S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Do upadku banków jeszcze daleko, mówi znany i doświadczony analityk rynku

Marcin Wilk
16. 4. 2023
3 min read

Myślałeś, że upadek bankowy i jego skutki powoli przygasły, a sytuacja się uspokoiła? W takim razie, zdaniem czołowego ekonomisty, strasznie się mylisz i możesz być jeszcze zaskoczony tym, co cię czeka.

Raghuram Rajan ostrzega, że kryzys bankowy może się jeszcze nie skończyć

Zdaniem czołowego ekonomisty Raghurama Rajana, pomimo spadku zmienności w ostatnich tygodniach, problemy sektora bankowego nie skończyły się i mogą nadejść kolejne tąpnięcia.

Rajan, który wcześniej pełnił funkcję głównego ekonomisty w Międzynarodowym Funduszu Walutowym i był wśród ekspertów, którzy przewidzieli kryzys finansowy w 2008 roku, wskazał na problemy regionalnych banków, które wystraszyły świat w zeszłym miesiącu. W ostatnich tygodniach zamieszanie uspokoiło się wraz z ożywieniem amerykańskich banków, ale kryzys się nie skończył. Przynajmniej według Rajana.

"Mam nadzieję na najlepsze, ale spodziewam się, że może być więcej, częściowo dlatego, że niektóre z rzeczy, które widzieliśmy, były nieoczekiwane" - powiedział. "Cała obawa polega na tym, że bardzo łatwe pieniądze i wysoka płynność przez długi okres czasu tworzą perwersyjne bodźce i perwersyjne struktury, które stają się kruche, gdy wszystko się odwróci".

Ekstremalnie niskie stopy i łatwe pieniądze są z nami od niebezpiecznie długiego czasu, według Rajana. Źródło

Dodał, że Fed stara się teraz ograniczyć "uzależnienie" rynku od zbyt dużej płynności, które uczyniło system finansowy kruchym.

Kim jest Raghuram Rajan?

Raghuram Rajan to indyjski ekonomista i były gubernator Reserve Bank of India (RBI). Z kilku powodów jest uważany za jednego z najbardziej wpływowych ekonomistów naszych czasów. Już w 2005 roku Rajan ostrzegał przed ryzykiem związanym z instrumentami pochodnymi i kredytami hipotecznymi oraz możliwością wystąpienia globalnego kryzysu finansowego. Jego ostrzeżenia były postrzegane jako zbyt pesymistyczne, ale czas pokazał, że miał rację.

Podczas swojej kadencji w RBI przeforsował szereg reform, które zwiększyły przejrzystość, niezależność i odpowiedzialność banku centralnego. Wprowadził celowanie w inflację, bardziej przejrzystą politykę monetarną i lepszy nadzór nad bankami.

Co więcej - to nie pierwszy raz, kiedy krytykuje Fed. Rajan skrytykował politykę zerowych stóp procentowych i luzowania ilościowego amerykańskiego banku centralnego, która jego zdaniem doprowadziła do nadmiernego luzowania i powstania bańki finansowej. Wezwał do powrotu do bardziej tradycyjnej polityki monetarnej.

Rajan jest autorem bestsellerowej książki "Fault Lines" o globalnym kryzysie finansowym i jego następstwach. Jego książki i prace naukowe należą do najczęściej cytowanych w tej dziedzinie.

https://www.youtube.com/watch?v=b9aIFzPgBYw

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.