S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

2 ciekawe sposoby na inwestowanie w najbardziej futurystyczny sektor

Radzim "JP" Gajos
16. 4. 2023
4 min read

AI jest obecnie w strzępach. W związku z tym coraz więcej inwestorów chce wykorzystać ten trend i zainwestować w jedną z najważniejszych technologii tego wieku. Trudno jest jednak znaleźć idealnego kandydata - oto przynajmniej kilka wskazówek.

1) Akcje

Oczywiście - jak inaczej niż poprzez wybieranie konkretnych akcji należy wejść w świat inwestowania w AI. Tyle tylko, że są to bardzo niebezpieczne wody. Prawdopodobnie nikt nie odważy się przewidzieć, który z graczy przyniesie rewolucję i ogromne uznanie dla swoich inwestorów. Mimo to istnieje w miarę rozsądna opcja i wybór - spółki zasiedziałe, które nie są bezpośrednio zaangażowane w AI, ale tworzą dla niej infrastrukturę. Konkretnie chodzi mi o sprzęt od, powiedzmy, $NVDA+2.6% lub $INTC+2.1%

Nvidia to amerykańska firma technologiczna założona w 1993 roku. Jest ona ważna dla AI z kilku powodów. Układy Nvidii są najlepsze na rynku i stanowią trzon kart graficznych w komputerach PC i konsolach do gier PlayStation. Nvidia jest absolutnym liderem w tej dziedzinie i dostarcza chipy, które mają najlepszą wydajność do uczenia maszynowego i modelowania treści 3D.

Nvidia opracowała własną architekturę układów CUDA, która jest zoptymalizowana pod kątem przetwarzania równoległego i uczenia maszynowego. Chipy Nvidii osiągają znacznie lepsze wyniki niż jakiekolwiek inne rozwiązania w zakresie szkolenia sieci neuronowych i uczenia głębokiego. CUDA stała się de facto standardem w AI i grafice komputerowej.

Intel dostarcza procesory x86, które stanowią rdzeń większości serwerów, komputerów PC i platform chmurowych. Ponad 95% serwerów AI działa na procesorach Intela. Bez ich wydajnych i niezawodnych chipów niemożliwe byłoby globalne skalowanie AI. Intel inwestuje miliardy w badania nad AI i swoje technologie, takie jak Neural Network Processors, Deep Learning Boost, Robotics Platform. Umożliwiają one bardziej wydajne systemy uczenia maszynowego i głębokiego uczenia, które przesuwają granice AI.

2) ETFS

Chociaż technologia A.I. doczekała się pierwszego przełomowego roku, istnieje już duża liczba funduszy i ETF-ów, które umożliwiają ekspozycję na ten sektor, co jest wygraną dla inwestorów. Jednak znalezienie zwycięzców może być trudne, więc mądrze jest postawić na szerszy rynek i na to, że zwycięzców będzie więcej.

Solidnym wyborem jest Global X Robotics and Artificial Intelligence $BOTZ+0.9% ETF, który wzrósł o 18% od początku roku i ma 1,64 mld USD aktywów pod zarządzaniem. Jego główne pozycje obejmują Nvidia, Intuitive Surgical, Upstart Holdings, Keyence i ABB.

Inną opcją jest wielosektorowy ETF iShares Robotics and Artificial Intelligence firmy BlackRock $IRBO+0.9%, który ma 118 udziałów i zarządza aktywami o wartości około 288 mln USD. Od początku roku fundusz ten wzrósł o 15%, znacznie przewyższając indeks S&P 500. Bardziej zdywersyfikowaną opcją jest ROBO Global Robotics and Automation Index ETF $ROBO+0.9%, który posiada 79 akcji, przy czym pięć największych pakietów stanowi zaledwie 9% wartości funduszu. Od początku roku ETF ten jest w górę o 12%.

Defiance Machine Learning and Quantum Computing $QTUM+1.7% ETF zarządza aktywami o wartości około 116 mln USD i posiada akcje Nvidia i Alteryx. Od początku roku do końca roku jego zwrot wynosi około 16%.

Oczywiście wszystkie fundusze i akcje związane z AI są teraz naprawdę wysoko, ponieważ jest w nich duże zainteresowanie. Ale chyba nie jestem jedynym, który uważa, że to dopiero początek.

Zastrzeżenie: To w żaden sposób nie jest rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Ja jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.