S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Bristol-Myers: Çığır açan kanser tedavisi ve umut verici bir gelecek

Burhan Yılmaz
19. 4. 2023
8 min read

Bristol-Myers Squibb, immünoloji ve onkoloji alanlarında güçlü bir konuma sahip bir Amerikan ilaç şirketidir. Şirket 160 yılı aşkın bir süredir dünyanın dört bir yanındaki insanların kanser, kalp hastalıkları ve diğer ciddi hastalıklarla savaşmasına yardımcı olan yenilikçi ilaçlar üretmektedir. Peki şirket rakamlar açısından ne durumda?

Bristol-Myers Squibb Company $BMY-0.2%, 1858 yılında kurulmuş bir Amerikan ilaç şirketidir. Dünyanın önde gelen yenilikçi ilaç ve biyolojik ilaç üreticisidir. Şirketin ana odak alanları onkoloji, hematoloji, immünoloji ve kardiyovasküler sağlıktır.

En iyi bilinen ürünleri arasında antikanser ilaçları Opdivo ve Yervoy, antikoagülanlar Coumadin ve Eliquis ile antihipertansifler Monopril ve Plavix bulunmaktadır.

BMY-0.2% 'nin çeşitli rekabet avantajları bulunmaktadır. Özellikle melanom ve böbrek kanseri tedavisinde immünoterapi alanında lider konumdadır. Temel ilaçları ve biyolojik ilaçları üzerinde çok güçlü patent korumasına sahiptir ve bu da ona daha yüksek kâr marjları sağlamaktadır.

Şirket ayrıca, klinik testlerin çeşitli aşamalarında geniş bir yenilikçi ürün portföyü ile sonuçlanan kapsamlı araştırma ve geliştirme çalışmaları yürütmektedir. BMY küresel olarak faaliyet göstermektedir ve gelirlerinin yarısından fazlası ABD'den, geri kalanı ise ağırlıklı olarak Avrupa ve gelişmekte olan pazarlardan gelmektedir.

BMY için temel riskler arasında, özellikle onkoloji alanında olmak üzere sektördeki güçlü rekabet yer almaktadır. Aynı zamanda, birkaç kilit ürüne olan yoğun bağımlılık, patent korumasının kaybedilmesinin etki riskini artırmaktadır. Bir başka risk de ABD'de ve yurtdışında sürekli değişen ve yeni ilaçların onaylanması ve geri ödenmesine ilişkin belirsizlik arz eden düzenleyici ortam olabilir.

Ancak BMY, gelecek vaat eden terapötik alanlarda klinik geliştirme aşamasında olangeniş bir ilaç portföyü ile gelecek için büyük bir potansiyele sahiptir. Yeni ilaçları başarıyla piyasaya sürmesi halinde, özellikle immünoterapi alanında sektördeki konumunu önemli ölçüde güçlendirebilir.

Gelecek için potansiyel nerede?

2019'da tamamlanan Celgene ile birleşme, şirketin yenilikçi biyoteknolojiye daha da fazla odaklanmasını sağlayacaktır. Bu da gelecekte daha yüksek kârlar elde edilmesini ve hissedar yatırımlarının değerlenmesini sağlayabilir.

İleriye dönük olarak, Bristol-Myers Squibb'in büyümeye devam etmesini ve pazardaki konumunu güçlendirmesini de bekliyorum. İlerlemenin kilit alanları olarak aşağıdakileri görüyorum:

-İmmünoterapi ve kanser tedavilerinin geliştirilmesi. BMY, muazzam potansiyele sahip bir alan olan immüno-onkolojide liderdir. Yeni immünoterapilerin başarılı bir şekilde piyasaya sürülmesi, önümüzdeki yıllarda satışları ve kârı önemli ölçüde artırabilir.

