S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

En fütüristik sektöre yatırım yapmanın 2 ilginç yolu

Burhan Yılmaz
16. 4. 2023
4 min read

Yapay zeka artık paramparça olmuş durumda. Sonuç olarak, giderek daha fazla yatırımcı bu trendden yararlanmak ve bu yüzyılın en önemli teknolojilerinden birine yatırım yapmak istiyor. Ancak mükemmel adayı bulmak zor - işte en azından birkaç ipucu.

1) Hisse Senetleri

Elbette - belirli hisse senetlerini seçmekten başka nasıl yapay zeka yatırımı dünyasına girilebilir ki? Sadece bunlar çok tehlikeli sular. Muhtemelen hiç kimse hangi oyuncunun yatırımcılarına bir devrim ve büyük bir değer kazandıracağını tahmin etmeye cesaret edemiyor. Yine de, nispeten makul bir seçenek ve seçim var - doğrudan yapay zeka ile ilgilenmeyen, ancak bunun için altyapı oluşturan yerleşik şirketler. Özellikle, örneğin $NVDA+2.6% veya $INTC+2.1%'nin donanımlarından bahsediyorum

Nvidia 1993 yılında kurulmuş bir Amerikan teknoloji şirketidir. Yapay zeka için birkaç nedenden dolayı önemlidir. Nvidia'nın çipleri piyasanın en iyisidir ve PC'ler ve PlayStation oyun konsolları için grafik kartlarının çekirdeğini oluşturur. Nvidia bu alanda mutlak liderdir ve makine öğrenimi ve 3D içerik modelleme için en iyi performansa sahip çipleri sunar.

Nvidia, paralel işleme ve makine öğrenimi için optimize edilmiş kendi CUDA çip mimarisini geliştirmiştir. Nvidia'nın çipleri, sinir ağı eğitimi ve derin öğrenmede diğer tüm çözümlerden çok daha iyi performans gösterir. CUDA, yapay zeka ve bilgisayar grafiklerinde fiili standart haline gelmiştir.

Intel, çoğu sunucunun, bilgisayarın ve bulut platformunun çekirdeğini oluşturan x86 işlemcileri sağlamaktadır. Yapay zeka sunucularının %95'inden fazlası Intel işlemcilerle çalışmaktadır. Güçlü ve güvenilir çipleri olmadan, yapay zekayı küresel olarak ölçeklendirmek imkansız olurdu. Intel, yapay zeka araştırmalarına ve Sinir Ağı İşlemcileri, Derin Öğrenme Desteği, Robotik Platformu gibi teknolojilerine milyarlarca yatırım yapıyor. Bunlar, yapay zekanın sınırlarını zorlayan daha güçlü makine öğrenimi ve derin öğrenme sistemlerini mümkün kılıyor.

2) ETFS

Yapay zeka teknolojisi ilk atılım yılını yaşamış olsa da, sektöre girmeyi sağlayan çok sayıda fon ve ETF var ve bu da yatırımcılar için bir kazanç. Ancak kazananları bulmak zor olabilir, bu nedenle daha geniş pazara ve daha fazla kazanan olacağına bahis yapmak akıllıca olacaktır.

Sağlam bir seçim, yılbaşından bugüne %18 artış gösteren ve yönetim altında 1,64 milyar dolarlık varlığa sahip olan Global X Robotics and Artificial Intelligence $BOTZ+0.9% ETF'dir. Başlıca pozisyonları arasında Nvidia, Intuitive Surgical, Upstart Holdings, Keyence ve ABB bulunmaktadır.

Bir başka seçenek de BlackRock'ın 118 varlığa sahip olan ve yaklaşık 288 milyon dolarlık varlığı yöneten çok sektörlü ETF iShares Robotics and Artificial Intelligence $IRBO+0.9%. Yılın başından bu yana fon %15 artış göstererek S&P 500 endeksinden önemli ölçüde daha iyi performans gösterdi. Daha geniş çeşitliliğe sahip bir seçenek de 79 hisse senedine sahip olan ROBO Global Robotik ve Otomasyon Endeksi ETF $ROBO+0.9%'dur ve ilk beş varlık fon değerinin yalnızca %9'unu temsil etmektedir. Yılın başından bu yana ETF %12 artış gösterdi.

Defiance Machine Learning and Quantum Computing $QTUM+1.7% ETF yaklaşık 116 milyon dolarlık varlığı yönetiyor ve en büyük varlıkları arasında Nvidia ve Alteryx'i sayıyor. Yılbaşından bugüne getirisi yaklaşık %16'dır.

Elbette, yapay zeka ile ilgili tüm fonlar ve hisse senetleri şu anda gerçekten yüksek çünkü onlara çok fazla ilgi var. Ancak bunun sadece bir başlangıç olduğuna inanan tek kişinin ben olduğumu sanmıyorum.

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tamamen benim internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.