S&P 500 ^GSPC 5,308.13 +0.09%
Nvidia NVDA $947.80 +2.49%
Tesla TSLA $174.95 -1.41%
Microsoft MSFT $425.34 +1.22%
Alphabet GOOG $178.46 +0.66%
Meta META $468.84 -0.65%
Amazon AMZN $183.54 -0.63%
Apple AAPL $191.04 +0.62%

Doprava je klíčovou součástí ekonomiky. Tak proč se zde nezapojit alespoň skrze jedno z těchto ETF??

Martin Bartkovský
20. 4. 2023
5 min read

Pojďme se dnes podívat na jeden sektor, který je podle mně klíčovou součástí ekonomiky. Ano je to doprava. Jak ale můžete být zainvestováni v tomto sektoru aniž by vás to stálo hodně úsilí? Tak toto si dneska povíme.

V posledním roce dopravní sektor zaostával za širším trhem, což představuje zajímavou příležitost pro investory, kteří hledají odvětví s potenciálem růstu. V tomto článku se v rychlosti podíváme na tři nejlepší dopravní ETF (exchange-traded funds) . Tyto fondy představují atraktivní možnosti pro investory, kteří chtějí získat expozici v sektoru dopravy, který těžil ze znovuotevření ekonomiky, schválení zákona o infrastruktuře Kongresem USA a rostoucího využívání elektrických vozidel.

iShares US Transportation ETF

Graf ceny akcie za posledních 5 let.

Toto ETF sleduje S&P Transportation Select Industry FMC Capped Index (USD), který poskytuje expozici leteckým společnostem, železničním a nákladním společnostem v USA.

Největší alokaci z fondu dostávají společnosti letecké nákladní dopravy (26,5%), následované železničními společnostmi (23,5%) a logistickými společnostmi a společnostmi nákladní dopravy (22,3%).

Mezi tři největší podíly tohoto ETF patří United Parcel Service Inc. (9,6%), Union Pacific Corp. (9,2%) a CSX (8,8%).

IYT za poslední rok zaznamenal celkovou návratnost -10,4% s poměrem nákladů 0,41% a ročním dividendovým výnosem 0,73%. ETF má celková aktiva ve výši 1,1 miliardy USD.

First Trust Nasdaq Transportation ETF

Graf ceny akcie za posledních 5 let.

Toto ETFsleduje Nasdaq US Smart Transportation Index, který zahrnuje cenné papíry vážené na základě tří faktorů: volatilita, hodnota a růst. Fond poskytuje expozici řadě dopravních společností.

Největší alokaci dostávají přepravní společnosti (32,4%), následují železnice (24,6%), výrobci autodílů (21,8%) a letecké společnosti (12,3%). 

Mezi tři největší podíly FTXR patří CH Robinson WorldwideInc. (8,9%), PACCAR Inc. (8,7%) a Union Pacific (8,1%).

FTXR za poslední rok zaznamenal celkovou návratnost -13,5% s poměrem nákladů 0,60% a ročním dividendovým výnosem 0,57%. ETF má celková aktiva ve výši 455 milionů USD.

SPDR S&P 500 Transportation ETF

Graf ceny akcie za poslední rok.

Toto ETF je nejnovější a sleduje S&P Transportation Select Industry Index, který poskytuje expozici letecké nákladní dopravě a logistice, letecké společnosti, letištním službám, dálničním a železničním tratím, námořním, námořním přístavům a službám, železničním a nákladním společnostem.

Téměř dvě třetiny fondu tvoří přepravní společnosti (36,4%) a letecké společnosti (28,9%).

Mezi tři největší holdingy XTN patří Atlas Air Worldwide Holdings Inc. (3,7%), Frontier Group Holdings Inc. (3,6%) a Uber Technologies Inc. (3,5%).

Celková návratnost za jeden rok činí -17,1% s poměrem nákladů 0,35% a ročním dividendovým výnosem 1,08%. ETF má celková aktiva ve výši 398 milionů USD.

Strategie investování do dopravních ETF

IYT, FTXR a XTN sledují smíšenou strategii investování do mixu růstových a hodnotných akcií společností s řadou tržních kapitalizací. Vzhledem k tomu, že dopravní sektor je silně závislý na ekonomickém cyklu, investoři by měli být opatrní při investování do těchto ETF, protože objem přepravy zboží a lidí kolísá s ekonomikou. Nicméně, dopravní sektor může také těžit z dlouhodobých trendů, jako je rostoucí poptávka po e-commerce, rozvoj infrastruktury a přechod na udržitelnější způsoby dopravy, jako jsou elektrická vozidla a vlaky poháněné čistými palivy.

Závěr

IYT, FTXR a XTN představují tři nejlepší dopravní ETF, které nabízejí investiční příležitosti v sektoru, který zaostával za širším trhem. Přestože dopravní sektor je náchylný k ekonomickým cyklům, dlouhodobé trendy, jako je rostoucí poptávka po e-commerce, rozvoj infrastruktury a přechod na udržitelnější způsoby dopravy, naznačují, že tyto ETF mohou nabídnout dlouhodobý růstový potenciál. Investoři by měli zvážit svou riskovou toleranci a investiční cíle před rozhodnutím o vstupu do těchto dopravních ETF.

Při investování do těchto ETF je důležité sledovat ekonomické indikátory a zprávy z dopravního sektoru, abyste lépe pochopili trendy a události, které by mohly ovlivnit výkonnost fondu. Navíc, diversifikace portfolia prostřednictvím investic do různých odvětví a geografických oblastí může pomoci snížit celkové riziko.

Je také důležité mít na paměti, že dopravní ETF s nižšími celkovými náklady a vyššími dividendovými výnosy mohou být pro investory atraktivnější. Při výběru dopravního ETF zvažte i tyto faktory, abyste dosáhli optimálního výsledku.

V současné globální ekonomice, která se zotavuje z dopadů pandemie COVID-19, mohou dopravní ETF nabízet zajímavé investiční příležitosti. Rostoucí poptávka po dopravě zboží a lidí, společně s novými investicemi do infrastruktury a inovací, naznačují, že sektor by mohl být na cestě k dalšímu růstu. Investice do dopravních ETF, jako jsou IYT, FTXR a XTN, mohou pomoci investičním portfoliím těžit z těchto trendů a příležitostí.

Toto byl pouze rychlý pohled, pokud budete chtít některé z daných ETF rozebrat více, tak mi určitě dejte vědět do komentářů.

UPOZORNĚNÍ: Nejsem finanční poradce, a tento materiál neslouží jako finanční nebo investiční doporučení. Obsah tohoto materiálu je čistě informativní.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.