S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Warren Buffett banka CEO'larına "Gidin faydalı bir şeyler yapın" diyor

Burhan Yılmaz
17. 4. 2023
3 min read

Bankacılık krizi önlenmiş gibi görünüyor. Ve bankalar son derece olumsuz sonuçlar bildirmedikçe, çoğu uzman muhtemelen bunun kesin olduğu konusunda hemfikirdir. Ve şimdi sonuçlarla başa çıkma zamanı. Özellikle de efsanevi bir milyarder bu konuyu oldukça güçlü bir şekilde ele almak istiyor!

Efsanevi yatırımcı banka yöneticilerine sert çıktı

En ünlü yatırımcılardan ve yatırım dünyasının en büyük isimlerinden biri, bankaların çöküşünden sorumlu olan kişilerin hatalarından dolayı çok daha fazla cezalandırılması gerektiğini düşünüyor. Özellikle de bu kurumların CEO'larının.

Buffett'ın çağrısı, Silikon Vadisi bankası $SIVB 'nin çöküşü ve ardından Signature Bank'ın kapatılmasıyla son aylarda sektörde yaşanan bir dizi sorunun ardından geldi. Buffett, batan bankaların CEO'larının gelecekte sorumlu tutulmasını, özellikle de görevdeyken kazandıkları emekli maaşlarını iade etmeye zorlanmalarını istiyor. Kendi ifadesiyle, bir bankayı batırmaları halinde CEO'ların kazançlı maaşlarının beş yıllık kısmını iade etmeye zorlanmaları gerektiğine inanıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=XakH6Z2-RzQ

"Bankalar her türlü soruna neden oldu. Ancak banka CEO'ları huzur içinde yaşamaya devam ediyor. İşlerini kaybetmiş olabilirler ama artık kaybetmeyecekler," dedi Buffett CNBC'de. "Karar veren insanlar bazı sonuçlara katlanmak zorundadır." Omaha kahini, CEO'ların gerçek dünyaya itilmeyi ve - kendi deyimiyle - yararlı bir şeyler yapmaya başlamayı hak ettiklerini düşünüyor. Fazladan bir şey hak etmiyorlar.

https://www.youtube.com/watch?v=GP1ZaOd4Dtw

Buffett, CEO'ları cezalandırma fikrinin hayata geçme olasılığının düşük olduğunu düşündüğünü de sözlerine ekledi. Böyle bir hamle finans dünyasındaki popülaritesine darbe vurabilecek olsa da Buffett, gelecekte benzer davranışları önlemek için böyle bir önlemin gerekli olduğuna inanıyor.

"İnanıyorum ki (bir bankanın yönetimi ve insanların kaderi gibi önemli bir şeyden sorumlu olan) bir kişi yaptıklarının bedelini ödemekten korkarsa, çok farklı davranacaktır. Cidden... İnanın bana, bu, soruna neden olan insanların davranışlarını değiştirecektir."

Buffett, son kargaşaya karışan bankacıların 2008 mali krizini tetikleyenlerle aynı hataları yapmadıklarını kabul etti ve yaklaşık 15 yıl önceki kaosu düzenleyen kişilerin nispeten kolay kurtulduklarını ekledi.

"2008 ve 2009'da insanların kaderini büyük ölçüde mahvettikten sonra McDonald's'ta hamburger çevirmeye geri dönen ya da buna benzer bir şey yapan kimseyi tanımıyorum" dedi. "Kötü davranışla ilgili herhangi bir ceza yok. Ve insanların bankalara olan güvenini kaybetmesi sistemi gerçekten ama gerçekten etkiliyor. Sistemin, ülkenizin bankacılık sisteminin iyi çalışmasını sağlamak gibi son derece önemli bir konuda suçluların cezalandırılması açısından doğru bir şekilde kurulduğunu düşünmüyorum."

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tamamen benim internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.