S&P 500 ^GSPC 5,307.01 -0.27%
Tesla TSLA $180.11 -3.48%
Alphabet GOOG $178.00 -0.86%
Apple AAPL $190.90 -0.75%
Meta META $467.78 +0.68%
Nvidia NVDA $949.50 -0.46%
Microsoft MSFT $430.52 +0.34%
Amazon AMZN $183.13 -0.01%

Jděte radši dělat něco užitečného, opřel se Warren Buffett do ředitelů bank

Dominik Petrnoušek
17. 4. 2023
4 min read

Zdá se, že bankovní krize je zažehnána. A pokud banky nebudou reportovat extrémně negativní výsledky, tak se asi většina odborníků shodne na tom, že je to definitivní. A je tedy čas řešit následky. Konkrétně legendární miliardář je chce řešit poměrně důrazně!

Legendární investor se tvrdě opřel do ředitelů bank

Jeden z nejznámějších investorů a jedno z největších jmen investičního světa si myslí, že lidé zodpovědní za krach bank by měli být výrazně více potrestáni za své chyby. Zejména pak ředitelé těchto institucí.

Jeho výzva přichází po řadě problémů v tomto sektoru v posledních měsících, kdy došlo ke krachu banky Silicon Valley $SIVB a později k uzavření banky Signature Bank. Buffett chce, aby v budoucnu byli generální ředitelé zkrachovalých bank hnáni k odpovědnosti - konkrétně aby byli nuceni vrátit penze, které získali během svého působení ve funkci. Dle svých slov je přesvědčen, že generální ředitelé by měli být nuceni vrátit pět let svých lukrativních platů, pokud přivedou banku ke krachu.

https://www.youtube.com/watch?v=XakH6Z2-RzQ

"Banky způsobily nejrůznější potíže. Ale ředitelé bank si dál žijí v pohodě. Možná přišli o práci, ale o nic víc," řekl Buffett v CNBC. "Lidé, kteří rozhodují, musí nést nějaké důsledky." Věštec z Omahy si myslí, že generální ředitelé by si zasloužili být vrženi do reálného života a aby začali dělat - dle jeho slov - něco užitečného. Nezaslouží si nic extra.

https://www.youtube.com/watch?v=GP1ZaOd4Dtw

Buffett dodal, že se domnívá, že je nepravděpodobné, že by se jeho nápad na trestání ředitelů někdy uskutečnil. Ačkoli by takový krok mohl zasáhnout jeho popularitu ve světě financí, Buffett se domnívá, že takové opatření je nezbytné, aby se podobnému chování v budoucnu zabránilo.

"Věře mi, že když se bude člověk (zodpovědný za něco tak důležitého jako je řízení banky a osud lidí) bát, že bude muset za své činy zaplatit, bude se chovat úplně jinak. Vážně... Věřte mi, že to změní chování lidí, kteří problém způsobují."

Buffett připustil, že bankéři zapojení do nedávných otřesů neudělali stejné chyby jako ti, kteří vyvolali finanční krizi v roce 2008 - a dodal, že jedinci, kteří před téměř 15 lety řídili chaos, vyvázli relativně snadno.

"Neznám nikoho, kdo by se vrátil k obracení hamburgerů u McDonalda nebo něčeho podobného poté, co v letech 2008 a 2009 ve velkém zmařili osudy lidí," řekl. "Se špatným chováním není spojen žádný trest. A opravdu, opravdu to ovlivňuje systém, když lidé ztratí důvěru v banky. Prostě si myslím, že systém není nastaven úplně správně, pokud jde o spojení trestu s viníky něčeho, co je neuvěřitelně důležité - aby váš bankovní systém v zemi dobře fungoval."

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a dalších zdrojů. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.