Nowym Jorku. Inne główne miejsca węzłowe to Boston, Fort Lauderdale, Los Angeles, Orlando i San Juan. Znany z niskich cen biletów, wygodnych kabin i bezpłatnych usług, takich jak Wi-Fi, telewizja na żywo itp, JetBlue ma ponad 20 000 pracowników i obsłużył ponad 46 milionów pasażerów w 2019 roku.

2021 nie powrócił jeszcze do poziomu sprzed pandemii. Źródło

Sektor

Sektor linii lotniczych, zwłaszcza w USA, jest bardzo konkurencyjny. JetBlue zmaga się z intensywną konkurencją z kilku stron.

Wielcy przewoźnicy tacy jak American Airlines $AAL-13.5%, Delta $DAL-0.8% i United $UAL+2.3%. Przewoźnicy ci dominują na lotach międzynarodowych i długodystansowych w USA. JetBlue konkuruje z nimi bezpośrednio przede wszystkim na trasach krajowych.Inne tanie linie lotnicze, takie jak Southwest $LUV-3.8%, Frontier i Spirit. Firmy te konkurują bezpośrednio z JetBlue w tym samym segmencie - tanich lotów krajowych. Konkurencja jest tu naprawdę duża, gdyż firmy te rywalizują o tych samych klientów.

Aby odnieść sukces, JetBlue musi oferować niskie ceny, wysoką jakość usług, dobre czasy lotów na kluczowych trasach i efektywne operacje. Kluczowe jest również odróżnienie się od konkurentów poprzez usługi dodatkowe, program lojalnościowy lub wizerunek marki. Partnerstwa strategiczne lub sojusze są dla JetBlue na razie ograniczone, ale mogą być szansą w przyszłości.

Obecna sytuacja

Obecnie najważniejszym wydarzeniem wokół JetBlue jest przejęcie Spirit. Spirit Airlines $SAVE-1.3% zostanie prawdopodobnie przejęty przez JetBlue za 31 dolarów za akcję. Ta bardzo kontrowersyjna fuzja zyskuje wiele (oczekiwanej) uwagi ze strony regulatorów. Być może dostaje nawet więcej uwagi niż się spodziewano. Po raz pierwszy została ogłoszona 5 kwietnia 2022 roku.

Począwszy od stycznia 2023 roku, akcjonariusze SAVE otrzymają 0,10 USD miesięcznie jako upfront payment od JetBlue.

Jeśli zestawimy ze sobą finanse JetBlue i Spirit z 2021 roku, to okaże się, że linia będzie miała łącznie 455 samolotów. To o 61% więcej niż JetBlue posiadało wcześniej. Łączny przychód firmy wyniósłby 9,268 mld dolarów, co czyni ją szóstą największą linią lotniczą w Stanach Zjednoczonych. Choć rok 2021 nie był najlepszy dla poszczególnych firm, połączona spółka odnotowałaby straty operacyjne i netto w wysokości odpowiednio 137 mln dolarów i 655 mln dolarów. Ogólnie rzecz biorąc, spojrzenie wstecz na połączoną firmę nie pokazuje żadnych realnych korzyści dla przedsiębiorstw.

JetBlue ma kupić Spirit Airlines za 3,8 mld dolarów. Biorąc pod uwagę, że kapitalizacja rynkowa Spirit Airlines wynosi około 1,9 mld dolarów, potencjał fuzji wynosi około 100%. Czyli dobrze dla Spirit, ale już nie dobrze dla akcjonariuszy JetBlue. W przypadku JetBlue Airlines firma może zyskać na fuzji za kilka lat, ale w najbliższym czasie ryzyko przeważa nad korzyściami. Kapitalizacja rynkowa firmy wynosi około 2,26 mld dolarów, czyli znacznie mniej niż cena, którą płaci za Spirit Airlines, a gotówka firmy wynosi około 1 mld dolarów. W związku z tym nastąpi ogromne rozwodnienie.

Pozostaje jednak pytanie, czy do tego dojdzie. Amerykański Departament Sprawiedliwości rzucił bowiem ostatnio przeszkody na drodze tej transakcji, pozywając JetBlue w sprawie antymonopolowej. Prawnicy Departamentu Sprawiedliwości twierdzą, że fuzja zmniejszyłaby konkurencję wśród amerykańskich linii lotniczych.

Jest jednak pewna srebrna strona. Po powrocie do rentowności w drugiej połowie 2022 roku, JetBlue osiągnął najlepszy dochód operacyjny w IV kwartale w historii firmy. Nie tylko to, nowojorska linia lotnicza odnotowała najwyższy roczny przychód w 2022 roku w swojej historii.

Przychody za IV kwartał w wysokości 2,4 mld USD oznaczały najlepszy wynik JetBlue w tym okresie, dzięki silnemu load factorowi na poziomie 98,2 proc. Podczas gdy JetBlue Airways zakończył IV kwartał z zyskiem netto w wysokości 24 mln USD i zamknął III kwartał z zyskiem netto w wysokości 57 mln USD, zakończył pełny rok ze stratą netto w wysokości 362 mln USD.

Podobnie jak inne linie lotnicze, JetBlue nabył znaczne zadłużenie w czasie pandemii. Co więcej, aby się rozwijać i konkurować z większymi liniami lotniczymi, JetBlue będzie musiał zaciągnąć jeszcze więcej długu. Niektórzy mogą twierdzić, że JetBlue próbuje zrobić zbyt wiele, zbyt szybko. Czas pokaże, czy fuzja przebiegnie zgodnie z oczekiwaniami, ale inwestorzy powinni być świadomi zbliżającej się spirali zadłużenia JetBlue.

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować na podstawie własnego osądu. Ja jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.