S&P 500 ^GSPC 5,241.62 -0.48%
Microsoft MSFT $416.35 -2.99%
Nvidia NVDA $1,119.33 -2.52%
Alphabet GOOG $173.62 -2.13%
Amazon AMZN $178.98 -1.67%
Tesla TSLA $179.00 +1.59%
Meta META $467.15 -1.52%
Apple AAPL $191.56 +0.67%

Miliardář Jeremy Grantham předpovídá další bolest na akciových trzích. Kdy se to stane?

Martin Bartkovský
17. 4. 2023
5 min read

Spousta investorů už netrpělivě vyhlíží další býčí trh. Jeremy Grantham ale tvrdí, že nyní jsme zhruba v půlce propadu akciových trhů. Kdy nastane druhá polovina propadů, proč si to myslí?

Jeremy Grantham, známý investor a spoluzakladatel společnosti GMO, znovu předpovídá potenciální prasknutí akciové bubliny. Grantham se proslavil předpovídáním propadů trhu v průběhu několika desetiletí a nyní věří, že akcie jsou v "poslední fázi" před pádem. V tomto článku se podíváme na důvody jeho názoru, jeho historii úspěšných předpovědí a dopady na investory a ekonomiku.

Kdo je Jeremy Grantham? 

Jeremy Grantham je britský investor, spoluzakladatel společnosti GMO, a známý svými předpovědmi propadů trhu. Díky svým zkušenostem a schopnostem předvídat krachy trhu si vydobyl respekt ve světě financí. Narodil se v roce 1938 ve Velké Británii a získal titul z ekonomie na London School of Economics. Později získal magisterský titul na Harvard Business School a spoluzaložil společnost GMO v roce 1977.

Grantham je známý svými dlouhodobými investičními strategiemi a hlubokým porozuměním ekonomiky a finančních trhů. Jeho schopnost předvídat propady trhu a varovat před nadhodnocením aktiv jej činí respektovaným odborníkem v oblasti financí. Jeho současná prognóza předpovídá pokračující pokles akciového trhu, který má být způsoben snížením úrokových sazeb.

Co nás čeká?

Podle Granthama prasknutí akciové bubliny bude teprve v polovině, až Fed začne snižovat úrokové sazby.

Většina poklesu na těchto skvělých medvědích trzích nastává až po prvním snížení úrokových sazeb. Řekněte mi tedy, kdy dojde k prvnímu snížení úrokových sazeb, a já vám řeknu, kdy začne druhá polovina bolesti.

Očekává, že se tak stane koncem roku 2024. Grantham tvrdí, že velké bubliny na akciovém trhu se liší od typických býčích a medvědích trhů, což naznačuje, že je pravděpodobné další kolo bolesti. Podle něj většina poklesu na medvědích trzích nastává až po prvním snížení úrokových sazeb.

Rostoucí inflace a vyšší úrokové sazby způsobily za poslední rok značné ztráty pro investory. Centrální bankéři zvýšili úrokové sazby o 475 bazických bodů, což způsobilo, že index S&P 500 v roce 2022 klesl o 20 %. Šéf Fedu, Jerome Powell, uvedl, že sazby zůstanou zvýšené po zbytek tohoto roku. Trhy podle nástroje CME FedWatch počítají s 33 % šancí na snížení sazeb o 25 bazických bodů již v červenci.

https://www.youtube.com/watch?v=upNtvxjltNg

Grantham dříve předpovídal, že akcie by mohly spadnout až o 50 %, pokud by ekonomika vstoupila do vážné recese. Jeho pohled odráží názory ostatních stratégů z Wall Street, kteří tvrdí, že recese a pokles akciového trhu jsou v roce 2023 extrémně pravděpodobné.

Vzhledem k nejistotě ohledně budoucího vývoje akciového trhu je důležité, aby investoři pečlivě zvážili své investiční strategie. Diversifikace portfolia, tedy rozložení investic do různých aktiv, může pomoci snížit riziko ztráty hodnoty investic v případě poklesu trhu. Investoři by měli také sledovat vývoj úrokových sazeb a ekonomických indikátorů, které mohou ovlivnit akciový trh.

Grantham má historii úspěšných předpovědí propadů trhu. V roce 2000 správně předpověděl prasknutí technologické bubliny, která vedla k propadu trhu NASDAQ. Grantham také varoval před nadhodnocením amerického trhu nemovitostí a jeho následným kolapsem v roce 2008, což vyústilo ve finanční krizi. Jeho schopnost předvídat tyto události vyvolává pozornost investiční komunity k jeho aktuálním prognózám.

Grantham zdůrazňuje, že akciový trh může být ovlivněn nejen ekonomickými faktory, ale také geopolitickými událostmi. Například obchodní války, politické napětí nebo nejistota ohledně globálního růstu mohou mít negativní dopad na trhy. Investoři by měli zohlednit tyto aspekty při plánování svých investičních strategií.

Závěr

Jeremy Grantham, známý investor a spoluzakladatel společnosti GMO, varuje před pokračujícím poklesem akciového trhu a předpovídá další prasknutí trhové bubliny. Jeho názory odrážejí obavy ostatních stratégů z Wall Street, kteří se domnívají, že recese a pokles akciového trhu jsou v roce 2023 extrémně pravděpodobné. V této nejisté době je důležité, aby investoři pečlivě zvážili své investiční strategie a sledovali vývoj na trzích. Diversifikace portfolia a informovanost o ekonomických indikátorech mohou pomoci investořům lépe se připravit na potenciální turbulenci na trzích. Současně by měli brát v úvahu geopolitické události a hledat alternativní investiční příležitosti, jako jsou ESG investice, které mohou nabídnout ochranu před tržními výkyvy.

UPOZORNĚNÍ: Nejsem finanční poradce, a tento materiál neslouží jako finanční nebo investiční doporučení. Obsah tohoto materiálu je čistě informativní.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.