S&P 500 ^GSPC 5,301.11 -0.07%
Nvidia NVDA $1,136.71 +6.76%
Tesla TSLA $176.75 -1.39%
Alphabet GOOG $177.74 +0.80%
Amazon AMZN $181.88 +0.63%
Meta META $479.57 +0.28%
Microsoft MSFT $429.80 -0.08%
Apple AAPL $189.88 -0.05%

Janet Yellen twierdzi, że USA mogą obniżyć inflację przy zachowaniu silnego rynku pracy

Witek Dubicki
20. 4. 2023
3 min read

Janet Yellen wierzy, że USA mogą osiągnąć miękkie lądowanie, pomimo ostatniego strachu w sektorze bankowym. Co prowadzi ją do takiego przekonania?

Ostatni wybuch w sektorze bankowym nie zbił USA z kursu na osiągnięcie miękkiego lądowania, powiedziała w wywiadzie sekretarz skarbu Janet Yellen.

"Myślę, że jest sposób na obniżenie inflacji przy jednoczesnym utrzymaniu silnego rynku pracy" - powiedziała Yellen. "A dowody, które widzę, sugerują, że jesteśmy już na właściwej drodze".

Dodała: "Czy istnieją ryzyka? Oczywiście, że są ryzyka. Nie chcę lekceważyć ryzyka, ale myślę, że jest to do zrobienia. "Yellen powiedziała, że czynniki, które zwiększyły inflację, wykraczają daleko poza napięcia widoczne na amerykańskim rynku pracy, w szczególności wojnę Rosji na Ukrainie, która spowodowała wzrost cen żywności i energii, oraz zakłócenia w łańcuchach dostaw podczas pandemii, które spowodowały niedobory kluczowych materiałów i przytłoczyły krytyczne części gospodarki, takie jak przemysł samochodowy.

"Widzimy, że wąskie gardła w łańcuchach dostaw, które zwiększyły inflację, zaczynają się rozluźniać" - powiedziała.

Nastąpiły duże zmiany w sposobie życia ludzi, niskie stopy procentowe i ceny nieruchomości znacznie wzrosły. Teraz ceny domów w zasadzie się ustabilizowały.

"Yellen powiedziała, że obserwuje pewne złagodzenie ciasnoty na rynku pracy, w tym wzrost liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, spadek liczby otwartych miejsc pracy i wzrost wskaźnika zatrudnienia. Więcej luzu na rynku pracy pomoże zmniejszyć inflację, ale nie musi oznaczać gwałtownego wzrostu bezrobocia, powiedziała.

"Myślę, że silny rynek pracy i niższa inflacja to zgodne cele" - powiedziała.

Dane gospodarcze USA w zeszłym tygodniu pokazały dalsze oznaki ochłodzenia w takich obszarach jak inflacja i wydatki konsumpcyjne. Ponadto upadek Silicon Valley i Signature Bank w zeszłym miesiącu wywołał kryzys w amerykańskim sektorze bankowym, który wstrząsnął rynkami finansowymi i podniósł niepewność co do możliwości negatywnego efektu domina w szerszej gospodarce. Departament Skarbu, we współpracy z Fedem i Federalną Korporacją Ubezpieczeń Depozytów, interweniował po upadku banków regionalnych, aby zapewnić klientom banków dostęp do wszystkich ich pieniędzy i zapobiec przyszłym runom na banki.

Działania podjęte przez Skarb, Fed i FDIC "powstrzymały systemowe ryzyko, które istniało", powiedziała Yellen.

Yellen powiedziała, że gospodarka USA jest "w dobrej formie" i podkreśliła silny rynek pracy, wysokie oszczędności i zdrowe bilanse gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Pewna forma spowolnienia gospodarczego jest nieunikniona, aby sprowadzić inflację do celu Rezerwy Federalnej na poziomie 2%, ale recesja "nie byłaby konieczna lub wymagana", aby przywrócić Fed do stabilności cen, powiedziała.

Powiedziała, że to do Fedu należy "prowadzenie swojej polityki tak umiejętnie, jak to możliwe, aby osiągnąć stabilność cen przy jak najmniejszym bólu." Fed podniósł swoje kluczowe stopy procentowe cztery razy w tym roku w ramach agresywnej kampanii przeciwko inflacji, która latem wspięła się na ponad 40-letni szczyt 9,1%. Ale bank centralny zasygnalizował ostatnio, że może wkrótce zwolnić tempo podwyżek stóp procentowych, gdy gospodarka się ochłodzi, a inflacja nieco spadnie.

  • Co o tym sądzisz? Jak Ameryka, a zwłaszcza Fed, poradzi sobie z tym problemem? 🤔

Proszę pamiętać, że to nie jest porada finansowa.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.