S&P 500 ^GSPC 5,294.38 -0.19%
Nvidia NVDA $1,138.53 +6.94%
Tesla TSLA $175.98 -1.82%
Alphabet GOOG $177.52 +0.67%
Amazon AMZN $181.47 +0.40%
Microsoft MSFT $429.00 -0.27%
Meta META $477.37 -0.18%
Apple AAPL $189.70 -0.15%

United Airlines analizi: modern filo, büyük potansiyel ve yüksek fiyat. Rekabete karşı nasıl bir duruş sergiliyor?

Çetin Tilki
16. 4. 2023
6 min read

United Airlines da diğer rakipleri gibi ağır bir darbe aldı. Yine de toparlandı ve filo genişletme ve inovasyona gerçekten büyük yatırımlar yapıyor. Bu gelecek için olumlu bir sinyal mi?

United Airlines dünyanın en büyük havayolu şirketlerinden biri. Altı kıtada yaklaşık 350 noktaya yolcu ve kargo uçuşları gerçekleştiriyor. Daha geniş kapsamlı United Continental Holdings havayolu ittifakının bir parçasıdır.

United Airlines 2010 yılında Continental Airlines ile birleşti ve şu anda geniş gövdeli Boeing 777'ler ve daha büyük Airbus A330 dahil olmak üzere yaklaşık 1.400 uçaklık bir filoya sahip. United Airlines'ın ana üssü Colorado'daki Denver Uluslararası Havalimanı'nda bulunmaktadır.

United Airlines, yolcu ve kargo trafiği yoluyla makul uçak bileti ve ek ücretlerden gelir elde etmektedir. Yolcu taşımacılığı gelirin çoğunluğunu oluşturmaktadır (2019'da yaklaşık %90). COVID-19 salgını United Airlines'ı büyük zarara uğrattı. Uçuşlar iptal edildi ve gelir 2019'a kıyasla 2020'de yaklaşık %75 azaldı. Şirket, işletme kayıplarını azaltmaya yardımcı olmak için bir dizi maliyet tasarrufu önlemi uyguladı, filosunu küçülttü ve çalışanları kısmen işten çıkardı.

Sektör

Daha önce de belirttiğim gibi - havayolu sektörü COVID-19 salgınının etkisiyle ağır darbe aldı. 2020'de yolcu trafiği bir önceki yıla göre üçte iki oranında azaldı. Bu durum havayolu şirketleri için büyük kayıplara yol açtı, hatta bazıları iflas etti.

Ancak aşılar ve seyahat kısıtlamalarının gevşetilmesi sayesinde hava yolculuğu hızla toparlanıyor. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'ne (IATA) göre, 2021'de 2019 yolcularının %37'si zaten taşınıyordu. 2022'de ise neredeyse pandemi öncesi seviyelerdeydi . Kriz sırasında uçak tamir ve bakım maliyetleri önemli ölçüde düşerek, havayollarının artık daha düşük işletme maliyetlerine sahip filolara yatırım yapmasına olanak sağladı. Daha yeni uçaklar, daha düşük yakıt tüketimi ve emisyonlar nedeniyle çevre için de daha iyidir.

Hava taşımacılığı sektörü toparlanıyor olsa da, yeni virüs varyantları, aşılama yavaşlamaları ve yeni seyahat kısıtlamalarının getirilmesi nedeniyle hala risk altındadır. Buna rağmen, 2021 ve 2024 yılları arasında %49'a varan büyüme öngörüsü ile sektörün görünümü olumlu olmaya devam etmektedir.

Rekabet

Mevcut durum

İlk bakışta rakiplerinden önemli ölçüde daha pahalı

United'ın F/K'sı rakiplerine kıyasla oldukça yüksek. Ancak bunun için iyi nedenleri var gibi görünüyor.

