S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Bank of America, bu yıl içinde yeni bir boğa piyasasını tetikleyebilecek 6 farklı senaryo sundu

Halil Toprak
18. 4. 2023
4 min read

Hisse senedi yıl sonuna kadar roket gibi yükselebilir. Bir Bank of America stratejisti, hisse senedi piyasalarını daha yükseğe fırlatabilecek altı olası olumlu senaryo belirledi.

Hisse senedi piyasaları bu yıl şimdiden %8 civarında etkileyici kazançlar elde etti (S&P 500 +%8,56), ancak olumlu sürprizlerden herhangi birinin gerçekleşmesi halinde yıl sonuna kadar daha da büyük kazançlar elde edebilir. Bank of America stratejisti Michael Hartnett analizinde, hisse senedi piyasalarını daha da yukarı çekebilecek altı potansiyel olumlu sürpriz sundu. Bunun nedeni, şu anda S&P 500 endeksine karşı 2011'den bu yana en büyük kısa pozisyonları tutan hedge fonlar da dahil olmak üzere birçok yatırımcı arasında hakim olan kötümserliktir.

Üstelik bu düşüş eğilimi, yatırımcıların para piyasası fonları aracılığıyla nakit rezervlerini daha da arttırdığı bir döneme denk geliyor ki bu rezervler şu anda 5 trilyon dolar gibi rekor bir seviyeye ulaşmış durumda.

Hartnett, "Ayı hissiyatı, 5 trilyon dolarlık nakitle birlikte, risk varlıkları, özellikle de hisse senetleri için hala 'sonsuza kadar en iyi arkadaşları' temsil ediyor" dedi. Bunlar, Bank of America'nın bu yıl hisse senedi piyasalarında daha fazla büyümeyi destekleyebileceğine inandığı altı olumlu sürpriz.

Michael Hartnett

İşte bir boğa piyasasını başlatabilecek 6 olası olumlu senaryo 👇

1. "Rusya/Ukrayna/NATO savaşı sona erdi."

Rusya/Ukrayna çatışmasının sona ermesi jeopolitik gerginliklerin yatışmasına yardımcı olacak ve bazı emtialarla ilgili tedarik zinciri endişelerini hafifletecektir.

2. "Göç + ChatGPT = dezenflasyona geri dönüş."

ABD'de göçün artması ve ChatGPT'nin belirli işlerde zaman kazandırması, bir araya geldiklerinde enflasyonu düşürmeye yardımcı olabilecek deflasyonist güçlerdir. Enflasyondaki böyle bir düşüş, Federal Rezerv'in faiz oranlarını yükseltmekten vazgeçmesinin yolunu açacaktır.

3. "Teknoloji harcamalarında bir silahlanma yarışı."

ChatGPT'nin her türlü gürültüyü çıkarmasıyla, birçok teknoloji şirketi gecikmeyi telafi etmek için para harcayacaktır ve bu ekonomi için iyi bir haber olacaktır.

4. "Yeni mali kültür 'kurtarmalar' = resesyon yok."

Kongre'deki her iki taraf da büyük bir ekonomik şok yaşandığında çok para harcama eğilimindedir, peki gelecekte de aynısını yapmalarını engelleyen nedir?

5. "Politikacılar bu kadar kolay panik yaparken neden satış yapalım?"

Bir ekonomik gerilemenin darbesini yumuşatmak için elinden gelen her şeyi yapacak olan sadece Kongre değildir. Federal Rezerv de faiz indirimleri ve tahvil alım programları yoluyla ekonomiyi canlandırmak için güçlü araçlara sahiptir.

6. "Hisse senetleri tahvillerden daha az tehlikelidir."

Hisse senetlerinin yeniden tahvillerden daha iyi bir alternatif olarak görülmesi, varlık sınıfına bir giriş dalgasını tetikleyebilir.

Hartnett'e göre, bu sürprizlerden herhangi biri gerçekleşirse, ekonominin resesyondan kaçınmasına ya da sert iniş yerine yumuşak iniş görmesine yardımcı olabilir ve bu da sonuçta borsayı güçlendirir.

Ancak hala yatırımcıların hisse senetlerine yönelmesini engelleyen riskler var. Hartnett'e göre bu riskler arasında ekonomide sert iniş, gölge bankacılıkta bir kredi olayı ve Çin, Tayvan ve ABD arasındaki potansiyel çatışma yer alıyor.

Hartnett, ekonominin sert ya da yumuşak bir inişe (ya da hiç inişe) işaret edip etmediğini ölçmek için yatırımcılara yüksek getirili tahviller, ev inşaatçısı hisseleri ve yarı iletken endeksindeki fiyat hareketlerini izlemelerini öneriyor.

Eğer iShares High Yield Bond ETF (HYG) 73'ün üzerinde, SPDR Homebuilders ETF (XHB) 70'in üzerinde ve Philadelphia Semiconductor Index (SOX) 2,900'ün üzerinde işlem görüyorsa, bu yumuşak bir inişin ya da hiç durgunluğun olmadığına işaret eder ve eğer bu varlıklar bu seviyelerin altında işlem görüyorsa tam tersi olur.

Şimdiye kadar, bu üç sinyalden ikisi, Cuma günü 75,15 $'dan işlem gören Yüksek Getirili ETF ve 3.056 $'dan işlem gören Yarı İletken Endeksi ile ileride olumlu bir ekonomiye işaret ediyor. Bu arada, Homebuilder ETF 67 dolardan işlem görüyor.

  • Siz ne düşünüyorsunuz? 2023'te daha fazla büyüme görebileceğimizi düşünüyor musunuz?

Lütfen bunun finansal bir tavsiye olmadığını unutmayın.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.