-Gelişimin son aşamalarındaki gelecek vaat eden adaylara yatırım. BMY, çeşitli kanserler ve diğer hastalıklar için klinik geliştirme aşamasında olan düzinelerce umut verici moleküle sahiptir. Bunlardan bazılarını başarılı bir şekilde pazara sunmak büyümeyi artıracaktır.

-Kardiyovasküler hastalıklar ve HIV gibi diğer cazip terapötik alanlardaki konumunu güçlendirmek. BMY, ilaç portföyünü ve gelirlerini bu gelecek vaat eden alanlara doğru genişletme potansiyeline sahiptir.

-Yenilikçi teknolojilere sahip daha küçük şirketleri satın almak. BMY, gelecek vaat eden biyoteknoloji şirketlerini satın alarak portföyünü güçlendirecek nakit ve finansal güce sahiptir. Bu, rakiplerine ayak uydurmasına yardımcı olacaktır.

-İstikrarlı finansal sonuçları sürdürmek ve hissedar değerini artırmak. BMY'nin sağlam nakit akışları yaratmaya, temettüleri artırmaya ve hissedar yatırımlarına değer katmaya devam etmesini bekliyorum.

Finans

BMY
$44.01 -$0.10 -0.23%

BMY'nin gelirleri son yıllarda artarak 2022 yılında 46,2 milyar dolara ulaşmıştır. Büyümenin ana kaynakları Opdivo, Eliquis ve indicasquolane oldu. Güçlü gelir artışı, yenilikçi ilaçların başarılı bir şekilde piyasaya sürülmesini ve immünoloji gibi yeni terapötik alanlara genişlemeyi yansıtmaktadır.

Satışların maliyeti gelire kıyasla daha yavaş büyümüş ve bu da brüt kar marjındaki iyileşmeye olumlu yansımıştır. İşletme giderleri, araştırma ve satış yatırımları nedeniyle 2021'de bir miktar artmasına rağmen nispeten sabit kaldı. Böylece şirket, hissedarlara temettüleri artırırken gelecekteki büyümeye yatırım yapmasını sağlayan güçlü bir işletme nakit akışı yarattı.

Hem vergi öncesi kâr hem de net kâr, maddi olmayan varlıkların amortismanı ve yeniden yapılandırma maliyetlerinden olumsuz etkilendikleri 2020 yılı hariç, artış gösterdi.

BMY ayrıca bol nakit ve düşük borç ile istikrarlı bir finansal pozisyona sahiptir. Faaliyetlerden elde edilen nakit akışı sermaye ihtiyacını aşarak şirketin araştırma, geliştirme ve satın alma harcamalarını artırmasına olanak tanıyor. Yüksek işletme nakit akışı ve nakit rezervleri, gelecekteki olası sorunları ele almak için gerekli araçları sağlamaktadır.

Mali sonuçlar, BMY'nin daha fazla büyüme için kapsamlı fırsatlara sahip güçlü ve kârlı bir şirket olduğunu göstermektedir. Gelecekteki genişleme için kilit alanlar onkoloji, bağışıklık ve enflamatuar hastalıklardır.

Nakit Akışı

BMY'nin faaliyetlerden elde ettiği nakit akışı geçtiğimiz yıl artarak son 12 ayda 13,1 milyar dolara ulaştı. Faaliyetlerden elde edilen nakit, şirkete gelecekteki büyümeye yatırım yapmak, borç ödemek ve temettüleri artırmak için serbest nakit sağlamaktadır.

BMY düzenli olarak maddi olmayan varlıkların ve maddi varlıkların satın alınmasına yatırım yaptığı için yatırım faaliyetlerinden gelen nakit akışı negatiftir. Sermaye harcamaları son yıllarda yılda yaklaşık 1 milyar dolar olmuştur.

Finansman faaliyetlerinden kaynaklanan nakit akışları da şirketin borç geri ödemeleri ve hissedarlara temettü ödemeleri nedeniyle son yıllarda negatif olmuştur. Şirket 2022 yılında 11,4 milyar dolar borç geri ödemesi yapmış ve kendi hisselerini geri satın almak için 8 milyar dolar ödemiştir.

