S&P 500 ^GSPC 5,308.13 +0.09%
Nvidia NVDA $947.80 +2.49%
Tesla TSLA $174.95 -1.41%
Microsoft MSFT $425.34 +1.22%
Alphabet GOOG $178.46 +0.66%
Meta META $468.84 -0.65%
Amazon AMZN $183.54 -0.63%
Apple AAPL $191.04 +0.62%

Bank of America: Podle těchto grafů se ekonomika řítí do recese

Martin Bartkovský
21. 4. 2023
5 min read

Pojďme se dnes podívat na situaci v ekonomice z pohledu grafů a statistiky. I když nejsme schopni přesně určit zde recese nastane nebo ne, tak na druhou stranu nám může napovědět trochu statistiky a grafů. Vyplatí se být v tuto chvíli opatrný? Pojďme se na to podívat.

V poslední době dosáhly obavy z recese vrcholu, přičemž odborníci varovali před zpomalením americké ekonomiky. Přestože trh práce a spotřebitelské výdaje zůstaly odolné a recese se zatím neprojevila, Bank of America identifikovala několik signálů, které naznačují, že USA se blíží k recesi.

Březnový ISM a složka nových objednávek

ISM výrobní index

Březnový index nákupních manažerů (ISM) dosáhl hodnoty 46,3, což je nejnižší úroveň od května 2020. Historicky pokles tohoto indexu pod hodnotu 45 znamenal recesi v 11 z 12 případů za posledních 70 let. Jak tedy můžeme vidět, tak jsme nyní už jenom kousek od tohoto bodu, kde ekonomika ve většině případů spadla do recese.

Index nových objednávek

Složka nových objednávek výrobního ISM klesla na 44,3. Pokud nové objednávky dosáhly hodnoty nižší než 45, časově korelovaly s recesí EPS (zisk na akcii). Jak je to možné? Pokud začíná ubývat nových objednávek, tak spolu s tím začíná docházet i k poklesu zisků společností. Tím, že dochází k poklesu zisků, tak je zároveň bržděn i růst těchto společností, a spolu s tím je bržděn i růst ekonomiky.

BofA Global EPS Growth Model

BofA Global EPS Growth Model

BofA Global EPS Growth Model předpovídá meziroční pokles EPS o 16 % do srpna. Tento model je ovlivněn asijským exportem, globálními indexy nákupních manažerů (PMI), finančními podmínkami v Číně a výnosovou křivkou v USA. Jak můžeme vidět, tak Bank of America očekává, pokles zisků společností. Když se podíváme zpětně, tak za 25 let došlo celkem šestkrát k očekávání poklesu zisků, z toho 3 krát to trhy poslalo poměrně dost směrem dolů.

Výnosová křivka a očekávání recese

Výnosová křivka 2letého/10letého státního dluhopisu

Výnosová křivka 2letého/10letého dluhopisu ministerstva financí USA se zplošťuje a převrací, což je další indikátor očekávání recese. Toto zploštění křivky naznačuje, že investoři očekávají, že krátkodobé sazby budou v blízké budoucnosti nižší než dlouhodobé sazby.

Když se podíváme zase na graf, tak můžeme vidět, že tento jev se většinou odehrával před tím, než přišla recese, nebo minimálně akciový trhdostával na frak.

Zpřísnění úvěrových standardů a dopad na malé společnosti

Dostupnost úvěrů a počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti

Americké banky zpřísnily úvěrové standardy pro malé společnosti, což souvisí s poptávkou malých podniků po pracovnících. Tento krok může ovlivnit schopnost malých společností získat financování a může mít negativní dopad na celkovou ekonomiku. Menší podniky jsou na toto náchylnější a může dojít k propouštění zaměstnanců, jakožto k opožděnému efektu.

Postoj investorů k sazbám a recesi

Podle Bank of America jsou investoři příliš optimističtí ohledně snižování sazeb a nejsou dostatečně pesimističtí ohledně recese. Tento postoj může vést k nesprávnému hodnocení rizik a špatným investičním rozhodnutím. Recese bývá spolehlivě negativní pro akcie a nedostatečně předem diskontovaná, což znamená, že investoři často podceňují její dopad na trhy.

Podle Bank of America existuje dostatek prostoru pro další pokles indexu S&P 500. Tato prognóza zohledňuje současné ekonomické indikátory a očekávaný dopad recese na trhy. Investoři by se měli připravit na možný pokles a pečlivě sledovat vývoj ekonomiky.

Závěr

Ačkoli trh práce a spotřebitelské výdaje zůstaly zatím odolné, je důležité brát vážně varovné signály, které naznačují blížící se recesi. Odborníci varují před zpomalením americké ekonomiky, což může mít negativní dopad na akcie a celkový vývoj trhu. Investoři by měli být obezřetní, sledovat klíčové ekonomické indikátory a přizpůsobit své investiční strategie tomuto potenciálně turbulentnímu období.

UPOZORNĚNÍ: Nejsem finanční poradce, a tento materiál neslouží jako finanční nebo investiční doporučení. Obsah tohoto materiálu je čistě informativní.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.