Şirket, uzun vadede kendisini çok iyi konumlandıran önemli uçak alımları yapıyor ve enerji maliyetlerinin 2022 seviyelerinden ılımlı olması bekleniyor.

United'ın filosu etkileyici. Ve onu genişletmeye devam ediyor. Kaynak

United'ın hisseleri, 2019 pandemisinden önce 2008 finansal çöküşünden sonra S&P 500'den önemli ölçüde daha iyi performans gösterdi. United ve diğer büyük ABD taşıyıcıları 2008 ve 2020'de devlet yardımına ihtiyaç duyarken, 2019'daki finansal çöküş ve küresel pandemi muhtemelen nesilde bir kez yaşanacak olaylar olacak.

United, şirketi uzun vadede çok iyi konumlandıracak çeşitli adımlar atıyor ve şirketin ortalamanın altındaki marjları, şirketi gelecek için konumlandırmanın kısa vadeli maliyetlerinin bir parçası olarak görülmelidir. United şu anda şirketin eskiyen filosunu yeniliyor ve yönetim hem yeni uçakları değiştirmek hem de yeni uçaklar eklemek için büyük harcamalar yapıyor. United yönetimi geçtiğimiz günlerde 100 Dreamliner siparişi verdiğini ve 100 tane daha satın alma opsiyonu olduğunu açıkladı.

Bu, tarihte bir ABD havayolu şirketi tarafından yapılan en büyük geniş gövdeli uçak alımıdır. Açıkçası, United'ın bu alımları finanse etmek için kısa vadede artan maliyetleri olacak, ancak 2023'te pandemi öncesi seviyeleri aşması ve %5'ten fazla büyümeye devam etmesi beklenen hava yolcu sayıları ile bu sermaye harcamaları uzun vadede önemli faydalar sağlayacaktır.

Yolcu hacimlerinin pandemi öncesi seviyelere ulaşması bekleniyor. Kaynak:

United'ın %5,7'lik düzeltilmiş faaliyet marjı ve %1,6'lık net marjı, şirketin 10 yıllık ortalamalarının oldukça altındadır. United'ın net marjı son on yılın çoğunda %6 ya da daha yüksekti . Petrol fiyatlarının 2023'te çok daha düşük olacağı ve uzmanların bu yılki hava trafiği seviyelerinin 2019 seviyelerine yakın olacağını öngörmesi nedeniyle, United'ın marjlarının önümüzdeki yıl çok daha yüksek olması muhtemel.

Hava yolculuğu her zaman konjonktürel bir sektör olmuştur. Ancak 2008'deki finansal çöküş ve 2019'daki pandemi muhtemelen nesilde bir kez yaşanan olaylardı ve ne yazık ki United da dahil olmak üzere tüm havayolları bundan ağır bir şekilde etkilendi. Bugün United Airlines, 16,41 milyar dolar nakit ve 6,07 milyar dolar işletme nakit akışı ile çok güçlü bir bilançoya sahip. Şirket ayrıca uzun vadeli büyük yeni uçak alımları için de iyi konumlanmış durumda. Bu yükseltmelerin finansman maliyetinin yüksek olması ve Rusya-Ukrayna çatışmasının etkisi kısa vadede şirketin marjlarına zarar verecek olsa da United'ın uzun vadeli görünümü iyimser. Ne yazık ki fiyat da oldukça yüksek ve bazı rakiplerine kıyasla neredeyse absürt görünüyor.

United için ana risk, yükselen faiz oranlarının ekonomide bir gerilemeye yol açabileceği olası bir durgunluktur. Bu durum, tüketicilerin isteğe bağlı harcamalarını kısması nedeniyle seyahat talebini azaltabilir. Bir diğer risk ise potansiyel olarak daha yüksek yakıt maliyetleridir. Beklenmedik arz kısıtlamaları yakıt maliyetlerini artırabilir.

EPS uzun bir sürenin ardından toparlanmaya başlamıştır. Kaynak

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tamamen benim internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.