S&P 500 ^GSPC 5,308.13 +0.09%
Nvidia NVDA $947.80 +2.49%
Tesla TSLA $174.95 -1.41%
Microsoft MSFT $425.34 +1.22%
Alphabet GOOG $178.46 +0.66%
Meta META $468.84 -0.65%
Amazon AMZN $183.54 -0.63%
Apple AAPL $191.04 +0.62%

Tanınmış ve deneyimli piyasa analisti, bankaların çöküşünün henüz sona ermediğini söylüyor

Burhan Yılmaz
16. 4. 2023
3 min read

Bankacılık çöküşünün ve etkilerinin yavaş yavaş azaldığını ve durumun sakinleştiğini mi düşündünüz? O halde önde gelen bir ekonomiste göre büyük bir yanılgı içindesiniz ve sizi nelerin beklediğine şaşırabilirsiniz.

Raghuram Rajan bankacılık krizinin sona ermemiş olabileceği konusunda uyarıyor

Önde gelen ekonomist Raghuram Rajan'a göre, son haftalarda volatilitede yaşanan düşüşe rağmen bankacılık sektörünün sorunları bitmedi ve daha fazla erime yaşanabilir.

Daha önce Uluslararası Para Fonu'nda baş ekonomist olarak görev yapan ve 2008 mali krizini öngören uzmanlar arasında yer alan Rajan, geçtiğimiz ay dünyayı ürküten bölgesel bankaların sorunlarına işaret etti. Son haftalarda ABD bankalarının toparlanmasıyla çalkantılar yatışmış olsa da kriz sona ermiş değil. En azından Rajan'a göre.

"En iyisini umuyorum, ancak daha fazlasının gelmesini bekliyorum, çünkü kısmen gördüğümüz bazı şeyler beklenmedikti" dedi. "Bütün endişe, uzun bir süre boyunca çok kolay para ve yüksek likiditenin, her şeyi tersine çevirdiğinizde kırılgan hale gelen sapkın teşvikler ve sapkın yapılar yaratmasıdır."

Rajan'a göre aşırı düşük faizler ve kolay para tehlikeli derecede uzun bir süredir bizimle birlikte. Kaynak

Fed'in şu anda piyasanın çok fazla likiditeye olan "bağımlılığını" engellemeye çalıştığını ve bunun da finansal sistemi kırılgan hale getirdiğini sözlerine ekledi.

Raghuram Rajan kimdir?

Raghuram Rajan Hintli bir ekonomist ve Hindistan Merkez Bankası (RBI) eski Başkanıdır. Çeşitli nedenlerden dolayı zamanımızın en etkili ekonomistlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Rajan, 2005 gibi erken bir tarihte türev ürünler ve ipoteklerle ilgili riskler ve küresel bir mali kriz olasılığı konusunda uyarılarda bulunmuştur. Uyarıları aşırı kötümser olarak görüldü, ancak zaman onu haklı çıkardı.

RBI'daki görev süresi boyunca merkez bankasının şeffaflığını, bağımsızlığını ve hesap verebilirliğini artıran bir dizi reform gerçekleştirdi. Enflasyon hedeflemesi, daha şeffaf para politikası ve bankaların daha iyi denetlenmesini sağladı.

Üstelik Fed'i ilk kez eleştirmiyor. Rajan, ABD merkez bankasının sıfır faiz oranı ve niceliksel gevşeme politikalarını eleştirmiş ve bunların aşırı gevşemeye ve bir finansal balon yaratılmasına yol açtığını söylemişti. Daha geleneksel bir para politikasına geri dönülmesi çağrısında bulundu.

Rajan, küresel mali kriz ve sonrasına ilişkin çok satan "Fault Lines" kitabının yazarıdır. Kitapları ve akademik makaleleri bu alanda en çok atıf yapılanlar arasındadır.

https://www.youtube.com/watch?v=b9aIFzPgBYw

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Tamamen internet ve diğer kaynaklardan elde edilen verilere dayanan özet ve analizlerimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.