S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

Transport jest kluczową częścią gospodarki. Dlaczego więc nie zaangażować się tutaj poprzez przynajmniej jeden z tych…

Adrian Nowak
20. 4. 2023
5 min read

Przyjrzyjmy się dziś jednemu sektorowi, który moim zdaniem jest kluczowym elementem gospodarki. Tak, jest to transport. Ale jak można zainwestować w ten sektor, nie kosztując przy tym wiele wysiłku? O tym właśnie będziemy dziś mówić.

W ciągu ostatniego roku sektor transportu pozostawał w tyle za szerszym rynkiem, co stanowi ciekawą okazję dla inwestorów poszukujących sektorów z potencjałem wzrostu. W tym artykule przyjrzymy się trzem najlepszym transportowym funduszom ETF (exchange-traded funds). Fundusze te stanowią atrakcyjne opcje dla inwestorów poszukujących ekspozycji na sektor transportowy, który skorzystał na ponownym otwarciu gospodarki, przejściu ustawy infrastrukturalnej przez Kongres USA oraz rosnącym wykorzystaniu pojazdów elektrycznych.

iShares US Transportation ETF

Wykres kursu akcji w ciągu ostatnich 5 lat.

Ten ETF śledzi S&P Transportation Select Industry FMC Capped Index (USD), który zapewnia ekspozycję na amerykańskie linie lotnicze, koleje i firmy transportowe.

Największą alokację z funduszu otrzymują firmy zajmujące się transportem lotniczym (26,5%), następnie koleje (23,5%) oraz firmy logistyczne i ciężarowe (22,3%).

Trzy największe pakiety akcji tego ETF-u to United Parcel Service Inc (9,6%), Union Pacific Corp (9,2%) i CSX (8,8%).

W ciągu ostatniego roku IYT odnotował całkowitą stopę zwrotu w wysokości -10,4% przy wskaźniku kosztów 0,41% i rocznej stopie zwrotu z dywidendy 0,73%. ETF ten dysponuje aktywami o łącznej wartości 1,1 mld USD.

First Trust Nasdaq Transportation ETF

Wykres kursu akcji w ciągu ostatnich 5 lat.

Ten ETF śledzi Nasdaq US Smart Transportation Index, który obejmuje papiery wartościowe ważone na podstawie trzech czynników: zmienności, wartości i wzrostu. Fundusz zapewnia ekspozycję na szereg spółek transportowych.

Największą alokację otrzymują spółki transportowe (32,4%), a następnie koleje (24,6%), producenci części samochodowych (21,8%) i linie lotnicze (12,3%).

Trzy największe alokacje FTXR to CH Robinson WorldwideInc. (8,9%), PACCAR Inc (8,7%) i Union Pacific (8,1%).

W ciągu ostatniego roku FTXR zanotował całkowity zwrot w wysokości -13,5% przy wskaźniku kosztów 0,60% i rocznej stopie dywidendy 0,57%. ETF dysponuje aktywami o łącznej wartości 455 mln USD.

SPDR S&P 500 Transportation ETF

Wykres ceny akcji w ciągu ostatniego roku.

Ten ETF jest najnowszy i śledzi S&P Transportation Select Industry Index, który zapewnia ekspozycję na fracht lotniczy i logistykę, linie lotnicze, usługi lotniskowe, autostrady i koleje, porty morskie, porty morskie i usługi, koleje i firmy transportowe.

Prawie dwie trzecie funduszu stanowią spółki transportowe (36,4%) i linie lotnicze (28,9%).

Trzy największe udziały XTN to Atlas Air Worldwide Holdings Inc (3,7%), Frontier Group Holdings Inc (3,6%) i Uber Technologies Inc (3,5%).

Roczna całkowita stopa zwrotu wynosi -17,1% przy wskaźniku kosztów 0,35% i rocznej stopie zwrotu z dywidendy 1,08%. ETF posiada całkowite aktywa w wysokości 398 mln USD.

Strategia inwestowania w transportowe ETF-y.

IYT, FTXR i XTN stosują strategię blended polegającą na inwestowaniu w mieszankę akcji wzrostowych i wartościowych spółek o różnej kapitalizacji rynkowej. Ponieważ sektor transportowy jest silnie uzależniony od cyklu gospodarczego, inwestorzy powinni zachować ostrożność przy inwestowaniu w te ETF-y, gdyż ilość transportowanych towarów i osób zmienia się wraz z gospodarką. Jednak sektor transportowy może również korzystać z długoterminowych trendów, takich jak rosnący popyt na handel elektroniczny, rozwój infrastruktury i przejście na bardziej zrównoważone środki transportu, takie jak pojazdy elektryczne i pociągi zasilane czystymi paliwami.

Podsumowanie .

IYT, FTXR i XTN reprezentują trzy najlepsze transportowe ETF-y oferujące możliwości inwestycyjne w sektorze, który pozostaje w tyle za szerokim rynkiem. Chociaż sektor transportowy jest podatny na cykle gospodarcze, to długoterminowe trendy, takie jak rosnący popyt na handel elektroniczny, rozwój infrastruktury i przejście na bardziej zrównoważone środki transportu sugerują, że te ETF-y mogą oferować długoterminowy potencjał wzrostu. Inwestorzy powinni rozważyć swoją tolerancję ryzyka i cele inwestycyjne przed podjęciem decyzji o wejściu w te transportowe ETF-y.

Przy inwestowaniu w te ETF-y ważne jest monitorowanie wskaźników ekonomicznych i wiadomości z sektora transportowego, aby lepiej zrozumieć trendy i wydarzenia, które mogą wpłynąć na wyniki funduszu. Dodatkowo, dywersyfikacja portfela poprzez inwestowanie w różne sektory i obszary geograficzne może pomóc w zmniejszeniu ogólnego ryzyka.

Należy również pamiętać, że transportowe ETF-y o niższych kosztach całkowitych i wyższej rentowności dywidend mogą być bardziej atrakcyjne dla inwestorów. Wybierając transportowy ETF, weź pod uwagę również te czynniki, aby osiągnąć optymalny wynik.

W obecnej gospodarce światowej, która odbudowuje się po skutkach pandemii COVID-19, transportowe ETF-y mogą oferować ciekawe możliwości inwestycyjne. Rosnący popyt na transport towarów i ludzi wraz z nowymi inwestycjami w infrastrukturę i innowacje sugerują, że sektor ten może być na dobrej drodze do dalszego wzrostu. Inwestowanie w transportowe ETF-y takie jak IYT, FTXR i XTN może pomóc portfelom inwestycyjnym skorzystać z tych trendów i możliwości.

To było tylko szybkie spojrzenie, jeśli chcesz bardziej rozbić któryś z omawianych ETF-ów, koniecznie daj mi znać w komentarzach.

UWAGA: Nie jestem doradcą finansowym, a ten materiał nie służy jako rekomendacja finansowa lub inwestycyjna. Treść tego materiału ma charakter czysto informacyjny.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.