S&P 500 ^GSPC 5,307.01 -0.27%
Tesla TSLA $180.11 -3.48%
Alphabet GOOG $178.00 -0.86%
Apple AAPL $190.90 -0.75%
Meta META $467.78 +0.68%
Nvidia NVDA $949.50 -0.46%
Microsoft MSFT $430.52 +0.34%
Amazon AMZN $183.13 -0.01%

Warren Buffett sonunda TSMC hisselerini elden çıkarma nedenini açıkladı

Halil Toprak
21. 4. 2023
4 min read

Warren Buffett TSMC hisselerini $TSM+1.6%'ye satmasının nedenini açıkladı. Uzun vadeli bahisleriyle tanınan bir isimden gelen bu hamle şaşırtıcı olarak değerlendirilse de Buffett, Nikkei Asian Review'a verdiği özel röportajda yatırım hesaplamalarını açıkladı.

Warren Buffett, Berkshire Hathaway'in Tayvan merkezli küresel çip üreticisi TSMC'deki çoğunluk hissesini satma kararında jeopolitik gerilimlerin önemli bir "faktör" olduğunu söyledi.

92 yaşındaki Buffett, Salı günü Japonya'nın Nikkei haber ajansına verdiği röportajda yatırım zorluklarına değindi. TSMC'nin iyi yönetilen bir şirket olduğunu ancak Berkshire'ın sermayesini dağıtmak için "daha iyi yerlere" sahip olduğunu söylediği aktarıldı.

Şubat ayında Berkshire Hathaway, sadece birkaç ay önce 4,1 milyar dolara satın aldığı TSMC hisselerinin %86'sını sattığını duyurmuş ve uzun vadeye verdiği önem göz önüne alındığında pek çok kişinin anlam veremediği bir hamle yapmıştı.

Çeşitli ajanslara göre, satın alma işleminin büyüklüğü, ilk satın alma işleminin muhtemelen portföy yöneticilerinden biri yerine Buffett'ın kendisi tarafından yapıldığını gösteriyor.

TSMC, Apple ve Qualcomm gibi teknoloji devlerine yarı iletken tedarik edenTayvan'da bir "ulusal hazine" olarak kabul ediliyor. Dünyanın en gelişmiş yarı iletkenlerini, akıllı telefonlardan çamaşır makinelerine kadar her şey için hayati önem taşıyan bileşenleri toplu olarak üretiyor. Şirket küresel ekonomi ve Tayvan'ı hiçbir zaman kontrol etmemiş olmasına rağmen kendi toprağı olduğunu iddia eden Çin için o kadar değerli görülüyor ki, bazen Pekin'in olası bir askeri işgaline karşı "silikon kalkanının" bir parçası olarak bile anılıyor! TSMC'nin varlığı, Çin'in Tayvan'ı zorla ele geçirme girişimine karşı Batı'nın Tayvan'ı savunması için güçlü bir motivasyon olarak görülüyor.

TSM

TSMC

TSM
$156.15 $2.48 +1.61%

Geçtiğimiz haftalarda, Çin'in bir dizi askeri tatbikat sırasında adaya "ortak hassas saldırı" simülasyonu yapmasının ardından Tayvan Boğazı'nda gerilim arttı. Pekin tatbikata Cumartesi günü, Tayvan Devlet Başkanı Tsai Jing-wen'in Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy ile bir araya geldiği 10 günlük Orta Amerika ve ABD ziyaretinden dönmesinden bir gün sonra başladı.

Bu konuda sadece spekülasyon yapabilsek de, Buffett satışının nedenlerinden biri olabilecek bu sektördeki talebin soğuması da uzun zamandır bekleniyordu. Bu durum üç aylık rapor sırasında da bize teyit edildi.

Apple'ın ana tedarikçisi olan çip üreticisi TSMC, tüketicilerin stok fazlasıyla boğuşması ve zayıflayan küresel ekonominin talep görünümünü gölgelemesi nedeniyle yılın ikinci çeyreği için satışlarda %16'lık bir düşüş öngörüyor.

Dünyanın en büyük çip üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing, sektördeki envanter seviyelerinin şu anda beklenenden yüksek olduğunu ve üçüncü çeyrekte "daha sağlıklı seviyelere ihracat yapacağını" söyledi.

TSMC'nin yaklaşık dört yılın en küçük çeyrek dönemlik kazanç artışını bildirmesinin ardından Mali İşler Müdürü Wendell Huang, "2023'ün ikinci çeyreğine girerken, işimizin daha fazla müşteri envanter ayarlamasından etkilenmeye devam etmesini bekliyoruz" dedi.

Ancak CEO C.C. Wei, TSMC'nin pazardaki mevcut yumuşaklığa rağmen uzun vadeli talep için yatırım yaptığını söyledi.

Çip üreticisi, TSMC'nin en büyük müşterilerinden bazıları olan iPhone üreticisi Apple, Nvidia ve Advanced Micro Devices tarafından öngörülen iyileştirilmiş görünüme uyarak,işlerinin ikinci çeyrekte dibe vurmasını ve ondan sonra toparlanmasını bekliyor.

  • TSMC ve talepteki potansiyel çatışma ya da soğuma hakkında sizin görüşünüz nedir?

Lütfen bunun finansal bir tavsiye olmadığını unutmayın.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.