S&P 500 ^GSPC 5,306.04 +0.02%
Nvidia NVDA $1,140.59 +7.13%
Tesla TSLA $176.75 -1.39%
Alphabet GOOG $178.02 +0.96%
Amazon AMZN $182.15 +0.77%
Meta META $479.92 +0.36%
Microsoft MSFT $430.32 +0.04%
Apple AAPL $189.99 +0.01%

JetBlue Airways analizi: Havayollarının yüz karası muhtemelen bir yanlış adım daha attı

Halil Toprak
16. 4. 2023
5 min read

Havayolları covid ve gelirlerindeki büyük düşüşten etkilendi. Çoğu sorunlardan yavaş yavaş kurtuluyor. Ancak son derece riskli bir satın almayı tercih eden JetBlue için durum böyle değil. Bu akıllıca bir seçim mi?

Temel genel bakış

JetBlue Airways $JBLU-1.5%, New York merkezli bir Amerikan düşük maliyetli havayolu şirketidir. 1999 yılında kurulan şirket, ABD, Karayipler ve Latin Amerika'da 100'den fazla noktaya günlük 1.000'den fazla uçuş gerçekleştirmektedir.

Filo, çoğunlukla Airbus A320 ve Airbus A220 olmak üzere 260'tan fazla uçak içermektedir. Ana merkezi New York'taki JFK Havalimanı olan JetBlue'nun 70'ten fazla ek uçak siparişi bulunmaktadır. Diğer önemli merkez destinasyonları arasında Boston, Fort Lauderdale, Los Angeles, Orlando ve San Juan bulunmaktadır. Düşük ücretleri, konforlu kabinleri ve Wi-Fi, canlı TV gibi ücretsiz hizmetleriyle tanınan JetBlue'nun 20.000'den fazla çalışanı var ve 2019'da 46 milyondan fazla yolcu taşıdı.

2021 henüz pandemi öncesi seviyelere dönmüş değil. Kaynak

Sektör

Havayolu sektörü, özellikle ABD'de, çok rekabetçidir. JetBlue birkaç taraftan gelen yoğun rekabetle karşı karşıyadır.

American Airlines $AAL-2.9%, Delta $DAL-3.0% ve United $UAL-2.1% gibi büyük taşıyıcılar. Bu taşıyıcılar ABD'de uluslararası ve uzun mesafeli uçuşlara hakimdir. JetBlue, öncelikle iç hatlarda onlarla doğrudan rekabet etmektedir. Southwest $LUV-1.2%, Frontier ve Spirit gibi diğer düşük maliyetli havayolları. Bu şirketler doğrudan JetBlue ile aynı segmentte rekabet etmektedir - düşük maliyetli iç hat uçuşları. Bu şirketler aynı müşteriler için rekabet ettiklerinden buradaki rekabet gerçekten yüksektir.

JetBlue başarılı olmak için düşük fiyatlar, yüksek kaliteli hizmet, önemli rotalarda iyi uçuş süreleri ve verimli operasyonlar sunmalıdır. Ayrıca yan hizmetler, sadakat programı veya marka imajı yoluyla rakiplerinden farklılaşmak da çok önemlidir. Stratejik ortaklıklar veya ittifaklar JetBlue için şimdilik sınırlıdır, ancak gelecekte bir fırsat olabilir.

Mevcut durum

Şu anda JetBlue ile ilgili en önemli gelişme Spirit'in satın alınması. Spirit Airlines $SAVE-0.3% muhtemelen JetBlue tarafından hisse başına 31 dolara satın alınacak. Oldukça tartışmalı olan bu birleşme, düzenleyicilerin (beklenen) ilgisini çekiyor. Hatta beklenenden daha fazla ilgi görüyor olabilir. İlk olarak 5 Nisan 2022 tarihinde duyuruldu.

Ocak 2023'ten itibaren SAVE hissedarları JetBlue'dan ön ödeme olarak ayda 0.10 dolar alacaklar.

JetBlue ve Spirit'in 2021 finansallarını bir araya getirirsek, havayolunun toplam 455 uçağa sahip olacağını görürüz. Bu JetBlue'nun daha önce sahip olduğundan %61 daha fazla. Şirketin toplam geliri 9,268 milyar dolar olacak ve bu da onu Amerika Birleşik Devletleri'nin en büyük altıncı havayolu şirketi yapacak. 2021 yılı her bir işletme için en iyi yıl olmasa da, birleşik şirket sırasıyla 137 milyon dolar ve 655 milyon dolar işletme ve net zarar bildirecekti. Genel olarak bakıldığında, birleşik şirketin işletmelere gerçek bir faydası olmadığı görülüyor.

JetBlue'nun Spirit Airlines'ı 3.8 milyar dolara satın alması bekleniyor. Spirit Airlines'ın piyasa değerinin yaklaşık 1,9 milyar dolar olduğu düşünüldüğünde, birleşme potansiyeli yaklaşık %100'dür. Yani Spirit için iyi, ancak JetBlue hissedarları için artık iyi değil. JetBlue Havayolları söz konusu olduğunda, şirket birkaç yıl içinde birleşmeden fayda sağlayabilir, ancak yakın vadede riskler faydalardan daha ağır basıyor. Şirketin piyasa değeri yaklaşık 2.26 milyar dolar, Spirit Airlines için ödediği fiyattan çok daha az ve şirketin nakdi yaklaşık 1 milyar dolar. Sonuç olarak, büyük bir seyrelme olacaktır.

Ancak asıl soru bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğidir. Nitekim ABD Adalet Bakanlığı kısa bir süre önce bir antitröst davasında JetBlue'ya dava açarak bu işlemin önüne engeller çıkardı. Adalet Bakanlığı avukatları, birleşmenin ABD havayolları arasındaki rekabeti azaltacağını söylüyor.

Ancak bunda da bir hayır var. JetBlue, 2022'nin ikinci yarısında karlılığa döndükten sonra, şirket tarihindeki en iyi 4. çeyrek işletme gelirini elde etti. Sadece bu da değil, New York merkezli havayolu 2022 yılında tarihindeki en yüksek yıllık geliri bildirdi.

2,4 milyar dolarlık 4. çeyrek geliri, %98,2'lik güçlü yük faktörü sayesinde JetBlue'nun dönem rekoru oldu. JetBlue Airways 4. çeyreği 24 milyon dolar net kârla ve 3. çeyreği 57 milyon dolar net kârla kapatırken, tüm yılı 362 milyon dolar net zararla tamamladı.

Diğer havayolları gibi JetBlue da pandemi kesintisi sırasında önemli miktarda borç aldı. Dahası, büyümek ve daha büyük havayolu şirketleriyle rekabet edebilmek için JetBlue'nun daha da fazla borç alması gerekecek. Bazıları JetBlue'nun çok erken, çok fazla şey yapmaya çalıştığını iddia edebilir. Birleşmenin beklendiği gibi olup olmadığını zaman gösterecek, ancak yatırımcılar JetBlue'nun yaklaşan borç sarmalının farkında olmalı.

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tamamen benim internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.