S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

Warren Buffett konečně uvedl důvod, proč se zbavil akcií TSMC

Pavel Botek
21. 4. 2023
4 min read

Warren Buffett uvedl důvod, proč prodal akcie TSMC $TSM-3.2%. Přestože byl tento tah považován za překvapivý od muže známého dlouhodobými sázkami, Buffett v exkluzivním rozhovoru pro Nikkei Asian Review své investiční kalkulace vysvětlil.

Warren Buffett říká, že geopolitické napětí bylo hlavním „faktorem“ při rozhodování prodat většinu akcií Berkshire Hathaway v globálním výrobci čipů TSMC se sídlem na Tchaj-wanu.

92letý Buffett pronikl do investičních výzev během úterního rozhovoru s japonskou zpravodajskou agenturou Nikkei. Bylo citováno, že řekl, že TSMC je dobře řízená společnost, ale že Berkshire má "lepší místa" pro nasazení svého kapitálu.

V únoru Berkshire Hathaway oznámila, že prodala 86 % svých akcií TSMC, které teprve před několika měsíci za 4,1 miliardy dolarů zakoupila, což mnoho lidí nechápalo, vzhledem k dbání na dlouhodobost.

Velikost nákupu naznačuje, že počáteční nákup pravděpodobně provedl osobně sám Buffett, spíše než jeden z jeho portfolio manažerů, uvádí různé agentury.

TSMC je na Tchaj-wanu považován za „národní poklad“ a dodává polovodiče technologickým gigantům, včetně Apple a Qualcommu. Ve velkém vyrábí nejpokročilejší polovodiče na světě, součástky životně důležité pro vše od chytrých telefonů až po pračky. Společnost je považována za natolik cennou pro globální ekonomiku i pro Čínu – která si nárokuje Tchaj-wan jako své vlastní území, přestože ho nikdy neovládala – že je někdy dokonce označována jako součást "křemíkového štítu" proti potenciální vojenské invazi Pekingu! Přítomnost TSMC je vnímána jako silná motivace Západu bránit Tchaj-wan proti jakémukoli pokusu Číny ho dobýt silou.

TSM

TSMC

TSM
$154.34 -$5.07 -3.18%

Poslední týdny se napětí v Tchajwanském průlivu zvýšilo poté, co Čína simulovala "společné přesné údery" na ostrově během série vojenských cvičení. Peking zahájil cvičení v sobotu, den poté, co se tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen vrátila z desetidenní návštěvy Střední Ameriky a Spojených států, kde se setkala s předsedou Sněmovny reprezentantů Kevinem McCarthym.

Můžeme nad tím sice jen a jen spekulovat, ale dlouhodobě se také očekávalo, že poptávka v tomto sektoru zkrátka ochladí, což mohl být také jeden z důvodů prodeje Buffetta. To se nám taky potvrdilo během čtvrtletní zprávy.

Výrobce čipů TSMC, hlavní dodavatel Apple, předpovídá 16% pokles tržeb pro druhé čtvrtletí roku, protože se spotřebitelé potýkají s nadbytkem zásob, zatímco oslabující globální ekonomika zatemňuje výhled poptávky.

Největší světový výrobce čipů, Taiwan Semiconductor Manufacturing uvedl, že úroveň zásob v průmyslu je v současné době vyšší, než se očekávalo, a ve třetím čtvrtletí se "vyváží na zdravější úroveň".

"S přechodem do druhého čtvrtletí roku 2023 očekáváme, že naše podnikání bude i nadále ovlivněno dalšími úpravami zásob zákazníků," uvedl finanční ředitel Wendell Huang poté, co TSMC oznámila nejmenší růst čtvrtletních zisků za téměř čtyři roky.

TSMC však investuje pro dlouhodobou poptávku navzdory současné měkkosti na trhu, řekl generální ředitel C.C. Wei.

Výrobce čipů očekává, že jeho podnikání ve druhém čtvrtletí dosáhne dna a poté se zvedne, což odpovídá zlepšeným výhledům předpokládaným výrobcem iPhonů Apple, Nvidia a Advanced Micro Devices, někteří z největších zákazníků TSMC.

  • Jaký máte názor na TSMC a možný konflikt či ochlazení poptávky?

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.