S&P 500 ^GSPC 5,308.13 +0.09%
Nvidia NVDA $947.80 +2.49%
Tesla TSLA $174.95 -1.41%
Microsoft MSFT $425.34 +1.22%
Alphabet GOOG $178.46 +0.66%
Meta META $468.84 -0.65%
Amazon AMZN $183.54 -0.63%
Apple AAPL $191.04 +0.62%

Bank of America představila 6 různých scénářů, které mohou zapříčinit nový býčí trh ještě letos

Pavel Botek
18. 4. 2023
4 min read

Akcie by mohly do konce roku letět raketově vzhůru. Stratég Bank of America identifikoval šest možných pozitivních scénářů, které mohou akciové trhy katapultovat výš.

Akciové trhy již letos zaznamenaly impozantní růst okolo 8 % (S&P 500 +8,56%), nicméně do konce roku by mohly dosáhnout ještě vyšších zisků, pokud by došlo k některému z pozitivních překvapení. Ve své analýze stratég Bank of America Michael Hartnett představil šest potenciálních pozitivních překvapení, která by mohla akciové trhy dále vystřelit vzhůru. Důvodem je převažující pesimismus mezi mnoha investory, včetně hedgeových fondů, které aktuálně drží největší short pozice proti indexu S&P 500 od roku 2011.

Tento medvědí postoj přichází navíc v době, kdy investoři dále zvyšují svoje hotovostní rezervy prostřednictvím fondů peněžního trhu, jejichž objem nyní dosahuje rekordních 5 bilionů USD.

„Medvědí sentiment spolu s 5 biliony USD v hotovosti stále představují „nejlepší přátele navždy“ pro riziková aktiva, zejména akcie,“ uvedl Hartnett. Jedná se o šest pozitivních překvapení, která by podle Bank of America mohla letos podpořit další růst na akciových trzích.

Michael Hartnett 

Zde je 6 možných pozitivních scénářů, které mohou rozjet býčí trh 👇

1. "Válka Rusko/Ukrajina/NATO končí."

Ukončení rusko-ukrajinského konfliktu by mělo pomoci uklidnit geopolitické napětí a zmírnit obavy dodavatelských řetězců související s určitými komoditami.

2. "Imigrace + ChatGPT = zpět k dezinflaci."

Nárůst imigrace v USA a schopnost ChatGPT ušetřit čas na určité úkoly jsou deflační síly, které by v kombinaci mohly pomoci stlačit inflaci. Takový pokles inflace by vydláždil cestu Federálnímu rezervnímu systému, aby ustoupil od zvyšování úrokových sazeb.

3. "Závody ve zbrojení ve výdajích na technologie."

Vzhledem k tomu, že ChatGPT dělá všude možně rozruch, mnoho technologických společností bude utrácet peníze, aby dohnaly zpoždění, a to by byla dobrá zpráva pro ekonomiku.

4. "Nová fiskální kultura 'záchrany' = žádná recese."

Obě strany uličky v Kongresu mají tendenci utrácet spoustu peněz, když dojde k velkému ekonomickému šoku, takže co jim brání v tom, aby v budoucnu udělali totéž?

5. "Proč prodávat, když politici tak snadno panikaří."

Není to jen Kongres, kdo udělá vše, co je v jeho silách, aby zmírnil úder ekonomického poklesu. Federální rezervní systém má také mocné nástroje prostřednictvím snižování úrokových sazeb a programů nákupu dluhopisů, aby se pokusil stimulovat ekonomiku.

6. "Akcie méně nebezpečné než dluhopisy."

Bude-li na akcie opět pohlíženo jako na lepší alternativu než na dluhopisy, mohlo by to vyvolat vlnu přílivu do této třídy aktiv.

Pokud se některé z těchto překvapení odehraje, mohlo by to pomoci ekonomice vyhnout se recesi nebo vidět měkké přistání spíše než tvrdé přistání, podle Hartnetta, což by nakonec posílilo akciový trh.

Stále však existují rizika, která brání investorům v tom, aby šli all-in na akcie. Tato rizika zahrnují tvrdé přistání pro ekonomiku, úvěrovou událost ve stínovém bankovnictví a potenciální konflikt mezi Čínou, Tchaj-wanem a USA, řekl Hartnett.

Aby bylo možné změřit, zda ekonomika signalizuje, že je před námi tvrdé nebo měkké přistání (nebo vůbec žádné přistání), Hartnett doporučuje investorům sledovat cenovou akci dluhopisů s vysokým výnosem, akcií stavitelů domů a polovodičového indexu.

Pokud se iShares High Yield Bond ETF (HYG) obchoduje nad 73, SPDR Homebuilders ETF (XHB) se obchoduje nad 70 a Philadelphia Semiconductor Index (SOX) se obchoduje nad 2 900, signalizuje to, že měkké přistání nebo vůbec žádná recese je ve hře, a naopak, pokud se tato aktiva obchodují pod těmito úrovněmi.

Zatím dva z těchto tří signálů naznačují pozitivní ekonomiku vpřed, když se High Yield ETF v pátek obchodoval za 75,15 USD a Semiconductor Index se obchodoval za 3 056. Mezitím se Homebuilder ETF obchoduje za 67 USD.

  • Co na to říkáte vy? Myslíte si, že se v roce 2023 můžeme dočkat dalšího růstu?

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.