Kvartální výsledky společnosti Palantir způsobily čtvrteční nárůst akcií o 15 %

Společnost Palantir Technologies $PLTR+3.2% dosáhla ve svém posledním čtvrtletí velmi zajímavých výsledků, které se postaraly o čtvrteční nárůst akcií. Ty poskočily o 15 % a přehouply se přes hranici 25 dolarů za kus, kterou se jim přes měsíc a půl nedařilo překonat.  

Hlavním katalyzátorem růstu byl upravený zisk na akcii, který předčil očekávání analytiků a dosáhl 0,04 dolarů na akcii, při tržbách 375 milionů dolarů. Konsensuální odhad byl přitom 0,03 dolarů na akcii při tržbách 353 milionů dolarů. Firma poskytující data pro vládní a firemní zákazníky uvedla, že se jí ve čtvrtletí podařilo získat 20 nových zákazníků. Vedení zároveň uvedlo výhled na příštích 5 let, kdy doufá v dosažení 30 % růstu tržeb.

Celkově se jednalo o docela solidní metriky. Společnost $PLTR+3.2% je stále ve ztrátě v přepočtu podle GAAP (generally accepted accounting principles), ale to se u společnosti, která investuje velké prostředky do svého budoucího růstu, dalo očekávat. Analýza a zpracování dat jsou velmi konkurenčním odvětvím a společnost Palantir má opravdu potenciál v něm zaujmout první příčku.

 

Společnost Palantir existuje již téměř dvacet let a její software je asi nejznámější tím, že pomáhal v této době americkým špionážním agenturám. Na burzu však vstoupila teprve loni a v poslední době se snaží přejít od výhradně vládního dodavatele k většímu komerčnímu dodavateli softwaru. Tento růst byl považován za známku pokroku na cestě k tomuto cíli. Na dobré výsledky zareagovala i například Cathie Wood a její fondy Ark Invest skrz které přidala přibližně 5,6 milionů akcií Palantiru $PLTR+3.2%. Tyto akcie měly hodnotu 139 milionů dolarů na základě čtvrteční uzavírací ceny akcií.

 

čtvrteční nárůst 

 

Co bude dál

Palantir je skvělá společnost se skvělou technologií, ale její ocenění v poměru s výsledky prozatím v žádném případě neodpovídají realitě. Za předpokladu, že se podaří splnit cíl 30 % ročního růstu společnosti pro příštích pět let, se Palantir dnes obchoduje na 13násobku toho, co očekává, že vygeneruje v příjmech v roce 2026. To je na vládního dodavatele nehorázně vysoká hodnota a snahy společnosti stát se více komerčním dodavatelem softwaru jsou přinejlepším předběžné (rozhodně tedy počet komerčních zákazníků nenaznačuje, že by tohoto přesunu mohla firma v blízké době dosáhnout).

 

V posledním čtvrtletí se vládní klienti podíleli na celkových příjmech 61 % a vzhledem k tomu, že vládní část roste 66% tempem ve srovnání s 28% tempem komerční části, je společnost Palantir na nejlepší cestě zůstat zaměřena na vládu. A i když je 28% nárůst komerčních tržeb na 144 milionů dolarů působivý, zdaleka nedosahuje úrovně konkurenční společnosti Snowflake, která se zaměřuje na komerční analýzu dat a jejíž tržby z produktů vzrostly v posledním čtvrtletí meziročně o 110 % na 214 milionů dolarů.

 

Palantir má silné technologie, které zákazníci chtějí, ale společnost bude muset v příštích letech výrazně změnit trendy v oblasti příjmů, aby ospravedlnila své současné ocenění. Vedení si to uvědomuje a usilovně pracuje na budování komerční stránky, což však není snadný úkol. Investoři jsou plně oprávněně nadšeni čtvrtletím společnosti Palantir $PLTR+3.2% , ale měli by mít na paměti výzvy, které před nimi ještě leží.

 

DISCLAIMER – nejsem investiční profesionál, ale jen zaujatý retailový investor, takže se nejedná o investiční doporučení. Před nákupem jsi prosím udělejte vlastní analýzu. 

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.
No comments yet