S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Recesja jest bardzo bliska, popychają nas do niej problemy związane z kryzysem kredytowym

Marcin Wilk
17. 4. 2023
6 min read

Na amerykańskim rynku kredytowym panuje zamieszanie. Silicon Valley Bank i Signature Bank, popadły w tarapaty, budząc obawy o możliwy kryzys kredytowy i recesję gospodarczą. Stopy procentowe gwałtownie rosną, banki borykają się z odpływem depozytów, a konsumenci czują, że coraz trudniej jest uzyskać kredyt. Wszystko to sygnalizuje, że banki prawdopodobnie zaostrzą warunki udzielania kredytów, co może zaszkodzić całej gospodarce. Jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie, USA mogą pogrążyć się w recesji.

Cztery miesiące 2023 roku zamieniły się w obawy o możliwy kryzys kredytowy po marcowym upadku Silicon Valley Bank i Signature Bank.

Wybitni komentatorzy, w tym ekonomista Nouriel Roubini, znany jako "Dr. Doom", Bill Gross i Jeffrey Gundlach, ostrzegli, że pojawiają się oznaki zapaści kredytowej - i może ona ostatecznie wywołać recesję.

Amerykanie już odczuwają napięcie. Badanie oczekiwań konsumentów przeprowadzone przez nowojorski Fed wykazało, że coraz większa liczba amerykańskich gospodarstw domowych uważa, że ich dostęp do kredytu pogorszył się, a odsetek respondentów twierdzących tak osiągnął nowy wysoki poziom.

"Prawdopodobnie nastąpi zaostrzenie warunków kredytowych z powodu stresu w sektorze bankowym" - powiedział Daniele Antonucci, główny ekonomista firmy Quintet.

"To, czy kwalifikuje się to jako pełnowartościowy 'kryzys kredytowy', pozostaje do ustalenia. Choć w tej chwili opisalibyśmy to raczej jako 'kryzys kredytowy', istnieje ryzyko, że jeśli nie zostanie opanowany, może przerodzić się w coś szerszego" - dodał.

Kryzys kredytowy oznacza dramatyczną redukcję pożyczek bankowych dla konsumentów i przedsiębiorstw, co sprawia, że kredyty są trudniejsze do zdobycia i droższe.

Co więc wywołuje obawy przed kryzysem kredytowym?

Zawirowania w bankowości: Niedawny upadek Silicon Valley Bank i Signature Bank spowodowany napływem wypłat wzbudził obawy, że amerykańskie banki regionalne również mogą popaść w kłopoty.

Deponenci w pośpiechu przenoszą swoje środki z banków regionalnych do funduszy rynku pieniężnego, które zazwyczaj oferują wyższe zyski i są postrzegane jako bezpieczniejsze niż nieubezpieczone depozyty. W tygodniu kończącym się 15 marca z małych banków wycofano około 120 mld dolarów depozytów, co jest szalenie dużą liczbą.

Odpływ depozytów wywołał obawy wśród inwestorów, że banki regionalne mogą zostać dotknięte "runem na banki", a ostrożni kredytodawcy mogą wycofać się, aby upewnić się, że nie są nadmiernie eksponowani, co doprowadzi do kryzysu kredytowego.

Wyższe stopy procentowe: Wyższe stopy procentowe są podwójnym katalizatorem amerykańskiego kryzysu kredytowego. Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe do 5% z poziomu bliskiego zeru 12 miesięcy temu - był to najgwałtowniejszy wzrost kosztów pożyczek w USA od 1980 r. - w celu poskromienia rosnącej inflacji.

Wyższe stopy procentowe, które odegrały rolę w upadku SVB poprzez zmniejszenie wartości jego portfela obligacji, podsyciły obawy, że inni średni i mniejsi kredytodawcy stoją w obliczu podobnego ryzyka, co może doprowadzić do ucieczki od depozytów. Według JPMorgan, około 1 bilion dolarów depozytów zostało wycofanych z "najbardziej wrażliwych banków Ameryki", odkąd Fed zaczął podnosić stopy procentowe w marcu 2022 r. To może skłonić banki do zaostrzenia standardów kredytowych.

Jeff Gundlach

"Królowie obligacji" Gross i Gundlach powtórzyli ten pogląd, zauważając, że wyższe stopy procentowe obniżyły wartość obligacji bankowych i innych aktywów oraz naraziły pożyczkodawców na większe ryzyko niewykonania pożyczek, szczególnie w przypadku nieruchomości komercyjnych."

450 punktów bazowych i dalsze podwyżki stóp w ciągu 12 miesięcy z konieczności wpłyną na bilanse, które stosują prawidłową księgowość - duracji i kredytów" - powiedział Gross.

Wyższe stopy procentowe zwiększyły również koszty pożyczania. Jest to niepokojące dla banków, ponieważ kredytobiorcy stojący w obliczu wyższych kosztów mogą nie być w stanie spłacić swoich kredytów - a to może stanowić podstawę do zaostrzenia standardów kredytowych przez banki.

"Przyznajmy jednak, że nie wiemy, w jakim stopniu fala upadłości banków, które już nastąpiły, doprowadzi do ogólnego spadku akcji kredytowej. I nie spodziewam się, że Fed zacznie ciąć stopy do grudnia 2023 roku, a w międzyczasie możemy zobaczyć więcej problemów" - powiedział.

Niepewność Fed: Możliwość zacieśnienia akcji kredytowej komplikuje zadanie Fed, ponieważ stwarza niepewność co do wrażliwości gospodarki na zmiany w polityce pieniężnej - powiedział Preston Caldwell, główny ekonomista USA w Morningstar

Ryzyko recesji: Gwałtowny wzrost stóp procentowych już teraz grozi stłumieniem wzrostu w amerykańskiej gospodarce, ponieważ podniósł koszty pożyczania i zachęcił do oszczędzania zamiast wydawania, inwestowania i zatrudniania nowych osób.

Jeśli kredyt "wyschnie", może to zaważyć na wartości akcji, nieruchomości i innych aktywów oraz sparaliżować zagregowany popyt - co jest receptą na bolesną recesję. Ponadto, jeśli zapaść kredytowa doprowadzi do gwałtownego wzrostu liczby kredytów zagrożonych i bankructw, ponieważ możliwości finansowania wyparują, może to uderzyć w banki i szerszy system finansowy oraz pogłębić spowolnienie gospodarcze.

Podsumowując, zapaść kredytowa mogłaby mieć katastrofalne skutki. Gdyby liczba udzielanych kredytów spadła lub naraziła ludzi na niebezpieczeństwo, sparaliżowałoby to amerykańską gospodarkę poprzez zmniejszenie popytu, inwestycji i wzrostu. Ponadto, gdyby doprowadziło to do fali kredytów zagrożonych, mogłoby spowodować problemy w sektorze bankowym.

Większość obserwatorów tej sytuacji uważa, że system bankowy jest bardziej odporny niż w czasie kryzysu finansowego, a Fed dysponuje narzędziami takimi jak stress testy i rezerwowe linie kredytowe, które mogą złagodzić ewentualne napięcia. Niemniej jednak, zagrożenie kryzysem kredytowym pozostaje realne i wymaga uważnego monitorowania.

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi być poddana dokładnej analizie.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.