S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Miliarder Jeremy Grantham przewiduje więcej bólu na rynkach akcji. Kiedy to nastąpi?

Róbert Cibor
17. 4. 2023
5 min read

Wielu inwestorów z niecierpliwością czeka na kolejną hossę. Jeremy Grantham przekonuje jednak, że jesteśmy już mniej więcej w połowie giełdowego załamania. Kiedy nastąpi druga połowa spadków, dlaczego tak uważa?

Jeremy Grantham, znany inwestor i współzałożyciel GMO, po raz kolejny przewiduje potencjalne pęknięcie bańki giełdowej. Grantham zasłynął z przewidywania spadków rynkowych na przestrzeni kilku dekad, a teraz uważa, że akcje są w "ostatniej fazie" przed krachem. W tym artykule przyjrzymy się przyczynom jego opinii, historii jego udanych prognoz oraz implikacjom dla inwestorów i gospodarki.

Kim jest Jeremy Grantham?

Jeremy Grantham to brytyjski inwestor, współzałożyciel GMO, znany z przewidywania spadków na rynku. Jego doświadczenie i umiejętność przewidywania krachów rynkowych przyniosły mu szacunek w świecie finansów. Urodził się w 1938 roku w Wielkiej Brytanii, ukończył studia ekonomiczne w London School of Economics. Później uzyskał tytuł magistra w Harvard Business School i w 1977 roku był współzałożycielem GMO.

Grantham jest znany ze swoich długoterminowych strategii inwestycyjnych oraz głębokiego zrozumienia ekonomii i rynków finansowych. Jego umiejętność przewidywania spadków na rynku i ostrzegania przed przewartościowanymi aktywami czyni go szanowanym ekspertem finansowym. Jego obecna prognoza przewiduje dalszy spadek na rynku akcji, który ma być spowodowany obniżeniem stóp procentowych.

Co czeka nas w przyszłości?

Według Granthama pęknięcie bańki giełdowej będzie dopiero w połowie drogi, gdy Fed zacznie obniżać stopy procentowe.

Większość spadków na tych wielkich rynkach niedźwiedzia następuje po pierwszej obniżce stóp procentowych. Powiedz mi więc, kiedy nastąpi pierwsza obniżka stóp procentowych, a ja powiem ci, kiedy zacznie się druga połowa bólu.

Grantham twierdzi, że wielkie bańki giełdowe różnią się od typowych rynków byka i niedźwiedzia, co sugeruje, że kolejna runda bólu jest prawdopodobna. Mówi, że większość spadków na rynku niedźwiedzia następuje po pierwszej obniżce stóp procentowych.

Rosnąca inflacja i wyższe stopy procentowe spowodowały znaczne straty dla inwestorów w ciągu ostatniego roku. Bankierzy centralni podnieśli stopy procentowe o 475 punktów bazowych, co spowodowało spadek indeksu S&P 500 o 20% w 2022 r. Szef Fed Jerome Powell powiedział, że stopy pozostaną podwyższone do końca tego roku. Rynki wyceniają 33% szans na cięcie stóp o 25 punktów bazowych już w lipcu, według narzędzia CME FedWatch.

https://www.youtube.com/watch?v=upNtvxjltNg

Grantham wcześniej przewidywał, że akcje mogą spaść nawet o 50%, jeśli gospodarka wejdzie w poważną recesję. Jego pogląd odbija się echem wśród innych strategów z Wall Street, którzy twierdzą, że recesja i spadek na giełdzie są niezwykle prawdopodobne w 2023 roku.

Biorąc pod uwagę niepewność co do przyszłości rynku akcji, ważne jest, aby inwestorzy dokładnie rozważyli swoje strategie inwestycyjne. Dywersyfikacja portfela, czyli rozłożenie inwestycji na różne aktywa, może pomóc zmniejszyć ryzyko utraty wartości w przypadku pogorszenia się koniunktury na rynku. Inwestorzy powinni również monitorować zmiany stóp procentowych i wskaźniki ekonomiczne, które mogą mieć wpływ na rynek akcji.

Grantham ma na swoim koncie udane przewidywanie spadków na rynku. W 2000 roku trafnie przewidział pęknięcie bańki technologicznej, które doprowadziło do krachu na rynku NASDAQ. Grantham ostrzegał również przed przeszacowaniem amerykańskiego rynku mieszkaniowego i jego późniejszym załamaniem w 2008 roku, co doprowadziło do kryzysu finansowego. Jego zdolność do przewidywania tych wydarzeń zwróciła uwagę społeczności inwestycyjnej na jego aktualne prognozy.

Grantham zwraca uwagę, że na rynek akcji mogą wpływać nie tylko czynniki ekonomiczne, ale także wydarzenia geopolityczne. Na przykład wojny handlowe, napięcia polityczne czy niepewność co do globalnego wzrostu mogą mieć negatywny wpływ na rynki. Inwestorzy powinni brać te aspekty pod uwagę przy planowaniu swoich strategii inwestycyjnych.

Podsumowanie

Jeremy Grantham, znany inwestor i współzałożyciel GMO, ostrzega przed kontynuacją spadków na giełdzie i przewiduje kolejne pęknięcie bańki rynkowej. Jego poglądy są echem obaw innych strategów z Wall Street, którzy uważają, że recesja i spadek na giełdzie są niezwykle prawdopodobne w 2023 roku. W tych niepewnych czasach ważne jest, aby inwestorzy dokładnie rozważali swoje strategie inwestycyjne i monitorowali rozwój sytuacji na rynku. Dywersyfikacja portfela i świadomość wskaźników ekonomicznych może pomóc inwestorom lepiej przygotować się na potencjalne zawirowania na rynku. Jednocześnie powinni oni brać pod uwagę wydarzenia geopolityczne i szukać alternatywnych możliwości inwestycyjnych, takich jak inwestycje ESG, które mogą zapewnić ochronę przed wahaniami rynkowymi.

OSTRZEŻENIE: Nie jestem doradcą finansowym, a niniejszy materiał nie służy jako rekomendacja finansowa lub inwestycyjna. Treść tego materiału ma charakter wyłącznie informacyjny.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.