S&P 500 ^GSPC 5,312.23 +0.17%
Nvidia NVDA $950.65 +2.80%
Tesla TSLA $174.55 -1.64%
Microsoft MSFT $424.76 +1.08%
Apple AAPL $191.40 +0.81%
Alphabet GOOG $178.44 +0.65%
Meta META $469.34 -0.55%
Amazon AMZN $183.87 -0.45%

Nikdo by asi nečekal, že tento farmář stojí za obrovskou hnací silou akciových trhů

Martin Bartkovský
19. 4. 2023
6 min read

Věděli jste, že asi za největší hnací silou akciových trhů stojí právě tento člověk. Jeho objev způsobil doslova revoluci, a pomohl tím mnoha společnostem a zaměstnancům. Ale co je nejdůležitější, jeho objev přináší na akciové trhy každých čtrnáct dní obrovské množství kapitálu.

Ted Benna, 80letý muž žijící na farmě v Pensylvánii, je nečekanou postavou, která zásadně ovlivnila americký finanční trh a penzijní spoření. Jeho objev a následné zavedení 401(k) plánů iniciovalo sílu, která v současnosti činí 5 bilionů dolarů a roste každých čtrnáct dní. Ale jak se tento poklidný muž dostal do centra finančního světa? A jaký dopad mělo jeho dílo na americký trh?

V roce 1980 pracoval Ted Benna jako konzultant pro penzijní plány a během svého bádání narazil na daňovou mezeru v americkém zákoně. Tato mezera v daňovém zákoně umožňovala zaměstnavatelům strhávat část platu svých zaměstnanců před zdaněním a směřovat tyto prostředky do penzijních fondů.

V tu chvíli jsem měl jedinou myšlenku, jak jsem mohl přimět tuto příležitost létat?

Benna rychle rozpoznal možnosti, které tento objev přinášel, a s jeho pomocí vytvořil první 401(k) plán.

Poté, co Ted Benna prezentoval svůj nápad na konferenci o penzijním spoření, začaly se 401(k) plány šířit mezi americkými firmami. V polovině 80. let již nabízela polovina firem tyto plány svým zaměstnancům. Zaměstnanci tak mohli snižovat svou daňovou zátěž a současně spořit na důchod.

Stvořil jsem monstrum prohlásil v roce 2016 Benna ke svému nápadu.

Zpočátku se zdálo, že 401(k) plány jsou jen malou součástí penzijního spoření. Nicméně do roku 1990 měly tyto plány aktiva 384 miliard dolarů a 19 milionů aktivních účastníků. Dnes využívá 401(k) plány 50 milionů Američanů, což značně přispívá k růstu finančních trhů.

Masivní příliv peněz na burzu každých čtrnáct dní je způsoben tím, že většina amerických zaměstnavatelů vyplácí mzdy svým zaměstnancům právě v tomto intervalu. Každých čtrnáct dní jsou tedy stovky nebo tisíce dolarů z výplat těchto 50 milionů Američanů odváděny na burzu prostřednictvím 401(k) plánů, což rozhodně pomáhá růstu trhů. Tento masivní příliv prostředků na burzu každých 14 dní zvyšuje objem obchodů a podporuje růst hodnoty akcií.

401(k) plány zásadně ovlivnily americký trh, zejména investování do akcií a penzijního spoření. Mnoho fondů spojených s těmito plány je povinno investovat do společností z indexu S&P 500, což zvyšuje jejich ocenění a činí z nich méně atraktivní obchody pro investory. Díky 401(k) plánům se tak velké americké společnosti stávají stále silnějšími a jejich akcie rostou, což někdy způsobuje přehřátí trhu.

I přes masivní dopad, který měl Ted Benna na americký trh a penzijní spoření, zůstává skromným člověkem, který žije na své farmě v Pensylvánii. Považuje svůj objev za náhodu a je rád, že pomohl změnit životy milionů Američanů. Jeho odkaz pokračuje ve formě neustále rostoucích 401(k) plánů a vlivu, který mají na trh.

https://www.youtube.com/watch?v=_hwUwRKshMs

401(k) plány se staly jedním z nejdůležitějších nástrojů pro penzijní spoření Američanů. V budoucnu bude důležité sledovat, jak se tyto plány přizpůsobí novým výzvám, jako jsou například demografické změny nebo zvýšená potřeba stability a dlouhodobého růstu. Je pravděpodobné, že význam 401(k) plánů bude nadále růst a bude mít zásadní vliv na životy milionů Američanů.

Závěr 

Ted Benna je člověk, který změnil americký finanční trh a penzijní spoření tím, že objevil a zpopularizoval 401(k) plány. Jeho odkaz pokračuje ve formě síly, která roste každých čtrnáct dní a ovlivňuje trhy. Díky jeho přínosu mají miliony Američanů možnost spořit na důchod, zatímco trh nabízí nové investiční příležitosti. Ted Benna je tak nejen příběhem o náhodném objevu, ale také o tom, jak jednotlivec dokáže změnit svět k lepšímu.

Tyto plány 401(k) jsou také jedním z důvodů, proč jsou velké a stabilní společnosti dosti často nadhodnocené. Je to právě z toho důvodu, že do těchto společností jednoduše teče velké množství peněz ze strany právě těchto fondů, které spravují plány 401(k).

Ted Benna se stal ikonou v oblasti penzijního spoření a jeho příběh může být inspirací pro další generace finančních odborníků, investorů a vizionářů. Jeho schopnost identifikovat a využít příležitosti, které měly zásadní dopad na životy milionů lidí, ukazuje, že i jednotlivec může mít velký vliv na svět kolem sebe.

V dnešním rychle se měnícím finančním prostředí je důležitější než kdy dříve, aby se lidé inspirovali příběhy jako je ten Tedův a hledali nové způsoby, jak vylepšit finanční systém a penzijní spoření pro všechny. Ted Benna nám ukázal, že i malý objev může mít obrovský dopad, a že každý z nás má potenciál změnit svět k lepšímu.

UPOZORNĚNÍ: Nejsem finanční poradce, a tento materiál neslouží jako finanční nebo investiční doporučení. Obsah tohoto materiálu je čistě informativní.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.