S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Janet Yellenová tvrdí, že USA může snížit inflaci a zároveň udržet silný trh práce

Pavel Botek
20. 4. 2023
4 min read

Janet Yellenová věří, že USA mohou dosáhnout měkkého přistání navzdory nedávnému vyburcování bankovního sektoru. Co ji k tomuto přesvědčení vede?

Nedávné vyburcování bankovního sektoru neodvedlo USA z kurzu k dosažení měkkého přistání, řekla ministryně financí Janet Yellenová v rozhovoru.

"Myslím, že existuje cesta, jak snížit inflaci a zároveň udržet silný trh práce," řekla Yellenová. "A důkazy, které vidím, naznačují, že již jsme na správné cestě."

Dodala: "Existují rizika? Samozřejmě. Nechci podcenit rizika, ale myslím, že je to proveditelné."Yellenová uvedla, že faktory, které zvýšily inflaci, sahají daleko za napětí pozorované na americkém trhu práce, zejména ruskou válku na Ukrajině, která zvýšila ceny potravin a energií, a narušení dodavatelských řetězců během pandemie, které způsobilo nedostatek klíčových materiálů a zahltilo kritické části ekonomiky, jako je automobilový průmysl.

"Vidíme, že úzká hrdla v dodavatelském řetězci, která zvýšila inflaci, se začínají uvolňovat," řekla. 

Byly zde velké změny ve způsobu, jakým lidé žijí, nízké úrokové sazby a ceny nemovitostí výrazně vzrostly. Nyní se ceny nemovitostí v zásadě stabilizovaly.

"Yellenová uvedla, že pozoruje určité uvolnění napětí na trhu práce, včetně nárůstu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, poklesu volných pracovních míst a nárůstu míry zaměstnanosti. Větší volnost na trhu práce pomůže snížit inflaci, ale neznamená to nutně prudký nárůst nezaměstnanosti, řekla.

"Myslím, že silný trh práce a nižší inflace jsou slučitelné cíle," řekla.

Americké ekonomické údaje z minulého týdne ukázaly další známky ochlazování v oblastech jako inflace a spotřebitelské výdaje. Krach bank Silicon Valley a Signature Bank minulý měsíc navíc vyvolal krizi v americkém bankovním sektoru, který otřásl finančními trhy a vyvolal nejistotu ohledně potenciálu negativních dominových dopadů v širší ekonomice. Ministerstvo financí ve spolupráci s Fedem a Federální korporací pro pojištění vkladů zasáhly po selhání regionálních bank, aby zajistily klientům bank přístup ke všem jejich penězům a odvrátily budoucí výběry vkladů z bank.

Kroky podniknuté ministerstvem financí, Fedem a FDIC "zastavily systémové riziko, které existovalo," řekla Yellenová.

Yellenová uvedla, že ekonomika USA je "v dobrém stavu" a vyzdvihla silný trh práce, vysoké úspory a zdravé rozvahy domácností a firem. Nějaká forma hospodářského útlumu je nevyhnutelná, aby inflace klesla na cíl Federální rezervy, který činí 2 %, ale recese by "nebyla nutná ani požadovaná", aby se Fed dostal zpět k cenové stabilitě, řekla.

Řekla, že je na Fedu, aby "prováděl svou politiku tak zručně, jak je to možné, aby dosáhl cenové stability s co nejmenší bolestí". Fed zvýšil své hlavní úrokové sazby čtyřikrát letos v rámci agresivní kampaně proti inflaci, která se v létě vyšplhala na více než 40leté maximum 9,1 %. Ale centrální banka nedávno signalizovala, že by mohla brzy zpomalit tempo zvyšování úroků, protože ekonomika ochlazuje a inflace mírně klesá.

  • Co myslíte vy? Jak si s tím Amerika a především Fed poradí? 🤔

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.