S&P 500 ^GSPC 5,321.41 +0.25%
Tesla TSLA $186.60 +6.66%
Meta META $464.63 -0.90%
Microsoft MSFT $429.04 +0.87%
Apple AAPL $192.35 +0.69%
Nvidia NVDA $953.86 +0.64%
Alphabet GOOG $179.54 +0.61%
Amazon AMZN $183.15 -0.21%

Bank of America przedstawił 6 różnych scenariuszy, które mogą wywołać nowy rynek byka jeszcze w tym roku

Adrian Nowak
18. 4. 2023
4 min read

Akcje mogą poszybować w górę do końca roku. Strateg Bank of America zidentyfikował sześć możliwych pozytywnych scenariuszy, które mogą spowodować wzrost rynków akcji.

Rynki akcji zanotowały już w tym roku imponujące zyski na poziomie około 8% (S&P 500 +8,56%), ale do końca roku mogą osiągnąć jeszcze większe zyski, jeśli pojawi się któraś z pozytywnych niespodzianek. W swojej analizie strateg Bank of America Michael Hartnett przedstawił sześć potencjalnych pozytywnych niespodzianek, które mogą jeszcze bardziej wystrzelić rynki akcji w górę. Wynika to z dominującego pesymizmu wśród wielu inwestorów, w tym funduszy hedgingowych, które obecnie posiadają największe krótkie pozycje wobec indeksu S&P 500 od 2011 roku.

Ponadto, to niedźwiedzie nastawienie pojawia się w czasie, gdy inwestorzy dalej zwiększają swoje rezerwy gotówkowe poprzez fundusze rynku pieniężnego, które obecnie wynoszą rekordowe 5 bilionów dolarów.

"Niedźwiedzie nastroje, wraz z 5 bilionami dolarów w gotówce, nadal stanowią 'best friends forever' dla aktywów ryzykownych, zwłaszcza akcji" - powiedział Hartnett. Oto sześć pozytywnych niespodzianek, które zdaniem Bank of America mogą wspierać dalsze wzrosty na rynkach akcji w tym roku.

Michael Hartnett

Oto 6 możliwych pozytywnych scenariuszy, które mogą dać kopa rynkowi byka 👇

1. "Koniec wojny Rosja/Ukraina/NATO".

Zakończenie konfliktu Rosja/Ukraina powinno pomóc uspokoić napięcia geopolityczne i złagodzić obawy związane z łańcuchem dostaw niektórych towarów.

2) "Imigracja + ChatGPT = powrót do dezinflacji".

Gwałtowny wzrost imigracji w USA i zdolność ChatGPT do oszczędzania czasu na niektórych zadaniach to siły deflacyjne, które w połączeniu mogą pomóc w obniżeniu inflacji. Taki spadek inflacji utorowałby drogę Rezerwie Federalnej do wycofania się z podnoszenia stóp procentowych.

3. "Wyścig zbrojeń w wydatkach na technologię".

Z ChatGPT robiącym wszelkiego rodzaju hałas, wiele firm technologicznych będzie wydawać pieniądze, aby nadrobić opóźnienie, a to byłaby dobra wiadomość dla gospodarki.

4. "Nowa kultura fiskalna 'bailoutów' = brak recesji".

Obie strony przejścia w Kongresie mają tendencję do wydawania dużej ilości pieniędzy, gdy dochodzi do dużego szoku gospodarczego, więc co ich powstrzymuje przed robieniem tego samego w przyszłości?

5. "Po co sprzedawać, skoro politycy tak łatwo wpadają w panikę".

Nie tylko Kongres zrobi wszystko, co w jego mocy, aby złagodzić cios spowolnienia gospodarczego. Rezerwa Federalna również posiada potężne narzędzia poprzez obniżki stóp procentowych i programy skupu obligacji, aby spróbować pobudzić gospodarkę.

6) "Akcje są mniej niebezpieczne niż obligacje".

Jeśli akcje znów będą postrzegane jako lepsza alternatywa niż obligacje, może to wywołać falę napływu środków do tej klasy aktywów.

Jeśli któraś z tych niespodzianek się rozegra, może to pomóc gospodarce uniknąć recesji lub zobaczyć miękkie, a nie twarde lądowanie, jak twierdzi Hartnett, co w ostatecznym rozrachunku pobudziłoby rynek akcji.

Jednak nadal istnieją ryzyka, które powstrzymują inwestorów przed postawieniem wszystkiego na akcje. Ryzyko to obejmuje twarde lądowanie gospodarki, zdarzenia kredytowe w bankowości elektronicznej i potencjalny konflikt między Chinami, Tajwanem i USA, powiedział Hartnett.

Aby ocenić, czy gospodarka sygnalizuje, że czeka ją twarde lub miękkie lądowanie (lub brak lądowania), Hartnett zaleca inwestorom monitorowanie cen obligacji wysokodochodowych, akcji producentów domów i indeksów półprzewodników.

Jeśli iShares High Yield Bond ETF (HYG) notowany jest powyżej 73, SPDR Homebuilders ETF (XHB) powyżej 70, a Philadelphia Semiconductor Index (SOX) powyżej 2.900, to sygnał, że w grę wchodzi miękkie lądowanie lub brak recesji, i odwrotnie, jeśli te aktywa notowane są poniżej tych poziomów.

Jak na razie dwa z tych trzech sygnałów wskazują na pozytywną gospodarkę w przyszłości - High Yield ETF notowany był w piątek na poziomie 75,15 USD, a Semiconductor Index na poziomie 3.056. Tymczasem Homebuilder ETF notowany jest na poziomie 67 dolarów.

  • Co o tym sądzisz? Czy uważasz, że możemy zobaczyć więcej wzrostów w 2023 roku?

Proszę pamiętać, że to nie jest porada finansowa.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.