S&P 500 ^GSPC 5,306.04 +0.02%
Nvidia NVDA $1,140.59 +7.13%
Tesla TSLA $176.75 -1.39%
Alphabet GOOG $178.02 +0.96%
Amazon AMZN $182.15 +0.77%
Meta META $479.92 +0.36%
Microsoft MSFT $430.32 +0.04%
Apple AAPL $189.99 +0.01%

Tohle jsou nejpřesnější investiční ukazatele a statistiky, které bezchybně fungují již desítky let

Dominik Petrnoušek
21. 4. 2023
5 min read

Orientovat se na akciovém trhu není lehké. Existují ale ukazatele, indikátory a statistiky, které můžou mnoho věcí naznačovat a trochu nás nasměrovat. Dnes se podíváme na tři z nich, které fungují již mnoho let.

Tyhle statistiky fungují již desítky let

1) Dlouhodobost je klíč

Predikce pohybu akciového trhu jsou složité. Nebo skoro až nemožné. Existuje ale indikátor, který se už víc než století nezmýlil. Je totiž snadné nechat se strhnout krátkodobými výkyvy trhu. Ty však nejsou zdaleka tak důležité jako jeho dlouhodobý potenciál. Při zkoumání celkového výnosu indexu S&P 500 počínaje rokem 1900 je to extrémně zajímavé. Analytici zkoumali údaje ze 104 let, od roku 1919 do roku 2022, aby zjistili, která z těchto 20letých období zaznamenala kladné celkové výnosy.

Zjistili, že bez ohledu na to, co se v těchto obdobích dělo na akciovém trhu, dosáhl index S&P 500 ve 100 % případů kladných 20letých celkových výnosů. Jinými slovy, kdykoli po roce 1900 jste mohli investovat do indexového fondu S&P 500, a pokud jste jej drželi 20 let, dosáhli jste kladných celkových výnosů.

V posledních dvou desetiletích jsme zažili jedny z nejhorších poklesů v historii - od krachu dot-comu přes Velkou recesi až po krach COVID-19 a nyní současný propad.

Navzdory všemu však index S&P 500 zůstal za tu dobu v plusu o více než 180 %. Pokud byste v lednu 2000 investovali do indexového fondu S&P 500, vaše investice by nejen přežily, ale také byste své peníze doposud téměř ztrojnásobili.

Jak ukazuje tabulka nahoře - už při držení 10 let je šance na pozitivní výsledek 94 %. S kratším časem se šance snižuje.

2) Shortaři mají pravdu

Je to zajímavé ale ukazuje se, že shortaři mají častěji pravdu než se mýlí.

Vyplývá to z výzkumu Matthewa Ringgenberga, profesora financí na University of Utah a jednoho z předních akademických odborníků na interpretaci chování shortařů.

Ve své zásadní studii na toto téma uvedl, že při správné interpretaci je poměr shortů "pravděpodobně nejsilnějším známým indikátorem celkových výnosů akcií" v následujících 12 měsících a překonává jakýkoli z řady populárních ukazatelů používaných k předpovídání výnosů - například poměr ceny k zisku nebo poměr ceny k účetní hodnotě.

Důležitá je ale ona správná interpretace. Ta se týká Ringgenbergova zjištění, že surové údaje o shortech se stávají lepším prediktorem, když vyjadřují, v jaké pozici se nachází poměr shortů vzhledem k jeho základnímu trendu. Surový poměr představuje počet shortovaných akcií jako procento z celkového počtu akcií v oběhu.

3) Golden cross

Tohle bude něco pro @krystofjane. Půjdeme totiž trochu do technické analýzy. 

Mnoho investorů pravděpodobně slyšelo o "zlatém kříži". Jedná se o technický vzorec, který vzniká, když krátkodobý klouzavý průměr překříží dlouhodobý klouzavý průměr. Existuje tedy mnoho variant. Nastane, když moving average kratší periody (typicky 50 obchodních dní) protne směrem nahoru moving average delší periody (typicky 200 obchodních dní).

Toto křížení signalizuje investiční příležitost a potenciál dalšího růstu ceny. Uplatňuje se zejména na cenových grafech akcií, futures kontraktů a forexu.

Ukazuje na zesílení dynamiky růstu ceny. Pokud křížení následuje rychlý růst ceny, může to znamenat, že vzniká silný nový trend. Používá se spolu s dalšími ukazateli. Lepších výsledků je dosahováno, pokud je golden cross potvrzen dalšími technickými signály, jako jsou supporty a rezistence ceny, trendové kanály atd.

Naopak koncept "dead cross" signalizuje změnu trendu na pokles a indikuje prodejní příležitost. Krátkodobý MA začne klesat. V technické analýze se jedná o jeden z nejznámějších a nejčastěji interpretovaných signálů trendového obratu.

Existuje ještě jeden druh zlatého kříže, kterému říkají super golden cross.

Stejně jako standardní zlatý kříž se tento indikátor objevuje, když 50denní klouzavý průměr překříží 200denní klouzavý průměr. Super zlatý kříž se však uplatní pouze tehdy, když 50denní klouzavý průměr zůstane nad 200denním klouzavým průměrem po dobu alespoň tří dnů. Kratší klouzavý průměr také musí strávit alespoň devět měsíců pod dlouhodobějším klouzavým průměrem.

Zajímavé je, že od roku 1950 byl stoprocentně přesný při předpovídání začátku nového býčího trhu pro index S&P 500. Po protnutí super kříže se index během následujících 12 měsíců dostal v průměru až o 24 % výše.

Co je váš oblíbený indikátor nebo statistika? 

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a dalších zdrojů. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.