S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Jamie Dimon varuje, že riziko recese se dramaticky zvýšilo. Proč si to myslí?

Dominik Petrnoušek
20. 4. 2023
5 min read

Riziko recese podle většinového názoru kleslo a ekonomové se přiklánějí v nejhorším případě k mírnému průběhu recese. Proti tomu ale stojí jeden z nejvlivnějších bankéřů světa. Co si myslí?

Už půl roku posloucháme, že se blíží recese. Skloňovala se možnost tvrdého přistání i mělké recese. Vždy byl ale narativ ten, že recese bude. A Jamie Dimon si to myslí i nadále. Kdo je ale vůbec ten Jamie Dimon, který často komentuje ekonomické dění? Jakou váhu mají jeho názory?

Jamie Dimon je dlouholetý předseda a CEO společnosti JPMorgan Chase, jedné z největších bank ve Spojených státech. Je považován za jednu z nejvlivnějších osobností ve finančním sektoru.

Narodil se v roce 1956 ve Filadelfii. Vystudoval ekonomii na univerzitě Tufts a získal titul MBA na Harvardu. Kariéru zahájil v roce 1982 v společnosti Bank One, kde se vypracoval až na předsedu. V roce 2004 Bank One koupila JPMorgan Chase $JPM+1.2% a Dimon byl jmenován jejím předsedou a COO. O dva roky později se stal předsedou a CEO. Během krize v letech 2008-2009 se Jamie Dimonovi podařilo JPMorgan Chase stabilizovat a dovést ji k jednomu z nejlepších výkonů mezi velkými bankami. Banka vykázala zisk, zatímco většina konkurentů prodělala miliardy dolarů. Toto vystoupení jeho pověst ještě více posílilo.

Jamie Dimon prosazuje praktické a pragmatické vedení. Požaduje vynikající výkonnost, zároveň ale podporuje iniciativu a tvořivost zaměstnanců. Zavedl systém odměn a bonusů orientovaný na dlouhodobé výsledky, který přispěl k úspěchu banky. Jamie Dimon je silnou osobností, která se nebojí vyjádřit svůj názor. Patří mezi nejlépe placené CEO amerických bank. Jeho přístup spojující konzervativní obezřetnost a podporu inovací získal uznání a stal se vzorem pro další bankéře. Mimo to se často vyjadřuje k politické a ekonomické situaci a komentuje kroky Fedu.

Jamie Dimon je symbolem úspěchu ve složitém odvětví bankovnictví a inspirací pro další generační obměnu firemního vedení. Jeho příběh a působení v čele JPMorgan Chase patří k nejpozoruhodnějším manažerským kariérám v dějinách amerického kapitalismu.

https://www.youtube.com/watch?v=AkHbB9GuCkE

Teď se ale zdá, že jeho názor jde proti obecnému trendu. Většina osobností se totiž začíná přiklánět k možnosti, že riziko recese klesá kvůli pozitivním vlivům a vývoji inflace. Amerika je na nejlepší cestě vyhnout se recesi. Proč?

Zdá se, že inflaci se daří dostat pod kontrolu. Zdroj

To se však zatím nestalo. Inflace je stále problémem a Fed letos již dvakrát zvýšil úrokové sazby. Spotřebitelské výdaje se však ve znatelné míře nepropadly. Díky tomu a relativně nízké míře nezaměstnanosti se dnes zdá, že pravděpodobnost recese je nižší než před půl rokem. Viz můj předchozí článek.

Řada finančních expertů proto začala snižovat svá varování před recesí, včetně generálního ředitele banky JPMorgan Jamieho Dimona. Dimon v roce 2022 rychle vydal svůj díl varování před zkázou, ale v posledních měsících se zdá, že se jeho výhled změnil. Přesto Dimon v nedávném dopise akcionářům uvedl, že ve světle nedávné krize bankovního sektoru se pravděpodobnost recese na trhu zvýšila. A to je znepokojivá myšlenka. Inflace zůstává vysoká a Fed má stále v plánu zvyšovat úrokové sazby, aby podpořil útlum spotřebitelských výdajů. To samo o sobě má potenciál zvýšit míru nezaměstnanosti a vést k nějakému širokému hospodářskému poklesu.

"K poklesu však také nemusí dojít. Spotřebitelé prokázali odolnost vůči inflaci, o čemž svědčí skutečnost, že nadále utrácejí. A pokud to bude pokračovat, možná se nám v roce 2023 podaří recesi zcela vyhnout. Spotřebitelé jsou lépe vybaveni na to, aby ustáli pokles ekonomiky." Ačkoli šance na recesi v roce 2023 rozhodně není 0%, Dimon uznal, že američtí spotřebitelé jsou na tom poměrně dobře, aby se s ní dokázali vypořádat.

"Nezaměstnanost je extrémně nízká a mzdy rostou, zejména v nižších vrstvách, řekl Dimon. Máme za sebou 10 let růstu cen domů a akcií, a i kdybychom se dostali do recese, spotřebitelé by do ní vstoupili v mnohem lepší kondici než během velké finanční krize."

Co myslíte? Má pravdu jeden z nejvlivnějších bankéřů světa, nebo většinový názor, který se přiklání k tomu, že recese bude mírná nebo dokonce nepřijde vůbec?

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a dalších zdrojů. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.