S&P 500 ^GSPC 5,321.41 +0.25%
Tesla TSLA $186.60 +6.66%
Meta META $464.63 -0.90%
Microsoft MSFT $429.04 +0.87%
Apple AAPL $192.35 +0.69%
Nvidia NVDA $953.86 +0.64%
Alphabet GOOG $179.54 +0.61%
Amazon AMZN $183.15 -0.21%

Bunlar, onlarca yıldır kusursuz bir şekilde çalışan en doğru yatırım göstergeleri ve istatistikleridir

Burhan Yılmaz
21. 4. 2023
5 min read

Borsada gezinmek kolay değildir. Ancak birçok şeyi önerebilecek ve bize biraz yön verebilecek göstergeler, göstergeler ve istatistikler vardır. Bugün, bunlardan uzun yıllardır işe yarayan üç tanesine bakacağız.

Bu istatistikler on yıllardır kullanılmaktadır

1) Uzun ömürlülük anahtardır

Borsa hareketlerini tahmin etmek zordur. Ya da neredeyse imkansızdır. Ancak bir yüzyıldan uzun süredir yanılmayan bir gösterge var. Bunun nedeni, kısa vadeli piyasa dalgalanmalarına kapılmanın kolay olmasıdır. Ancak bunlar uzun vadeli potansiyeli kadar önemli değildir. S&P 500 Endeksi'nin 1900 yılından bu yana toplam getirisini incelemek son derece ilginçtir. Analistler 1919'dan 2022'ye kadar 104 yıllık veriyi inceleyerek bu 20 yıllık dönemlerden hangilerinin pozitif toplam getiri sağladığını görmüştür.

Bu dönemlerde borsada ne olursa olsun, S&P 500 endeksinin 20 yıllık toplam getirisinin %100 pozitif olduğunu tespit etmişlerdir. Başka bir deyişle, 1900'den sonra herhangi bir zamanda, bir S&P 500 endeks fonuna yatırım yapabilir ve 20 yıl boyunca bu fonu elinizde tutarsanız, pozitif toplam getiri elde edebilirdiniz.

Son yirmi yılda, dot-com çöküşünden Büyük Durgunluğa, COVID-19 çöküşüne ve şimdi de mevcut gerilemeye kadar tarihin en kötü gerilemelerinden bazılarını yaşadık.

Ancak tüm bunlara rağmen, S&P 500 bu süre zarfında %180'den fazla karda kaldı. Ocak 2000'de bir S&P 500 endeks fonuna yatırım yapmış olsaydınız, yatırımınız sadece hayatta kalmakla kalmaz, aynı zamanda bugüne kadar paranızı neredeyse üçe katlamış olurdunuz.

Yukarıdaki tablonun da gösterdiği gibi - 10 yıl boyunca elde tutsanız bile olumlu sonuç alma şansınız %94. Daha az zaman geçtikçe şans azalıyor.

2) Kısaltmacılar haklı

İlginç ama kısaltıcıların çoğu zaman yanılmaktan çok haklı oldukları ortaya çıktı.

Bu sonuç, Utah Üniversitesi'nde finans profesörü olan ve açığa satış yapanların davranışlarını yorumlama konusunda önde gelen akademik uzmanlardan biri olan Matthew Ringgenberg'in araştırmasından geliyor.

Konuyla ilgili ufuk açıcı çalışmasında, doğru yorumlandığında, kısa oranın önümüzdeki 12 ay içinde " muhtemelen toplam hisse senedi getirilerinin bilinen en güçlü göstergesi" olduğunu ve getirileri tahmin etmek için kullanılan fiyat-kazanç veya fiyat-defter değeri gibi bir dizi popüler göstergeden herhangi birini geride bıraktığını söyledi.

Ancak önemli olan doğru yorumlamadır. İkincisi, Ringgenberg'in kısa pozisyonlara ilişkin ham verilerin, kısa pozisyon oranının temel eğilimine göre nerede olduğunu ifade ettiğinde daha iyi bir tahminci haline geldiği gözlemiyle ilgilidir. Ham oran, açığa satılan hisse sayısının toplam hisse sayısına oranını temsil eder.

3) Altın çapraz

Bu @krystofjane için bir şey olacak. Çünkü biraz teknik analize gireceğiz.

Birçok yatırımcı muhtemelen "altın çapraz "ı duymuştur. Bu, kısa vadeli hareketli ortalama uzun vadeli hareketli ortalamayı kestiğinde ortaya çıkan teknik bir formasyondur. Yani birçok varyasyonu vardır. Daha kısa bir dönemin (tipik olarak 50 işlem günü) hareketli ortalaması daha uzun bir dönemin (tipik olarak 200 işlem günü) yukarı yönlü hareketli ortalamasını kestiğinde ortaya çıkar.

Bu kesişme bir yatırım fırsatına ve daha fazla fiyat artışı potansiyeline işaret eder. Özellikle hisse senetleri, vadeli işlem sözleşmeleri ve forex fiyat grafiklerinde uygulanabilir.

Fiyat büyüme momentumunun yoğunlaştığını gösterir. Kesişmeyi hızlı fiyat artışı izlerse, güçlü bir yeni trendin ortaya çıkmakta olduğunu gösterebilir. Diğer göstergelerle birlikte kullanılır. Altın kesişme, fiyat destekleri ve dirençleri, trend kanalları gibi diğer teknik sinyallerle onaylanırsa daha iyi sonuçlar elde edilir.

Tersine, "ölü çapraz" kavramı trendin aşağı yönde değiştiğine işaret eder ve bir satış fırsatını gösterir. Kısa vadeli MA düşmeye başlar. Teknik analizde bu, en iyi bilinen ve yaygın olarak yorumlanan trend dönüş sinyallerinden biridir.

Süper altın çapraz olarak adlandırılan başka bir altın çapraz türü daha vardır.

Standart altın çapraz gibi, bu gösterge de 50 günlük hareketli ortalama 200 günlük hareketli ortalamayı geçtiğinde ortaya çıkar. Ancak, süper altın çapraz yalnızca 50 günlük hareketli ortalama en az üç gün boyunca 200 günlük hareketli ortalamanın üzerinde kaldığında gerçekleşir. Daha kısa hareketli ortalama da uzun vadeli hareketli ortalamanın altında en az dokuz ay geçirmelidir.

İlginç bir şekilde, 1950'den bu yana S&P 500 endeksi için yeni bir boğa piyasasının başlayacağını %100 doğru tahmin etmiştir. Süper çapraz kırıldıktan sonra, endeks önümüzdeki 12 ay boyunca ortalama %24'e kadar yükselmiştir.

Sizin favori gösterge ya da istatistiğiniz nedir?

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Tamamen internet ve diğer kaynaklardan elde edilen verilere dayanan özet ve analizlerimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.