S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Zrób coś pożytecznego, Warren Buffett mówi prezesom banków

Radzim "JP" Gajos
17. 4. 2023
3 min read

Wydaje się, że kryzys bankowy został zażegnany. I o ile banki nie poinformują o wyjątkowo negatywnych wynikach, większość ekspertów zgodzi się chyba, że jest on definitywny. I tak oto nadszedł czas, by zająć się jego konsekwencjami. Konkretnie, legendarny miliarder chce się do nich odnieść dość stanowczo!

Legendarny inwestor ostro zabrał się za dyrektorów banków

Jeden z najbardziej znanych inwestorów i jedno z największych nazwisk w świecie inwestycji uważa, że osoby odpowiedzialne za upadek banków powinny zostać znacznie bardziej ukarane za swoje błędy. Zwłaszcza prezesi tych instytucji.

Jego apel pojawia się po serii problemów sektora w ostatnich miesiącach - upadku banku z Doliny Krzemowej $SIVB, a później zamknięciu Signature Bank. Buffett chce, aby prezesi upadłych banków zostali w przyszłości pociągnięci do odpowiedzialności - konkretnie, aby zostali zmuszeni do zwrotu emerytur, które zarobili podczas pełnienia swoich funkcji. Jego zdaniem, prezesi powinni być zmuszeni do zwrotu pięciu lat swoich lukratywnych pensji, jeśli doprowadzą bank do ruiny.

https://www.youtube.com/watch?v=XakH6Z2-RzQ

"Banki spowodowały wszelkiego rodzaju kłopoty. Ale prezesi banków nadal żyją w spokoju. Być może stracili pracę, ale już nie" - powiedział Buffett w CNBC. "Ludzie, którzy podejmują decyzje muszą ponieść jakieś konsekwencje". Uspokajacz z Omaha uważa, że prezesi zasługują na to, by wrzucić ich do prawdziwego świata i zacząć robić - według jego słów - coś pożytecznego. Nie zasługują na nic ekstra.

https://www.youtube.com/watch?v=GP1ZaOd4Dtw

Buffett dodał, że uważa, iż jest mało prawdopodobne, aby jego pomysł na ukaranie CEO kiedykolwiek doszedł do skutku. Chociaż takie posunięcie mogłoby uderzyć w jego popularność w świecie finansów, Buffett uważa, że takie działanie jest konieczne, aby zapobiec podobnym zachowaniom w przyszłości.

"Wierzę, że jeśli osoba (odpowiedzialna za coś tak ważnego jak zarządzanie bankiem i losy ludzi) będzie się bała, że będzie musiała zapłacić za swoje działania, to będzie się zachowywała zupełnie inaczej. Poważnie... Uwierzcie mi, to zmieni zachowanie ludzi powodujących problem".

Buffett przyznał, że bankierzy zaangażowani w ostatnie zamieszanie nie popełnili tych samych błędów, co ci, którzy wywołali kryzys finansowy w 2008 roku - i dodał, że osoby, które zaaranżowały chaos prawie 15 lat temu, wywinęły się stosunkowo łatwo.

"Nie znam nikogo, kto wrócił do przerzucania hamburgerów w McDonald's lub czegoś w tym stylu po tym, jak w 2008 i 2009 roku spieprzyli losy ludzi w wielkim stylu" - powiedział. "Nie ma żadnej kary związanej ze złym zachowaniem. I to naprawdę, naprawdę wpływa na system, gdy ludzie tracą zaufanie do banków. Po prostu nie sądzę, że system jest ustawiony całkiem dobrze, jeśli chodzi o powiązanie kary ze sprawcami czegoś, co jest niezwykle ważne - aby system bankowy twojego kraju działał dobrze."

Disclaimer: To w żaden sposób nie jest rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Ja jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.