S&P 500 ^GSPC 5,321.41 +0.25%
Tesla TSLA $186.60 +6.66%
Meta META $464.63 -0.90%
Microsoft MSFT $429.04 +0.87%
Apple AAPL $192.35 +0.69%
Nvidia NVDA $953.86 +0.64%
Alphabet GOOG $179.54 +0.61%
Amazon AMZN $183.15 -0.21%

Menší update k 3M, společnosti, které nadále věřím. Přestože je zde velká nejistota a odškodné za soudní spory se odhaduje od 3-15 miliard dolarů (odhady z různých zdrojů), tak by mohlo být solidním řešením pokračovat ve snaze o bankrot dceřiné společnosti Aearo Technologies.

Proč by to bylo ideální řešení?

Pro společnost 3M by mohlo být prospěšné, kdyby její dceřiná společnost Aearo Technologies vyhlásila bankrot, protože by to mohlo pomoci 3M vyhnout se odpovědnosti za stovky tisíc žalob kvůli vadným špuntům do uší.

Konkrétně:

1. Bankrot by mohl ukončit soudní spory proti Aearo a potenciálně i 3M. Aearo tvrdí, že počet žalob se vymkl kontrole, a bankrot by mohl být způsob, jak se jim vyhnout.

2. 3M slíbila Aearo poskytnout 1 miliardu dolarů na vypořádání závazků ze soudních sporů. Bankrot by mohl 3M ušetřit vysoké náklady.

Žalobci však tvrdí, že Aearo by vyhlásilo bankrot pouze jako "strategickou alternativu" k řešení soudních sporů 3M, nikoli kvůli skutečné finanční tísni. Pokud by to byla pravda, mohlo by to naznačovat, že bankrot je pouze taktika k zastavení žalob (to je nám asi všem jasné).

Bohužel - Právní zástupce veteránů tvrdí, že podání návrhu na bankrot v této situaci je neoprávněné, protože Aearo není ve skutečné finanční tísni. Argumentují, že bankrot by měl být využit pouze v krajních případech, nikoli jako "taktika" k zastavení nevýhodných soudních sporů.

Jak si myslíte, že to nakonec dopadne?

MMM

3M

MMM
$103.14 -$2.07 -1.97%
Capital Structure
Market Cap
57.1B
Enterpr. Val.
68.3B
Valuation
P/E
-8.1
P/S
1.7
Dividends
Yield
4.4%
Payout
-47.1%

Jak už tady zaznělo také si myslím že se to časem vyřeší a vše se urovná.

Navíc mě osobně se 3M líbí zatím jejich akcie nemám v portfoliu ale láká mě to.

Tedy u této společnosti bych se fakt nebál a i kdyby platili nějaké pokuty tak je možné že jejich akcie oslabí a v tu chvíli je to pěkná příležitost třeba na přikoupení.

3M je podle mě jednou z těch společností, které nabízí skvělé produkty a jsou na trhu tolik výrazné, že je vnější faktory které přímo neomezují dostupnost fyzických materiálů atd. příliš neovlivní.

Bude to zajímavé sledovat a taky porovnávat průběh těchto velkých soudních sporů s podobnými z jiných odvětví. ($META-0.9%)

3M mám v portfoliu také a myslím, že toto přechodné období dopadne dobře. Přinejhorším zaplatí pokutu, ale jejich pozice na trhu je tak dominantní, že ji znají všichni a všichni kupují jejich produkty bez toho aniž by si uvědomili, že jsou vlastně od nich.

To takhle taky funguje? Člověk se pořád učí nové věci, budu sledovat jak to dopadne.

Myslím, že se to ještě dlouho potáhne. Víme, jak to se soudními spory chodí...

Každopádně i přes nějakou větší újmu to 3M zvládne a nelituji, že jsem zainvestován.

3M v portfoliu nemám. Ale je zajímavé to sledovat. Pokud by ten bankrot vyšel, tak by to bylo pro investory 3M super. Kluci držím palce.

Tak pokud to dělají okatě a je skutečně zjevné, že bankrot vyhlašovat nemusí, tak je to asi jasné proč to dělají. Ani se nedivím, že soudy tomu brání.

Mel jsem za to, ze tohle reseni soud uz minuly rok zamitnul? Mam to chapat tak, ze se odvolali a je to stale realne?

Já si to tak myslel, ale narazil jsem dnes na jeden příspěvek, zde je uvedeno, že aktuálně žádají o zamítnutí bankrotu - https://www.investing.com/news/stock-market-news/us-veterans-suing-3m-over-earplugs-seek-to-stop-units-false-alarm-bankruptcy-3059640

Pod 100 otváram pozíciu😇

Tam se pravděpodobně podívá, nejistota tam panuje veliká, obzvlášt ohledně konečné sumy. Soudci se staví negativně k bankrotu, takže to může jít dolů. Já jsem tedy skeptický, ale na 10 a víc miliard to nevidím, takže odraz do budoucna bude možný, jde o silnou společnost, která se z toho tak jak tak vzpamatuje.

Bylo by to ideální řešení, jen je pravděpododbné, že to nevyjde. 3M ty spory projíždí na plné čáře historicky a proti bankrotu se tsaví snad všechny strany, je to moc průhledný a neoprávněný plán. Pokud se ale ukáže, že zdravotní stav žalobců není až tak hrozný, tak z toho 3M stejně nakonec odejde s menší ujmou než se počítalo.

S jejich historickou neúspěšností sporů to nemá šanci vyjít přes bankrot dceřiné odnože. Navíc jsou dost marní ve vyhrávání sporů, tam musí zkrátka přijít nějaká dobrá zpráva ohledně né tak váného zdravotního stavu žalobců, pak by šlo jen o určení odškodného a jsou z toho venku.