S&P 500 ^GSPC 5,311 +0.05%
Tesla TSLA $181.95 +4.00%
Meta META $463.50 -1.14%
Microsoft MSFT $430.18 +1.14%
Amazon AMZN $181.75 -0.98%
Apple AAPL $192.35 +0.69%
Alphabet GOOG $178.67 +0.12%
Nvidia NVDA $948.30 +0.05%

Recese je velice blízko, tlačí nás k ní problémy spojené s úvěrovou krizí

Pavel Botek
17. 4. 2023
6 min read

Americký úvěrový trh prochází otřesy. Silicon Valley Bank a Signature Bank, se dostaly do problémů, což vyvolává obavy z možné úvěrové krize a hospodářské recese. Úrokové sazby strmě rostou, banky čelí odlivu vkladů a spotřebitelé mají dojem, že je stále obtížnější získat půjčku. To vše signalizuje, že banky pravděpodobně zpřísní podmínky pro poskytování úvěrů, což by mohlo poškodit celou ekonomiku. Pokud se situace nezlepší, mohla by se USA řítit do recese.

Čtyři měsíce roku 2023 přerostly v obavy z možné úvěrové krize po březnovém zhroucení Silicon Valley Bank a Signature Bank.

Významní komentátoři, včetně ekonoma Nouriela Roubiniho, známého jako "Dr. Dooma", Billa Grosse a Jeffreyho Gundlacha, varovali, že se objevují známky úvěrové krize – a to by mohlo nakonec vyvolat recesi.

Američané již pociťují napětí. Průzkum spotřebitelských očekávání provedený newyorskou centrální bankou zjistil, že rostoucí počet amerických domácností se domnívá, že se jejich přístup k úvěrům zhoršil, přičemž podíl respondentů, kteří to říkají, dosáhl nového maxima.

"Kvůli napětí v bankovním sektoru bude pravděpodobně přísnější úvěrové prostředí," řekl Daniele Antonucci, hlavní ekonom společnosti Quintet.

"Zda se to kvalifikuje jako plnohodnotná 'úvěrová krize', se teprve uvidí. I když bychom to v tuto chvíli popisovali spíše jako 'úvěrové omezení', existuje riziko, že pokud nebude pod kontrolou, mohlo by se to proměnit v něco širšího," dodal.

Úvěrová krize znamená dramatické snížení bankovních půjček spotřebitelům a podnikům, což znamená, že úvěry jsou obtížněji dostupné a dražší.

Tak co způsobuje obavy z úvěrové krize?

Bankovní turbulence: Nedávný kolaps Silicon Valley Bank a Signature Bank v důsledku přílivu výběrů vyvolal obavy, že by se do problémů mohly dostat i americké regionální banky.

Vkladatelé se spěšně snaží převést své prostředky z regionálních bank do fondů peněžního trhu, které obvykle nabízejí vyšší výnosy a jsou vnímány jako bezpečnější než nepojištěné vklady.  V týdnu končícím 15. březnem bylo z malých bank staženo přibližně 120 miliard dolarů vkladů, což je šíleně moc velké číslo.

Odliv vkladů vyvolal obavy mezi investory, že regionální banky by mohly být zasaženy "runy na banky" a opatrní věřitelé by se mohli stáhnout, aby se ujistili, že nejsou příliš vystaveni, což by vedlo k úvěrové krizi.

Vyšší úrokové sazby: Zvýšené úrokové sazby jsou dvojím katalyzátorem amerického úvěrového zadrhnutí. Federální rezervní systém zvýšil úrokové sazby až na 5 % z téměř nuly před 12 měsíci – nejprudší nárůst amerických výpůjčních nákladů od roku 1980 – aby zkrotil rostoucí inflaci.

Vyšší úrokové sazby, které sehrály roli v kolapsu SVB tím, že snížily hodnotu jejího dluhopisového portfolia, rozdmýchaly obavy, že podobným rizikům čelí i další střední a menší věřitelé, což vede k úniku vkladů. Podle JPMorgan bylo z "nejzranitelnějších amerických bank" staženo přibližně 1 bilion dolarů vkladů od doby, kdy Fed začal zvyšovat úrokové sazby v březnu 2022. To by mohlo vést k tomu, že banky zpřísní své úvěrové standardy.

Jeff Gundlach

"Bond Kings" Gross a Gundlach tento názor zopakovali a poznamenali, že vyšší úrokové sazby snížily hodnotu bankovních dluhopisů a dalších aktiv a vystavily věřitele většímu riziku nesplácení úvěrů, zejména v oblasti komerčních nemovitostí."

450 bazických bodů a další zvýšení sazeb za 12 měsíců nutně ovlivní rozvahy, které používají řádné účetnictví - duraci a úvěr," uvedl Gross.

Vyšší úrokové sazby zároveň zvýšily výpůjční náklady. To je pro banky znepokojující, protože dlužníci, kteří čelí vyšším nákladům, nemusí být schopni splácet své úvěry – a to by mohlo položit základy pro banky ke zpřísnění úvěrových standardů.

"Připusťme však, že nevíme, jak moc vlna bankovních krachů, ke kterým již došlo, povede k celkovému poklesu úvěrů. A očekávám, že Fed nezačne snižovat sazby až do prosince 2023, mezitím bychom mohli vidět další problémy," řekl.

Nejistota Fedu: Možnost přísnějšího půjčování komplikuje práci Fedu, protože vytváří nejistotu ohledně citlivosti ekonomiky na změny měnové politiky," řekl Preston Caldwell, hlavní americký ekonom společnosti Morningstar

Rizika recese: Prudký růst úrokových sazeb už dnes hrozí, že zadusí růst americké ekonomiky, protože zvýšil výpůjční náklady a povzbudil úspory namísto výdajů, investic a najímání nový

Pokud úvěry "vyschnou", mohlo by to zatížit hodnotu akcií, nemovitostí a dalších aktiv a ochromit celkovou poptávku – recept na bolestivou recesi. Pokud navíc úvěrové zadrhnutí povede k prudkému nárůstu nesplácených úvěrů a bankrotů, protože finanční příležitosti se vypaří, mohlo by to dopadnout na banky a širší finanční systém a zhoršit hospodářský pokles.

Shrnuto, úvěrová krize by mohla mít ničivé důsledky. Pokud by počet úvěrů klesal nebo dostal lidi do nepříjemné situace, ochromilo by to americkou ekonomiku tím, že by snížilo poptávku, investice a růst. Pokud by navíc vedlo k vlně nesplácených úvěrů, mohlo by to způsobit problémy v bankovním sektoru.

Většina pozorovatelů této situace se domnívá, že bankovní systém je odolnější než během finanční krize a že Fed má k dispozici nástroje, jako jsou zátěžové testy a pohotovostní úvěrové linky, aby zmírnil jakékoli napětí. Přesto však hrozba úvěrového zadrhnutí zůstává skutečná a vyžaduje pečlivé sledování.

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.