S&P 500 ^GSPC 5,274.44 -0.60%
Apple AAPL $191.80 +0.96%
Meta META $475.94 -0.83%
Nvidia NVDA $1,144.60 +0.49%
Amazon AMZN $182.94 +0.43%
Microsoft MSFT $429.82 -0.12%
Tesla TSLA $176.64 -0.06%
Alphabet GOOG $178.04 +0.01%

Janet Yellen, ABD'nin güçlü bir işgücü piyasasını korurken enflasyonu düşürebileceğini söyledi

Burhan Yılmaz
20. 4. 2023
4 min read

Janet Yellen, son dönemde bankacılık sektöründe yaşanan korkuya rağmen ABD'nin yumuşak bir iniş gerçekleştirebileceğine inanıyor. Onu bu inanca götüren nedir?

Hazine Bakanı Janet Yellen verdiği bir mülakatta, bankacılık sektöründeki son patlamanın ABD'yi yumuşak bir iniş gerçekleştirme rotasından çıkarmadığını söyledi.

Yellen, "İşgücü piyasasını güçlü tutarken enflasyonu düşürmenin bir yolu olduğunu düşünüyorum" dedi. "Ve gördüğüm kanıtlar zaten doğru yolda olduğumuzu gösteriyor."

Yellen sözlerine şunları da ekledi: "Riskler var mı? Elbette riskler var. Riskleri küçümsemek istemiyorum ama bunun yapılabilir olduğunu düşünüyorum." Yellen, enflasyonu artıran faktörlerin ABD işgücü piyasasında görülen gerginliklerin çok ötesine geçtiğini, özellikle Rusya'nın gıda ve enerji fiyatlarını artıran Ukrayna'daki savaşı ve pandemi sırasında tedarik zincirlerinin bozulmasının temel malzemelerde kıtlığa neden olduğunu ve otomobil endüstrisi gibi ekonominin kritik bölümlerini bunalttığını söyledi.

"Enflasyonu artıran tedarik zinciri darboğazlarının gevşemeye başladığını görüyoruz" dedi.

İnsanların yaşam tarzında büyük değişiklikler oldu, düşük faiz oranları ve emlak fiyatları önemli ölçüde arttı. Şimdi ev fiyatları temelde istikrara kavuştu.

"Yellen, işsizlik başvurularında artış, açık işlerde düşüş ve istihdam oranında artış dahil olmak üzere işgücü piyasasındaki sıkılıkta bir miktar gevşeme gördüğünü söyledi. İşgücü piyasasında daha fazla gevşekliğin enflasyonu düşürmeye yardımcı olacağını, ancak bunun işsizlikte keskin bir artış anlamına gelmediğini söyledi.

"Bence güçlü bir işgücü piyasası ve düşük enflasyon birbiriyle uyumlu hedeflerdir" dedi.

Geçtiğimiz hafta ABD ekonomik verileri enflasyon ve tüketici harcamaları gibi alanlarda daha fazla soğuma işaretleri gösterdi. Buna ek olarak, geçtiğimiz ay Silikon Vadisi ve Signature Bank'ın çöküşü, ABD bankacılık sektöründe finansal piyasaları sarsan ve daha geniş ekonomide olumsuz domino etkileri potansiyeli hakkında belirsizliği artıran bir krize yol açtı. Hazine Bakanlığı, Fed ve Federal Mevduat Sigorta Kurumu ile birlikte, banka müşterilerinin tüm paralarına erişebilmelerini sağlamak ve gelecekteki banka batışlarını önlemek için bölgesel bankaların iflasının ardından müdahale etti.

Yellen, Hazine, Fed ve FDIC tarafından alınan önlemlerin "var olan sistemik riski durdurduğunu" söyledi.

Yellen, ABD ekonomisinin "iyi durumda" olduğunu söyledi ve güçlü işgücü piyasası, yüksek tasarruflar ve hane halkı ile işletmelerin sağlıklı bilançolarının altını çizdi. Enflasyonu Federal Rezerv'in %2'lik hedefine indirmek için bir tür ekonomik gerilemenin kaçınılmaz olduğunu, ancak Fed'i fiyat istikrarına geri getirmek için bir resesyonun "gerekli veya zorunlu" olmayacağını söyledi.

"Fiyat istikrarını mümkün olduğunca az acıyla sağlamak için politikasını mümkün olduğunca ustalıkla yürütmenin" Fed'e bağlı olduğunu söyledi. Fed, yaz aylarında son 40 yılın en yüksek seviyesi olan %9,1'e tırmanan enflasyona karşı yürüttüğü agresif kampanyanın bir parçası olarak bu yıl temel faiz oranlarını dört kez artırdı. Ancak merkez bankası kısa süre önce ekonomi soğudukça ve enflasyon biraz düştükçe faiz artış hızını yavaşlatabileceğinin sinyalini verdi.

  • Siz ne düşünüyorsunuz? Amerika ve özellikle de Fed bu durumu nasıl idare edecek? 🤔

Lütfen bunun finansal bir tavsiye olmadığını unutmayın.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.