Serbest nakit akışı ya da sermaye harcamalarından arındırılmış işletme nakdi, son yılda yaklaşık 12 milyar dolardı. Bu, şirketin sermaye ihtiyaçlarını karşılamak, borç ödemek ve hissedar ödemelerini artırmak için yeterli nakit ürettiğini göstermektedir. Güçlü işletme nakit akışı, şirketin mali gücü ve istikrarının temelidir.

Bu nedenle, yeni ilaç lansmanlarının başarılı olması halinde, gelecekte işletme nakit akışının daha da güçlenmesi beklenebilir. Bu da BMY'nin hissedarlarına verdiği temettüleri artırmasına ve gelecekteki satın almaları veya stratejik yatırımları kendi kaynaklarından finanse etmesine olanak sağlayacaktır.

Capital Structure

Market Cap
89.25B
Enterpr. Val.
137.07B
Revenue
45.53B
Shares Out.
2.03B
Debt/Capital
0.78
FCF Yield
14.06%

Valuation / Dividends

P/E
-14.20
EPS
-3.10
P/S
1.95
P/B
5.39
Div. Yield
5.33%
Div. Payout
-77.42%

Capital Eff. / Margins

ROIC
19.78%
ROE
-23.01%
ROA
-6.21%
Gross
75.71%
Operating
30.59%
Net Profit
-13.50%
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9

BMS şu anda 148 milyar ABD doları piyasa değerine sahiptir. Şirketin hisse senedi 8,59 fiyat/kazanç (F/K) oranıyla işlem görmektedir ve bu oran S&P 500 endeksinden (23,79) daha düşüktür. Bu, BMS hisselerinin endekse ve sektör ortalamasına göre nispeten düşük değerli olduğunu göstermektedir. Ayrıca 3,21'lik fiyat-satış (F/S) oranı da cazip bir değerlemeye işaret etmektedir.

Şirket son bir yılda hisse başına toplam 2,28 $ temettü ödemesi yaparak %3,25 temettü verimi elde etmiştir. BMY uzun süredir temettü ödemelerini artırmaktadır, bu nedenle temettü verimi yatırımcılar için oldukça caziptir.

BMY'nin hisselerinin çoğunluğu kurumsal yatırımcılara aittir (%79,4) ve içerideki yatırımcıların oranı düşüktür (%0,07). Bu durum, profesyonel yatırımcıların şirkete duyduğu güveni ve hisse senedinde daha fazla büyüme potansiyelini göstermektedir.

Şirket güçlü ve büyüyen faaliyet sonuçları göstermektedir. Son 5 yılda satışlar yılda ortalama %17,3, net kâr ise yılda ortalama %4,5 oranında artmıştır. Faaliyet marjı yüksek (%21,5) ve net marj %13,7'dir. Yatırım getirisi (%11,8) ve özsermaye getirisi (%19,8) de sağlamdır. Dolayısıyla şirketin finansal göstergeleri kesinlikle çok güçlüdür.

Temel analiz ve değerlemeye dayanarak, BMY hisseleri cazip bir yatırım fırsatı olarak görünmektedir. Şirket gelecek vaat eden terapötik alanlarda liderdir, geniş bir ürün portföyüne, güçlü finansal sonuçlara ve istikrarlı gelecek beklentilerine sahiptir.

Analistlerin beklentileri

Bristol-Myers Squibb Co için 12 aylık fiyat tahminleri sunan 19 analistin medyan hedefi 81,00 olup, yüksek tahmin 92,00 ve düşük tahmin 62,00'dir. Medyan tahmin, 70,23 olan son fiyattan +%15,34'lük bir artışı temsil ediyor.

  • Siz şirket hakkında ne düşünüyorsunuz? 🤔

Lütfen bunun finansal tavsiye olmadığını unutmayın. Her yatırım kapsamlı bir analizden geçmelidir.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.